Հայկական Երգը Թեւածեց Հեռաւոր Գամչատկայի Մէջ
Գամչատկայի հայ համայնքը դեռ երկար պիտի յիշէ 2016 թուականի Ամանորը: Ամանոր, որ լի էր հայկական ժողովրդական երգերով եւ Հայաստանէն ժամանած հիւրերով:
Դեկտեմբեր 31-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնութեամբ Արարատեան Հայրապետական թեմի «Ծաղկազարդ» համախումբը Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդեան տօներուն առիթով հեռաւոր Գամչատկայի մէջ համերգ ունեցած է:
Շրջագայութենէն ստացած տպաւորութիւնները «Հայերն այսօրի» հետ զրոյցին ներկայացուց խումբի գեղարուեստական ղեկավար եւ խմբավար Լիլիթ Գրիգորեան:
«Չնայած բոլորս առաջին անգամ Ամանորին ընտանիքէն հեռու կը գտնուէինք, բայց օտարութիւն չզգացինք, քանի որ ջերմ ընդունելութեան արժանացանք ռուսաստանաբնակ մեր հայրենակիցներուն, յատկապէս` համայնքի ղեկավար Արթուր Խաչատրեանի կողմէ:
Ինչ կը վերաբերի կազմակերպչական հարցերուն, ապա նշեմ, որ ամէն ինչ մանրակրկիտ մտածուած էր, որպէսզի չանհանգստանայինք եւ կեդրոնանայինք միայն ելոյթին վրայ»,-նշեց Լիլիթը:
Խումբի անդամները շատ ուրախացած են` տեսնելով, թէ ինչպէս մարդիկ, տօնական եռուզեռը ձգած, միասնաբար եկած են` համերգին մասնակցելու: Նոյնիսկ ռուսեր նկատած են հանդիսատեսի շարքերուն, որոնք մինչեւ վերջ ուշի-ուշով ունկնդրած են հայկական երգերը: Անկեղծ ընդունելութիւնը եղած է շարժառիթը, որ խումբի անդամները մէկուկէս ժամ, առանց յոգնութեան նշոյլի, երգած են: Խանդավառութիւնը այնքա՜ն մեծ եղած է դահլիճէն ներս, որ համերգի աւարտէն ետք հանդիսատեսը խումբին կրկին երգելու խնդրանքով դիմած է, որ անպատասխան չէ մնացած:
Տօնական համերգին հնչած է նաեւ ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի շնորհաւորական տեսաուղերձը: Երաժշտական կատարումներով հանդէս եկած են Գամչատկայի մէջ ապրող տաղանդաւոր հայ պատանիները:
«Տարբեր համայնքներու մէջ ելոյթներ ունեցած ենք, նկատած սփիւռքահայերու համախմբուածութիւնը, սակայն Գամչատկայի հայ համայնքը իւրովի կազմակերպուած էր եւ հայկական մշակոյթով հետաքրքրուած, հպարտութիւնը այնչափ էր եւ բոլոր կատարումներուն ժամանակ կը ձայնակցէին մեզի: Անոնց հոգեվիճակէն կը հասկնայինք, որ առ Հայրենիք կարօտով լեցուած են»,-ըսաւ խումբի ղեկավարը:
Լիլիթ դրուատանքի խօսքեր ըսաւ Գամչատկայի հայ համայնքի ղեկավար Արթուր Խաչատրեանի մասին, որ համայնքին նուիրեալ, հայրենակիցներու հոգով ապրող եւ ազգասէր անձնաւորութիւն մըն է: Եւ հէնց անոր հիւրընկալ օջախին մէջ «Ծաղկազարդ» համախումբի անդամները դիմաւորած են 2016 թուականը:
Ազատ օրերուն անոնք հասցուցած են աւելի մտերմիկ պայմաններու մէջ հաղորդակցիլ իրենց հայրենակիցներուն հետ եւ նկատած են, որ գործունեայ, հայրենասէր մարդիկ են: Օտարութեան մէջ գտնուելով` ամէն կերպ կը փորձեն իրազեկ ըլլալ Հայաստանի մէջ տեղի ունեցող իրադարձութիւններուն եւ միշտ Հայրենիքին մօտ զգալ:
Տեղեկացնենք նաեւ, որ «Ծաղկազարդ» համախումբը արդէն եօթ տարի է, որ աշխոյժ համագործակցութեան մէջ է ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան հետ` ելոյթներ ունենալով նախարարութեան կողմէ իրականացուող տարբեր ձեռնարկներու ժամանակ: Սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնութեամբ խումբը հայկական մշակոյթը տարածելու նպատակով համերգներ ունեցած է Գերմանիոյ, Ֆրանսայի, Աւստրալիոյ եւ շարք մը այլ համայնքներու մէջ:

Армянская песня звучала над далекой Камчаткой
Армянская община Камчатки еще долго будет помнить празднование Нового года-2016, полное армянских народных песен и гостей из Армении.
По инициативе Министерства Диаспоры РА хор «Цахказард» Араратской Патриаршей епархии 31 декабря выступил с концертом по случаю Нового года и Святого Рождества на далекой Камчатке.
Впечатлениями о поездке в беседе с «Армяне сегодня» поделилась художественный руководитель и хормейстер Лилит Григорян.
«Хотя все мы впервые находились в новогодние дни вдали от своих семей, но никакого отчуждения не почувствовали, поскольку удостоились теплого приема со стороны наших соотечественников в России, особенно руководителя общины Артура Хачатряна.
Что касается организационных вопросов, отмечу, что все было скрупулезно продумано, чтобы мы ни о чем не беспокоились и сосредоточились исключительно на выступлении», – отметила Лилит.
Члены группы очень обрадовались, видя, как люди, позабыв предпраздничный ажиотаж, пришли на концерт. Среди зрителей были замечены также русские, которые до конца внимательно слушали армянские песни. �?менно искренний прием послужил причиной того, что хористы на протяжении полутора часов пели без устали. Воодушевление в зале было столь велико, что после концерта зрители попросили исполнить новые песни, и просьба была исполнена.
На праздничном концерте прозвучало и поздравительное видеопослание министра Диаспоры РА Грануш Акопян. С музыкальным исполнением выступили также талантливые армянские юноши, проживающие на Камчатке.
«Мы выступали в разных общинах, заметили сплоченность армян Диаспоры, однако армянская община Камчатки отличается особой организованностью, интересуется армянской культурой, при исполнении каждого номера подпевали нам. По их душевному настрою было заметно, что скучают по Родине», – сказала руководитель группы.
Слова похвалы Лилит высказала в адрес руководителя армянской общины Камчатки Артура Хачатряна – патриотичной личности, преданной общине и живущей заботами соотечественников. �?менно в его гостеприимном доме встречали члены хора «Цахказард» 2016-й год.
В свободные дни им удалось в более неформальной обстановке пообщаться с соотечественниками, и заметили, что они – деловитые и патриотичные люди. Находясь на чужбине, всеми средствами стараются быть осведомленными о событиях в Армении и всегда постоянно ощущать близость к Родине.
Сообщим также, что хор «Цахказард» на протяжении уже 7 лет активно сотрудничает с Министерством Диаспоры РА, выступая на различных мероприятиях, осуществляемых Министерством. По инициативе Министерства Диаспоры коллектив, с целью распространения армянской культуры, выступал с концертами в армянских общинах Германии, Франции, Австралии и ряда других стран.