Հոլանտայի Մէջ Տեղի Պիտի Ունենայ Հանդիպում «Շշուկներու Մատեան» Գիրքի Հեղինակ Վարուժան Ոսկանեանի Հետ
Յունուար 23-ին ժամը 13:30-ին ռումանահայ բանաստեղծ, արձակագիր, քաղաքական գործիչ եւ Ռումանիոյ Հայոց միութեան նախագահ Վարուժան Ոսկանեան ելոյթ պիտի ունենայ «Աբովեան» մշակութային միութեան կեդրոնին մէջ (Հասցէ` Weesperstraat 91, Հաակա, Նիտերլանտներ) իր գիրքերուն եւ հայկական այլ հարցերու մասին: Այս մասին«Հայերն այսօր»-ին կը յայտնեն «Աբովեան» մշակութային միութենէն:
Ան Հոլանտայի մէջ կը գտնուի իր «Շշուկներու մատեան» գիրքի հոլանտերէն թարգմանութեան հրապարակման առիթով: Հեղինակը նաեւ կը մակագրէ իր գիրքի օրինակները:
«Շշուկներու մատեան» գիրքը թարգմանուած է աւելի քան 10 լեզուներով: Այս գիրքը կը նկարագրէ հայերու կեանքը Ռումանիոյ եւ յարակից շրջաններուն մէջ` իրադարձութիւններով լի 20-րդ դարուն:
2015 թուականի Ապրիլին Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի կապակցութեամբ «Աբովեան» մշակութային միութիւնը մասնակցած է «Համաշխարհային ընթերցում» ձեռնարկին, որուն ընթացքին «Շշուկներու մատեան» գիրքի հոլանտացի թարգմանիչ Եան Վիլէմ Պոսը ընթերցած է այդ գիրքի` Հայոց ցեղասպանութեան վերաբերող գլուխները:
Գերմանական շաբաթաթերթ «Der Spiegel»-ը «Շշուկներու մատեան» գիրքը համեմատած է Նոպելեան մրցանակի դափնեկիր Գաբրիէլ Կարսիա Մարգըսի «Հարիւր տարուան մենութիւն» գիրքին հետ:
Վարուժան Ոսկանեան դասախօսութեամբ հանդէս պիտի գայ նաեւ Ամսթերտամի Սուրբ Հոգի եկեղեցւոյ մէջ, ս.թ. Յունուար 21-ին, երեկոյեան ժամը 20-ին:

Meeting with Varujan Vosganian Author of “Book of Whispers”
The Armenian Romanian poet-author-politician and president of the Armenians’ Union of Romania Mr. Varujan Vosganian will speak at Abovian Centre about his book and other Armenian issues. He is in the Netherlands on the occasion of the publication of his “Book of whispers” (original title: Cartea soaptelor) in Dutch. The author will also sign copies of his book.
The “Book of whispers” is translated in more then 10 languages. The book describes the life of Armenians in and around Romania during the moving and eventful 20th century.
In 2015 Abovian Association participated in the event of “Worldwide Reading”, with a recital of the chapters of the “Book of whispers” related to the Armenian Genocide by the Dutch translator Jan Willem Bos on the occasion of 100th anniversary of the Armenian Genocide.
The German weekly Der Spiegel compared “Book of whispers” with the works by Nobel prize winner Gabriel Garcia Marquez.
Date: Saturday, 23 January 2016
Time: 1.30 – 4 p.m.
Place: Abovian Cultural Centre
Address: Weesperstraat 91, The Hague, The Netherlands
Free Parking
Public transportation: Randstadrail 4 (direction Uithof) and tramway 6 (direction Leijenburg), stop Tienhovensestraat
Admission: Free
Varujan Vosganian will also deliver a speech at the Armenian Surp Hoki (Holy Spirit) Church in Amsterdam, on 21 January 2016 at 8 p.m.