Արժանթին Ապաստան Կու Տայ 3 Հազար Սուրիացի Փախստականներու
Արժանթինի նախագահի գրասենեակի տնօրէն Մարքուս Պինիան յայտարարած է, որ իր երկիրը պաստրաստ է ապաստան տալու 3 հազար սուրիացի փախստականի: Ankakh.com-ի փոխանցմամբ` կը հաղորդէ arabic.rt.com-ը:
Արժանթինական La Nacion պարբերականը մասնաւորապէս կը գրէ. «Արժանթինը կը հաստատէ Մերձաւոր Արեւելքի ճգնաժամէն տուժած 3 հազար փախստականներու ընդունելու մտադրութիւնը: Մենք պատրաստ ենք աջակցելու նաեւ հակամարտութեան  քաղաքական կարգաւորման»:
Նախագահի գրասենեակի տնօրէնը այս յայտարարութեամբ հանդէս  եկած է Միացեալ Նահանգներ կատարած այցին ժամանակ, ուր հանդիպած է նախագահ Պարաք Օպամայի ազգային անվտանգութեան հարցերով խորհրդական Սիւզան Ռայսին: Մարքոս Պինան վստահեցուցած է ԱՄՆ նախագահի խորհրդականին, որ այս ծրագիրը հնարաւորինս շուտ պիտի գործարկուի եւ պիտի նպաստէ փախստականներու խնդրի մասնակի կարգաւորման: Հարաւային Ամերկայի այլ երկիրներ եւս(Ուրուկուէյ,Փարակուէյ) ապաստան տուած են տասնեակ հազարաւոր սուրիացի փախստականներու:
Յիշեցնենք, որ ծնունդով արժանթինցի Ֆրանչիսկոս պապը Յունաստան կատարած այցելութեան ժամանակ միջազգային հանրութեան կոչ ըրած է անյապաղ արձագանքել փախստականներու խնդիրներուն` իրեն հետ Վատիկան տանելով սուրիացի 12 փախստականի:

Argentina to provide shelters to 3,000 Syrian refugees
Director of the Office of the President of Argentina Marcus Bina has announced that Argentina is ready to provide shelters to 3,000 Syrian refugees, as reported arabic.rt.com, according to Ankakh.com.
Argentina’s La Nacion newspaper particularly wrote the following: “Argentina confirms its intention to receive 3,000 refugees devastated by the crisis in the Near East. We are also ready to support the political settlement of the conflict.”
The director of the President’s office made this statement during a visit to the United States where he met with Barack Obama National Security Advisor Susan Rice. Marcus Bina assured Rice that Argentina would implement this plan as soon as possible and would contribute to partial resolution of the refugee issue. Other countries of South America (Uruguay, Paraguay) have also provided shelters to tens of thousands of Syrian refugees.
During his visit to Greece, the Pope, who is of Argentine descent, called on the international community to immediately respond to the refugees’ issues and took twelve refugees with him to the Vatican.