Տեղի Պիտի Ունենայ «Մուսա Լերան 40 Օրը» Գիրքի Հունգարերէն Վերահրատարակութեան Շնորհանդէսը
Մարտ 29-ին, ժ.14.30-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան աջակցութեամբ տեղի պիտի ունենայ «Մուսա լերան 40 օրը» գիրքի հունգարերէն թարգմանութեան վերահրատարակութեան շնորհանդէսը (հասցէն` Վ.Սարգսեան 3, ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան շէնքի 9-րդ յարկի դահլիճ):
Բացման խօսքով հանդէս պիտի գան ՀՀ սփիւռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնեան, Հունգարիոյ Հայ ազգային ինքավարութեան ղեկավարի տեղակալ Ալէքս Աւանէսեան:
2015թ. Ապրիլին Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ձեռնարկներու ծիրէն ներս հունգարահայ համայնքին կողմէ հունգարերէն թարգմանութեամբ վերահրատարակուեցաւ Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լերան 40 օրը» վէպը:
Վէպը առաջին անգամ հրատարկուած է 1933թ. եւ մէկ տարի անց արժանացած «Տարուան լաւագոյն վէպ» միջազգային միցանակին: Այն լոյս տեսած է մօտ մէկ միլիոն օրինակով եւ թարգմանուած աշխարհի 36 լեզուներով: Հունգարիոյ մէջ վէպը առաջին անգամ թարգմանուած եւ հրատարակուած է 1945թ.` այնուհետեւ վերահրատարակուած է 1957, 1965, 1966, 1973, 1978, 2001 եւ 2015 թուականներուն:

Состоится презентация переизданной на венгерском языке книги «40 дней Мусадага»
В Министерстве Диаспоры РА (адрес: В.Саркисяна, 3, зал 9 этажа здания Министерства Диаспоры РА) 29 марта в 14:30 состоится презентация переизданной в переводе на венгерский язык книги «40 дней Мусадага».
Со вступительной речью выступят заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, заместитель руководителя Армянской национальной автономии Венгрии Алекс Аванесян.
В рамках мероприятий 100-летия Геноцида армян в апреле 2015 года армянской общиной Венгрии был переиздан роман Франца Верфеля «40 дней Мусадага» в переводе на венгерский язык.
Впервые роман был издан в 1933 году и спустя год удостоился международного приза «Лучший роман года». Он издан тиражом около 1 миллиона экземпляров и переведен на 36 языков мира. В Венгрии роман впервые был переведен и издан в 1945 году, затем переиздавался в 1957, 1965, 1966, 1973, 1978, 2001 и 2015 годах.