Յուզուած Գացի Արցախ, Բայց Առաւել Զօրացած Վերադարձայ. Թեհրանի Հայոց թեմի Առաջնորդ
Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Սեպուհ արք. Սարգսեանը օրերս Արցախ այցելած էր: “Հայերն այսօր”-ի հետ զրոյցին Սրբազան հայրը կիսուեցաւ իր տպաւորութիւններով.
“Արցախ անունը արդէն ներշնչող ու պատուական է, իսկ այդ երկիր այցելելը տարբեր հոգեվիճակներ կ’արթնցնէ մարդոց մէջ: Այս օրերուն` քառօրեայ պատերազմէն ետք երթալ եւ շփուիլ Ղարաբաղի մեր ժողովուրդի, յատկապէս մեր սահմանները պահպանող քաջարի Պաշտպանութեան բանակի մարտիկներուն հետ` ինծի համար կեանքիս ամենամեծ վայելքն էր: Եւ հպարտութիւնը, երբ սեղմեցի մեր զինուորներուն, հրամանատարներու ձեռքը, համբուրեցի ճակատները եւ աղօթեցի, Աստուած անոնց զէնքէն արձակուած փամփուշտը իրենց նպատակներէն չշեղէ: Այս խօսքերէն անմիջապէս ետք ըսի, որ մենք չար չենք, մենք չենք ուզեր որեւէ մէկը սպանել կամ կեանքէն զրկել, բայց ոեւէ մէկուն թոյլ չենք տար, որ մեզ զրկէ մեր իրաւունքէն, մեր հայրենիքէն:
Շատ մեծ տպաւորութեամբ վերադարձայ Արցախէն: Յուզուած գացի, բայց առաւել զօրացած վերադարձայ` ի տես եւ ի լուր այն ամէնի, ինչ վկայեցին մեր զինուորները: Անոնք ինծի ըսին. “եթէ թշնամին համարձակի դարձեալ մեր վրայ յարձակիլ, մենք այլեւս միայն Աստծուն պիտի լսենք եւ շարունակենք մեր երթը, մինչեւ որ տեսնենք, թէ ան ուր կը հացնէ մեզ”:
Իսկապէս, մեծ ուրախութիւն, մեծ պատիւ էր ինծի համար Արցախ այցելելը եւ Աստուծոյ փառք կու տամ, որ առիթը ընձեռեց ինծի: Հնարաւորութիւն ունեցայ զգալու արցախցիներու ոգին: Անոնք իրենց հողէն կը ներշնչուին, ուժ կը ստանան այնպէս, ինչպէս Արշակ Երկրորդը, երբ Տիզբոնի մէջ հայկական հողի վրայ առիւծի կը վերածուէր, իսկ պարսկական հողի վրայ` տկար անձի:
Արցախցին, որ իր հողի վրայ է, որեւէ մէկէն աւելի զօրաւոր է: Յատկապէս երբ տեսաւ, որ ինքը միայնակ չէ: Այո, այսօր Արցախի բնակչութիւնը 150-160 հազար է, բայց 10 միլիոն ժողովուրդ կայ իր թիկունքին: Ասիկա մեծ զօրութիւն կու տայ անոնց:
Մաղթանքս է, որ մեր յաջորդ յաղթանակը եւ տօնակատարութիւնը կատարենք Գետաշէնի, Շահումեանի ու Արծուաշէնի մէջ”:

Primate of Armenian Diocese of Tehran: “I went to Artsakh with mixed emotions, but returned with more strength”
Primate of the Armenian Diocese of Tehran, Archbishop Sepuh Sarkisian was recently in Artsakh and shared his impressions in an interview with Hayern Aysor.
“Hearing the word “Artsakh” is already an honor and an inspiration, and a visit to that land awakens different feelings and emotions in people. Going to Nagorno-Karabakh after the four-day war and communicating with the Armenians of Nagorno-Karabakh, especially the brave soldiers of the Defense Army protecting our borders was the greatest joy in my life. I also took pride in shaking the hands of our soldiers and commanders, kissed their foreheads and prayed for their weapons to serve their goal. After saying these words, I said we Armenians are not evil, don’t want to kill anyone or take anyone’s life, but we will not let anyone deprive us of our right and our homeland.
I returned from Artsakh with great impressions. I went with mixed emotions, but returned with more strength after seeing our soldiers and talking to them. They told me the following: “If the enemy dares to attack us again, we will only listen to God and will continue our march until we see where the road will take us.”
It was truly a great joy and a great honor for me to visit Artsakh, and I thank God for providing me with that opportunity. I had the chance to see the spirit of the people of Artsakh. Their land inspires them and conveys them the strength that Armenian King Arshak II had when he became as strong as a lion on Armenian land in Tizbon and became a weak person on Persian land.
On their land, the Armenians of Artsakh are stronger and more powerful than anyone, especially when they saw that they are not alone. Yes, today, there are 150-60,000 people living in Artsakh, but they have the support of 10 million Armenians. This gives them great strength.