Թուրքիոյ Մէջ Ցեղասպանութեան Մասին Նկարահանուած Առաջին Ֆիլմը Պիտի Ցուցադրուի Ապրիլին
Ապրիլ 1-ին Թուրքիոյ մէջ պիտի սկսի ցուցադրուիլ Հայոց ցեղասպանութեան մասին պատմող «Կորսուած թռչուններ» գեղարուեստական ֆիլմը: Երիտասարդ բեմադրիչներ Արէն Փերտեճիի եւ Էլա Ալեամաչի ֆիլմը կը պատմէ հայ երեխաներուն` քոյր ու եղբայր Մարիամի եւ Պետոյի մասին, որոնք 1915 թուականին կորսնցուցած են իրենց ընտանիքը:
«Կորսուած թռչուններ»-ը 1915-ի իրադարձութիւններուն մասին Թուրքիոյ մէջ նկարահանուած առաջին ֆիլմն է: Հեղինակներն ու դերասանները Սթամպուլի հայկական Սահակեան-Նունեան վարժարանին մէջ պատմեցին ֆիլմի ստեղծման ընթացքին մասին: Հիմնականօրէն հայ դերասանական խումբը միաբերան փաստեց, որ ֆիլմին մէջ տեսած է իր ընտանիքին, նախնիներուն պատմութիւնը:
Ֆիլմը առաջին անգամ ցուցադրուած է անցեալ տարուան Նոյեմբերին` Միացեալ Նահանգներուն մէջ, «Արփա» միջազգային ֆիլմի փառատօնի ծիրէն ներս` արժանանալով երեք մրցանակի: Ֆիլմի բեմադիչ եւ սենարի համահեղինակ Արէն Փերդեճին «Ազատութիւն» ձայնասփիւռի կայանին հետ զրոյցին ընթացքին նշած է, որ «Կորսուած թռչուններ»-ուն նպատակն է` կամուրջ ստեղծել 1915-ի դէպքերուն շուրջ շարունակ բանավիճող կողմերուն միջեւ:
«Կորսուած թռչուններ» ֆիլմը կը պատմէ 1915 թուականին պատահած ողբերգութեան, վիշտին ու սարսափին մասին` երկու երեխայի աչքերով: Ֆիլմը մեզի կը յիշեցնէ այն ամէնը, ինչ որ կորսնցուցած ենք: Ֆիլմին նպատակն է միաւորել այս հարցով քաղաքական տեսանկիւնէ հակադիր բեւեռներուն մէջ գտնուող մարդիկ: Ամերիկայի մէջ ֆիլմի ցուցադրութեան ժամանակ զգացինք, որ հասած ենք մեր դրած նպատակին: Այնտեղ շուրջ 800 հոգինոց հանդիսատես ունէինք, շատերը հեռուէն եկած էին: Բոլորը մեզի ըսին, որ ֆիլմը դիտող իւրաքանչիւր մարդ, ըլլայ ան սփիւռքէն, ամերիկացի, թուրք, թէ հայ, ստացած է մեր ուղերձը: Բոլորը կու լային, կը գրկախառնուէին…»,- կը պատմէ Արէն Փերդեճին:
Ի դէպ, ֆիլմի նկարահանման ֆինանսական աջակցութիւն ցուցաբերած է Թուրքիոյ մշակոյթի եւ զբօսաշրջութեան նախարարութիւնը: Հեղինակներուն խօսքով` նախարարութեան օժանդակութիւնը ընդունած են` սենարին չմիջամտելու պայմանով: Շուրջ երկու տարուայ աշխատանքի արդիւնքով ստեղծուած ֆիլմը քաղաքական խորք չի պարունակեր եւ կը ներկայացնէ հարիւր տարուան վաղեմութիւն ունեցող զգացմունքային հաւաքական պատմութիւն մը: Երիտասարդ բեմադիրչները յոյս ունին, որ ֆիլմը պիտի սիրէ նաեւ թուրք հանդիսատեսը: Բացի այդ, կ՛ակնկալեն նաեւ Հայաստանէն հրաւէր ստանալ:
«Եթէ Հայաստանէն հրաւէր ստանանք, շատ կ’ուզենք մեր ֆիլմով կիսուիլ նաև այնտեղի հանդիսատեսին հետ»,- կ’ըսէ Էլա Ալյամաչը:

Первый фильм о Геноциде, снятый в Турции, будет демонстрироваться в апреле
В Турции 1 апреля выйдет на большой экран художественный фильм «Пропавшие птицы», повествующий о Геноциде армян. Фильм молодых режиссеров Арена Пердеджи и Эла Алямач рассказывает об армянских детях, брате и сестре Мариам и Пето, которые в 1915 году потеряли свою семью.
«Пропавшие птицы» – первый полнометражный фильм, снятый в Турции о событиях 1915 года. Авторы и актеры рассказали в стамбульской армянской гимназии «Саакян-Нунян» о ходе создания фильма. Актерская группа, в основном состоящая из армян, единогласно констатировала, что видела в фильме историю своих семей, предков.
Впервые фильм был продемонстрирован в ноябре прошлого года в США в рамках международного кинофестиваля «Арпа», удостоившись трех призов. Режиссер и соавтор сценария фильма Арен Пердеджи в беседе с «Азатутюг» отметил, что цель «Пропавших птиц» – навести мост между сторонами, постоянно дискутирующими вокруг событий 1915 года.
Фильм рассказывает о трагедии, происшедшей в 1915 году, горе и ужасах глазами двоих детей. Это напоминает нам все, что утеряли. Цель фильма – объединить людей, находящихся в этом вопросе на противоположных политических полюсах. Во время демонстрации фильма в Америке почувствовали, что достигли своей цели. Там было около 800 зрителей, многие из которых приехали издалека. Все говорили, что каждый человек, просмотревший фильм – будь то из диаспоры, американец, турок или армянин, воспринял наш мессидж. Всен плакали, обнимались и говорили – очень рады», – как передает azatutyun.am, рассказывает Арен Пердеджи.
Кстати, финансовое содействие съемкам фильма оказало министерство культуры и туризма Турции. По словам авторов, содействие министерства было принято с условием невмешательства в сценарий. Фильм, созданный в результате почти двухлетней работы, не содержит политического подтекста и представляет собирательную эмоциональную историю столетней давности. Молодые режиссеры надеются, что фильм полюбит и турецкий зритель. Кроме того, они рассчитывают и на приглашение из Армении.
«Если получим приглашение из Армении, очень хотели бы поделиться нашим фильмом и с тамошним зрителем», – говорит Эла Алямач.