Քիւրտ Երեսփոխանին Կրակոտ Ելոյթը Թուրքիոյ Խորհրդարանին Մէջ
Վերջին օրերուն համացանցի վրայ շրջան կ՛ընեն Թուրքիոյ խորհրդարանին մէջ հայ եւ քիւրտ երեսփոխաններու խիստ քննադատական ելոյթները: Անցեալ շաբաթ ներկայացուցած էի հայ երեսփոխան Կարօ Փայլանի համարձակ ելոյթը Հայոց Ցեղասպանութեան մասին: Իսկ այս շաբաթ կը փափաքիմ ընթերցողներուս ուշադրութեան յանձնել մէկ այլ խիզախ ելոյթ, որով հանդէս եկած է քիւրտ կին երեսփոխան Կիւլթան Քըշանաք: Թէեւ տեսանիւթը միայն վերջերս յայտնուած է համացանցի վրայ, սակայն անոր ելոյթը տեղի ունեցած է Յունուար 2012ին՝ Թուրքիոյ կողմէ բռնագրաւուած Քիւրտիստանի Ռոպոսքի գիւղին մէջ թուրք զինուորականներու իրականացուցած 35 քիւրտ երիտասարդ բնակիչներու կոտորածէն կարճ ժամանակ անց…
Ահա հատուածներ քիւրտ երեսփոխանի ուշագրաւ ելոյթէն.
«….Ես կասկածի տակ կ՛առնեմ մարդկայնութիւնը, իսլամական կրօնքը եւ հաւատքը բոլոր անոնց, որոնք վիշտ կամ ամօթ չեն զգար այս իրավիճակի համար եւ իրենք զիրենք մահմետական կ՛անուանեն անոնք, որոնք հաշիւ չեն տար իրենց այս իրավիճակի համար: Բոլորին յայտնի է, թէ ինչ տեղի ունեցած է: Արդեօք ձեր խիղճը այդքա՞ն կուրացած է: Արդեօք սա՞ կը համարէք մարդկայնութիւն…: Ինչպէ՞ս կրնաք այդքան անտարբեր եւ անհոգ ըլլալ 35 մարդոց կոտորածին հանդէպ: Ինչպէ՞ս կրնաք այդքան անմարդկային ըլլալ: Առաջին հերթին, ոտքի ելէք եւ ներողութիւն խնդրեցէք. ցաւեցէք, եթէ, ինչպէս կը պնդէք, դուք մարդկային արարածներ էք, եթէ խիղճ ունիք: Բայց դուք ասոնցմէ ոչ մէկը կ՛ընէք, այլ փոխարէնը՝ այնպէս կը վարուիք, որ կարծես թէ ճանճ մը կամ քանի մը հաւ սատկած է «դժբախտ պատահարէն»: Ամօ՛թ ձեզի…: 90 տարի այս երկիրը ահաբեկչութիւնը իբրեւ պատրուակ օգտագործած է եւ բազմաթիւ կոտորածներ իրականացուցած…: Դուք կը փորձէք ոչնչացնել քիւրտ ժողովուրդը…: Ոչ մէկ ահաբեկչութիւն կայ…: Այս երկրի զինուորական գումարտակի ղեկավարը կ՛ըսէ. «Մենք սպաններ ենք 40 հազար մարդ: Մենք բազմիցս ռմբակոծեր ենք լեռները, բայց այս խնդիրը դեռ չի վերջանար»: Դուք տակաւին անկարող էք հասկնալու այս ճշմարտութիւնը…: Հոն մարդիկ կան, որոնք իրաւունքներ ունին…: Կան մարդիկ, որոնց ինքնութիւնը կը մերժուի…: Կայ քրտական հարց: Չկայ ահաբեկչութեան հարց….»:
Քիւրտ երեսփոխանը շարունակեց իր ելոյթը՝ օգտագործելով աւելի խիստ բառեր. «Մենք պիտի ստիպենք, որ դուք ասոր համար սուղ գին վճարէք…: Անոնք, ովքեր օր ցերեկով կոտորեր են խաղաղ բնակիչներ ոստիկանութեան աչալուրջ հայեացքի տակ, եւ անոնք, ովքեր կը կարծեն, թէ կրնան շրջանցել 35 մարդու սպանութիւնը եւ սպառնալ քիւրտերուն, շուտով կը գիտակցին, որ այս ջարդերուն մէջ իրենք են պարտուողները…: Ոչ ոք մահէն կը վախնայ…: Մահէն աւելի ի՞նչ կայ….: Ինչպէ՞ս կը յանդգնիք դուք ձեզ մեզմէ բարձր դասել…: Ինչո՞վ մեզմէ առաւել էք: Ինչո՞վ թուրքերը առաւել են քիւրտերէն: Ինչո՞վ էին գերմանացիները առաւել հրեաներէն…: Իբրեւ այս երկրի հաւասար քաղաքացիներ, իւրաքանչիւր ոք կը պատրաստուի ազատօրէն քաղաքացիական իրաւունքներ ունենալ իր իսկական ինքնութեամբ: Կողք-կողքի ապրելով իբրեւ ազատ պատուաւոր քաղաքացի, մենք երբեք չենք ընդունիր անպատուըուած ըլլալու հանգամանքը: Երբեք…: Եթէ դուք նոյնիսկ հազարաւոր ջարդեր իրականացնէք, մենք այդ երբեք չենք ընդունիր»:
Երբ իշխանամէտ երեսփոխան մը փորձեց ընդհատել Քըշանաքի ելոյթը, քիւրտ երեսփոխանը գոռաց անոր վրայ. «Ձայնդ կտրէ՛: Դուք նոյնիսկ ուժ չգտաք դատապարտելու այս ջարդը: Լռէ՛»:
Քըշանաք, որ այժմ Տիարպեքիրի համաքաղաքապետն է, շարունակեց իր ելոյթը. «Մարդուն մէկը [Էրտողանը] կ՛ըսէ». Մենք չենք պատրաստուիր անոնց [քիւրտերուն] թոյլ տալ բնակութիւն հաստատել այդ շրջաններուն մէջ»: Ի՞նչ բնակութիւն հաստատել: Մենք հազար տարիէ աւելի հոս ենք: Մենք խոր արմատներ ձգած ենք այդ քարափներուն, ժայռերուն մէջ, Քուդի, Գաբար, Ագրի [Արարատ] եւ Մունզուր լեռներուն մէջ: Մենք ատոնց խորքերուն մէջ ենք: Մենք հոս ենք եւ եղած ենք պատմութեան սկիզբէն ի վեր եւ կը պատրաստուինք հոս ըլլալ մինչեւ վերջ…: Ի՞նչ «բնակութիւն հաստատել»: Մենք հոս արմատաւորուած ենք սկիզբէն ի վեր: Մեր նախնիները, պապերը եւ գերեզմանոցները, բոլորը հոս են: Մեր լեզուն, մշակոյթը հոս են: Ի՞նչ «բնակութիւն հաստատելու» մասին է խօսքը…: Անոնք կը ցանկան ձուլել եւ ոչնչացնել քիւրտ բնակչութիւնը, որ հազարաւոր տարիներէ ի վեր հոս կ՛ապրի»:
Թուրքերու կողմէ 35 քիւրտերու սպանութիւնը անուանելով «մարդկութեան դէմ ուղղուած յանցագործութիւն»՝ Քըշանաք շարունակեց. «Մենք թոյլ չենք տար՝ այդ շարունակուի…: Մենք պիտի օգտագործենք միջազգային բոլոր հնարաւոր մարդու իրաւունքները, որպէսզի անոնք հաշիւ տան իրենց ոճրագործութիւններուն համար: Բոլոր անոնք, ովքեր ղեկավարած են այդ, հրամաններ արձակած, ռմբակոծած տարածքը, բզկտած երեխաներու մարմինները, այդ բոլորին համար պատասխան պիտի տան հանրութեան առջեւ: Մարդուն մէկը ըսեր է. «չկայ մտադրութիւն, չկայ ներողութիւն», սակայն «կայ հատուցում»: Ամչցէ՛ք դուք ձեզմէ: Գիտէ՞ք, թէ ասիկա ինչ կը կոչուի մեր [քրտական] մշակոյթին մէջ. արիւնոտ դրամներ: Եթէ ես դրամ ունիմ, ես կրնամ ոճիր գործել եւ դրամ վճարել զայն քողարկելու համար: Ուստի, դուք կը կարծէք, որ կրնաք սպաննել, յետոյ վճարել եւ փորձել քողարկե՞լ: Ամչցէ՛ք դուք ձեզմէ…»:

In recent days, scathing speeches by Armenian and Kurdish deputies in the Turkish Parliament have been circulating on the internet. Last week, I presented the bold speech by Armenian MP Garo Paylan, delivered in April on the Armenian Genocide. This week, I would like to share with readers another fearless speech by Kurdish MP Gultan Kisanak. Even though this video was recently posted on the internet, her remarks were delivered in January 2012, shortly after the massacre of 35 young Kurdish civilians by the Turkish military in Roboski village, in Turkish-occupied Kurdistan!
Here are excerpts from her remarkable speech:
“…Those who don’t feel grief or shame for this situation and call themselves Muslim; those who don’t account for this situation, I question their humanity, their Islamic religion, and beliefs. Everyone is aware of what happened there. Is this how blinded your conscience has become? Is this your definition of humanity? …How do you manage to be so reckless and careless about the massacre of 35 people? How do you manage to be so inhumane? First, you are going to stand up and apologize; get upset. That is if you’re a human being as you claim to be. If you have a conscience! But you are not doing any of these things and instead acting as if a fly or a couple of chickens died by an ��?accidental operation.’ Shame on you! …For 90 years, this country has been using the terrorism excuse and committing many massacres…. You are trying to exterminate the Kurdish people! There is no terrorism! … The Military Chief of Staff of this country said: ��?We killed 40,000 people. We bombed the mountains many times. But still this issue does not end.’ You still cannot understand this truth! There are people there; and these people have rights! There are people there whose identity is being denied. There is a Kurdish issue. There is no terror issue….”
Using even harsher language, the Kurdish MP continued: “We are going to make you pay for this! Those who committed this massacre in broad daylight against these civilians and their mules, under the watchful eyes of the police, and those who think they can go around massacring 35 people and threaten the Kurds, will soon realize that they are the losers in these massacres! No one is afraid of death! Is there anything more than death? … How dare you impose your superiority on us! What more do you have over us? What do Turks have more than Kurds? What did Germans have more than Jews? …As equal citizens of this country, everyone is going to freely have their citizen’s rights with their true identity. Living side by side as free citizens with honor, we will never accept to be dishonored. Never! Even if you commit a thousand massacres, we will never accept it.”
When a pro-government MP tried to interrupt her speech, the Kurdish deputy shot back firmly: “Shut up! You have not even shown the strength to condemn the massacre. Shut up!”
Kisanak, who is now the co-Mayor of Diyarbekir, resumed her remarks: “Someone [Erdogan] is saying: ��?We’re not going to allow them [Kurds] to settle down in those areas.’ What ��?settling down?’ We have been here longer than a thousand years. We are deeply-rooted in those cliffs, rocks, Mount Cudi, Mount Gabar, Mount Agri [Ararat], and Mount Munzur. We are in their depths. We are here and have been here since the beginning of history and we are going to be here till the end! What ��?settling down’? We have been rooted here since the beginning. Our ancestors, grandfathers, and graves are all here. Our language, culture is here. What ��?settling down’ are you talking about? …They want to assimilate and annihilate the Kurdish population that has been living here for over thousands of years.”
Calling the killing of 35 young Kurds by the Turkish military “a crime against humanity,” Kisanak continued: “We are not going to let it go — till the end! We will be using all possible international human rights to make them account for their crimes. All those who commanded it, gave the orders, bombarded the place, shredded the bodies of those young children, will give an account to the community for it. Someone said, ��?there was no intent, there is no apology,’ but, ��?there is compensation.’ Be ashamed of yourselves. You know what they call this in our [Kurdish] culture? Blood money! If I have the money, I can commit a crime and pay the money to cover it up. So you think you can kill, then pay and then try to cover it up? Be ashamed of yourselves….”
The Speaker of the Parliament turned off the courageous Kurdish MP’s microphone, forcing her to end her speech!