Սփիւռքը Ոտքի Կանգնած Է. ԱՄՆ-ի Հայերը Վճռական Տրամադրուած Են
Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ատրպէյճանի շփման գիծին վրայ վերջին օրերու բախումները լուրջ արձագանք ստացած են ոչ միայն Հայաստանի մէջ, այլեւ` աշխարհով մէկ սփռուած հայերու շրջանին մէջ:
Ըստ «Հայերն այսօր»-ի` Ամերիկայի հայկական համագումարի համանախագահ Էնթընի Պարսամեանը «Ամերիկայի ձայնին» տուած հարցազրոյցին մէջ կը յայտնէ, որ ամերիկայի հայերը մտադիր չեն տեղի ունեցած բախումները անպատիժ ձգելու: «Իրականութեան մէջ ամերիկայի հայ համայնքը սթափեցաւ եւ գիտակցեցաւ, որ Ղարաբաղին ու Հայաստանին վտանգ կը սպառնայ, եւ մենք այդ վտանգի կանխարգելման ուղղութեամբ լուրջ գործողութիւններ պիտի ձեռնարկենք»,-ըսած է էնթընի Պարսամեան:
Ուաշինկթընի Հայ դատի գրասենեակի գործադիր տնօրէն Արամ Համբարեանի կարծիքով` ԱՄՆ-ի այս մոլորեցնողհաւասար վերաբերմունքը չի նպաստեր խաղաղութեան հաստատման: Անոր խօսքով` այս պահուն անհրաժեշտ է պարզել, թէ բախումներէն յետոյ ինչպիսի օգնութեան կարիք ունին Արցախի բնակիչները, որպէսզի իրենք իրենց գործը իմանան:

Диаспора поднялась на ноги: армяне США настроены решительно
Столкновения последних дней на линии соприкосновения Нагорного Карабаха и Азербайджана наши серьезный отклик не только в Армении, но и среди армянства всего мира.
Как передает «Армяне сегодня», сопредседатель Армянской ассамблеи Америки Энтони Барсамян в интервью «Голосу Америки» сообщил, что армяне Америки не намерены оставлять безнаказанными происшедшие столкновения. «В действительности, армянская община Америки осознала, что опасность грозит Армении и Карабаху, и в плане предотвращения этой угрозы мы предпримем серьезные меры», – сказал он.
�?сполнительный директор офиса Ай-Дат Вашингтона Арам Амбарян полагает, что нынешнее вводящее в заблуждение отношение «уравниловки» США не способствует утверждению мира. По его словам, в данный момент необходимо выяснить, в какой помощи нуждаются после этих столкновений жители Арцаха, чтобы им тоже определиться, что делать.