Թուրքիոյ Մէջ Ցեղասպանութեան Մասին Նկարահանուած Առաջին Ֆիլմը Պիտի Ցուցադրուի Ապրիլին
Ապրիլ 1-ին Թուրքիոյ մէջ պիտի սկսի ցուցադրուիլ Հայոց ցեղասպանութեան մասին պատմող «Կորսուած թռչուններ» գեղարուեստական ֆիլմը: Երիտասարդ բեմադրիչներ Արէն Փերտեճիի եւ Էլա Ալեամաչի ֆիլմը կը պատմէ հայ երեխաներուն` քոյր ու եղբայր Մարիամի եւ Պետոյի մասին, որոնք 1915 թուականին կորսնցուցած են իրենց ընտանիքը:
«Կորսուած թռչուններ»-ը 1915-ի իրադարձութիւններուն մասին Թուրքիոյ մէջ նկարահանուած առաջին ֆիլմն է: Հեղինակներն ու դերասանները Սթամպուլի հայկական Սահակեան-Նունեան վարժարանին մէջ պատմեցին ֆիլմի ստեղծման ընթացքին մասին: Հիմնականօրէն հայ դերասանական խումբը միաբերան փաստեց, որ ֆիլմին մէջ տեսած է իր ընտանիքին, նախնիներուն պատմութիւնը:
Ֆիլմը առաջին անգամ ցուցադրուած է անցեալ տարուան Նոյեմբերին` Միացեալ Նահանգներուն մէջ, «Արփա» միջազգային ֆիլմի փառատօնի ծիրէն ներս` արժանանալով երեք մրցանակի: Ֆիլմի բեմադիչ եւ սենարի համահեղինակ Արէն Փերդեճին «Ազատութիւն» ձայնասփիւռի կայանին հետ զրոյցին ընթացքին նշած է, որ «Կորսուած թռչուններ»-ուն նպատակն է` կամուրջ ստեղծել 1915-ի դէպքերուն շուրջ շարունակ բանավիճող կողմերուն միջեւ:
«Կորսուած թռչուններ» ֆիլմը կը պատմէ 1915 թուականին պատահած ողբերգութեան, վիշտին ու սարսափին մասին` երկու երեխայի աչքերով: Ֆիլմը մեզի կը յիշեցնէ այն ամէնը, ինչ որ կորսնցուցած ենք: Ֆիլմին նպատակն է միաւորել այս հարցով քաղաքական տեսանկիւնէ հակադիր բեւեռներուն մէջ գտնուող մարդիկ: Ամերիկայի մէջ ֆիլմի ցուցադրութեան ժամանակ զգացինք, որ հասած ենք մեր դրած նպատակին: Այնտեղ շուրջ 800 հոգինոց հանդիսատես ունէինք, շատերը հեռուէն եկած էին: Բոլորը մեզի ըսին, որ ֆիլմը դիտող իւրաքանչիւր մարդ, ըլլայ ան սփիւռքէն, ամերիկացի, թուրք, թէ հայ, ստացած է մեր ուղերձը: Բոլորը կու լային, կը գրկախառնուէին…»,- կը պատմէ Արէն Փերդեճին:
Ի դէպ, ֆիլմի նկարահանման ֆինանսական աջակցութիւն ցուցաբերած է Թուրքիոյ մշակոյթի եւ զբօսաշրջութեան նախարարութիւնը: Հեղինակներուն խօսքով` նախարարութեան օժանդակութիւնը ընդունած են` սենարին չմիջամտելու պայմանով: Շուրջ երկու տարուայ աշխատանքի արդիւնքով ստեղծուած ֆիլմը քաղաքական խորք չի պարունակեր եւ կը ներկայացնէ հարիւր տարուան վաղեմութիւն ունեցող զգացմունքային հաւաքական պատմութիւն մը: Երիտասարդ բեմադիրչները յոյս ունին, որ ֆիլմը պիտի սիրէ նաեւ թուրք հանդիսատեսը: Բացի այդ, կ՛ակնկալեն նաեւ Հայաստանէն հրաւէր ստանալ:
«Եթէ Հայաստանէն հրաւէր ստանանք, շատ կ’ուզենք մեր ֆիլմով կիսուիլ նաև այնտեղի հանդիսատեսին հետ»,- կ’ըսէ Էլա Ալյամաչը:

First Armenian Genocide film shot in Turkey to premiere in April
On April 1, the film “Lost Birds”, which is devoted to the Armenian Genocide, will go on the big screens in Turkey. The film by young directors Aren Perdeji and Ela Alyamac is about Armenian siblings, Mariam and Peto, who lost their family in 1915.
“Lost Birds” is the first full-length film about the events of 1915 produced in Turkey. The creators and actors talked about the film at the Sahakian-Nunian School of Istanbul. The actors unanimously stated that they saw the stories of their families and ancestors in the film.
The film was first screened at the ARPA International Film Festival in the United States and received three awards in November 2015. In an interview with Azatutyun, director of the film and one of the screenwriters, Aren Perdeji mentioned that the purpose of the film is to create a bridge between the sides that have been continuously debating over the events of 1915.
“The film “Lost Birds” is about the tragedy that happened in 1915, the sorrow and horror through the eyes of two children. The film reminds us about all that we lost. The purpose of the film is to consolidate people with opposite views on the issue from the political perspective. During the screening in the United States, we felt that we had accomplished our goal. There were nearly 800 people in the audience, and most of them had traveled from distant places. Everyone told us that anyone who watches this film, be it from the Armenian Diaspora, an American, a Turk or Armenian has gotten the message. Everyone was crying, hugging each other and were telling us that the film had gotten the message across. We were very happy,” Aren Perdeji says, reports azatutyun.am.
The Ministry of Culture and Tourism of Turkey has provided financial assistance for film production. According to the creators, they accepted the ministry’s support under the condition that the ministry wouldn’t interfere in writing the script. It took two years to produce the film, which doesn’t contain any political context and presents the sentimental, century-old story. The young directors hope Turks will also like the film. They also expect to receive an invitation from Armenia.
“If we receive an invitation from Armenia, we would love to share our film with the people,” Ela Alyamac says.