Իտալիոյ մէջ պիտի ցուցադրուին Ցեղասպանութիւնը վերապրածներու եզակի ժապաւէններ
1915թ. Հայոց ցեղասպանութիւնը վերապրածներու եզակի շարժանկարները կը ցուցադրուին Յուլիս 2-ին Իտալիոյ Պոլոնիա քաղաքին մէջ` Cinema Ritrovato («Վերաբացուած սինեմա») 29-րդ փառատօնի ծիրէն ներս:
Ինչպէս կը հաղորդէ «Մետիամաքսը»` Ֆրանս Փրէս գործակալութեան յղմամբ, պատմական արժէքաւոր այս աղբիւրը բացայայտուած է պատահականօրէն ԱՄՆ Քոնկրէսի գրադարանին մէջ: Համր ֆիլմերէն մէկը կը թուագրուի 1923 թ.-ով եւ կը ներկայացնէ Թուրքիոյ մէջ նաւերով տարուող հայ երեխաներու եւ ճանապարհներու ամբողջ երկայնքին փախստականներու պատկերներ:
Փառատօնի ծիրէն ներս պիտի ցուցադրուին նաեւ Համօ Պեկնազարեանի «Նամուս» (1925թ.), Սերգէյ Փարաջանովի «Սայաթ Նովա» (1969թ.) եւ Հենրիկ Մալեանի «Նահապետ» (1980թ.) ֆիլմերը:
Իբրեւ եզակի վաւերագրական ֆիլմ փառատօնին  պիտի ցուցադրուի նաեւ ֆրանսական բանակի նկարահանած 5-վայրկեաննոց ժապաւէնը, որ կը ներկայացնէ հայ փախստականները Եգիպտոսի Փորթ Սաիտի ճամբարներուն մէջ:
Սակայն փառատօնի «գոհարը» կը համարուի «Հայաստան` մարդկութեան օրրան» 4-վայրկեաննոց ֆիլմը` նկարահանուած Թուրքիոյ մէջ անմիջապէս ջարդերէն յետոյ:

В �?талии покажут редкие кадры переживших Геноцид армян
Уникальные кадры, на которых изображены армяне, пережившие Геноцид, будут показаны 2 июля в итальянской Болонье в рамках 29-го фестиваля Cinema Ritrovato («Вновь открытое кино»).
Как сообщает «Медиамакс» со ссылкой агентство Франс Пресс, эти ценные исторические материалы были случайно обнаружены в библиотеке Конгресса США. Одна из немых лент датируется 1923 годом и изображает детей, собранных на борту корабля в Турции, а также ряды беженцев, выстроившихся вдоль дороги.
В рамках фестиваля также будут демонстрироваться фильмы «Намус» (1925 г.) Амо Бекназаряна, «Саят-Нова» (1969 г.) Сергея Параджанова и « Наапет» (1980 г.) Генрика Маляна.
В качестве редкого документального фильма на фестивале будет показана также снятая французской армией 5-минутная кинолента, на которой можно увидеть армянских беженцев на дорогах Порт-Саида в Египте.
«Жемчужиной» фестиваля станет 4-минутный фильм «Армения – колыбель человечества», снятый в Турции непосредственно после резни.