Հայկական Երգը Թեւածեց Հեռաւոր Գամչատկայի Մէջ
Գամչատկայի հայ համայնքը դեռ երկար պիտի յիշէ 2016 թուականի Ամանորը: Ամանոր, որ լի էր հայկական ժողովրդական երգերով եւ Հայաստանէն ժամանած հիւրերով:
Դեկտեմբեր 31-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնութեամբ Արարատեան Հայրապետական թեմի «Ծաղկազարդ» համախումբը Ամանորի եւ Սուրբ Ծննդեան տօներուն առիթով հեռաւոր Գամչատկայի մէջ համերգ ունեցած է:
Շրջագայութենէն ստացած տպաւորութիւնները «Հայերն այսօրի» հետ զրոյցին ներկայացուց խումբի գեղարուեստական ղեկավար եւ խմբավար Լիլիթ Գրիգորեան:
«Չնայած բոլորս առաջին անգամ Ամանորին ընտանիքէն հեռու կը գտնուէինք, բայց օտարութիւն չզգացինք, քանի որ ջերմ ընդունելութեան արժանացանք ռուսաստանաբնակ մեր հայրենակիցներուն, յատկապէս` համայնքի ղեկավար Արթուր Խաչատրեանի կողմէ:
Ինչ կը վերաբերի կազմակերպչական հարցերուն, ապա նշեմ, որ ամէն ինչ մանրակրկիտ մտածուած էր, որպէսզի չանհանգստանայինք եւ կեդրոնանայինք միայն ելոյթին վրայ»,-նշեց Լիլիթը:
Խումբի անդամները շատ ուրախացած են` տեսնելով, թէ ինչպէս մարդիկ, տօնական եռուզեռը ձգած, միասնաբար եկած են` համերգին մասնակցելու: Նոյնիսկ ռուսեր նկատած են հանդիսատեսի շարքերուն, որոնք մինչեւ վերջ ուշի-ուշով ունկնդրած են հայկական երգերը: Անկեղծ ընդունելութիւնը եղած է շարժառիթը, որ խումբի անդամները մէկուկէս ժամ, առանց յոգնութեան նշոյլի, երգած են: Խանդավառութիւնը այնքա՜ն մեծ եղած է դահլիճէն ներս, որ համերգի աւարտէն ետք հանդիսատեսը խումբին կրկին երգելու խնդրանքով դիմած է, որ անպատասխան չէ մնացած:
Տօնական համերգին հնչած է նաեւ ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի շնորհաւորական տեսաուղերձը: Երաժշտական կատարումներով հանդէս եկած են Գամչատկայի մէջ ապրող տաղանդաւոր հայ պատանիները:
«Տարբեր համայնքներու մէջ ելոյթներ ունեցած ենք, նկատած սփիւռքահայերու համախմբուածութիւնը, սակայն Գամչատկայի հայ համայնքը իւրովի կազմակերպուած էր եւ հայկական մշակոյթով հետաքրքրուած, հպարտութիւնը այնչափ էր եւ բոլոր կատարումներուն ժամանակ կը ձայնակցէին մեզի: Անոնց հոգեվիճակէն կը հասկնայինք, որ առ Հայրենիք կարօտով լեցուած են»,-ըսաւ խումբի ղեկավարը:
Լիլիթ դրուատանքի խօսքեր ըսաւ Գամչատկայի հայ համայնքի ղեկավար Արթուր Խաչատրեանի մասին, որ համայնքին նուիրեալ, հայրենակիցներու հոգով ապրող եւ ազգասէր անձնաւորութիւն մըն է: Եւ հէնց անոր հիւրընկալ օջախին մէջ «Ծաղկազարդ» համախումբի անդամները դիմաւորած են 2016 թուականը:
Ազատ օրերուն անոնք հասցուցած են աւելի մտերմիկ պայմաններու մէջ հաղորդակցիլ իրենց հայրենակիցներուն հետ եւ նկատած են, որ գործունեայ, հայրենասէր մարդիկ են: Օտարութեան մէջ գտնուելով` ամէն կերպ կը փորձեն իրազեկ ըլլալ Հայաստանի մէջ տեղի ունեցող իրադարձութիւններուն եւ միշտ Հայրենիքին մօտ զգալ:
Տեղեկացնենք նաեւ, որ «Ծաղկազարդ» համախումբը արդէն եօթ տարի է, որ աշխոյժ համագործակցութեան մէջ է ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան հետ` ելոյթներ ունենալով նախարարութեան կողմէ իրականացուող տարբեր ձեռնարկներու ժամանակ: Սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնութեամբ խումբը հայկական մշակոյթը տարածելու նպատակով համերգներ ունեցած է Գերմանիոյ, Ֆրանսայի, Աւստրալիոյ եւ շարք մը այլ համայնքներու մէջ:

The Armenian community of Kamchatka will remember New Year’s 2016 for a long time since it was a New Year celebration that was attended by many guests from Armenia and included many performances of Armenian folk songs.
On December 31, the Tsaghkazard Ensemble of the Araratian Patriarchal Diocese gave a New Year’s and Christmas concert in the distant Kamchatka. The concert was organized by the RA Ministry of Diaspora.
The ensemble’s artistic director and choirmaster Lilit Grigoryan shared her impressions of the tour in an interview with Hayern Aysor.
“In spite of the fact that we were all far away from our families on New Year’s Eve for the first time, we didn’t feel like strangers since we were very well received by our compatriots in Russia, especially head of the Armenian community Artur Khachaturyan.
As far as organizational issues are concerned, I must say that everything was very well planned so that we wouldn’t worry and could focus only on our performances,” Lilit mentioned.
The members of the ensemble were very happy when they saw how people had left everything aside and had come to participate in the concert. The members even saw Russians among the audience who listened to the Armenian songs until the end. The sincere reception was the reason why the members sang for one-and-a-half hour, without getting the least bit tired. There was so much excitement in the hall that the audience asked the ensemble to perform again, and the ensemble did just that.
The festive concert included the showing of the video congratulatory message of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, as well as performances by the young gifted Armenians of Kamchatka.
“We performed in different communities and noticed that the Diaspora Armenians were united, but the Armenian community of Kamchatka was organized and interested in Armenian culture. They were very proud and would sing along with us during the performances. Based on their state of mind, we understood that they longed for the Homeland,” the ensemble’s director said.
Lilit praised leader of the Armenian community of Kamchatka Artur Khachatryan, who is devoted to the community, is concerned about his compatriots and loves his nation. It was in his house that the members of Tsaghkazard Ensemble celebrated the New Year.
On their free time, they were able to talk to their compatriots and noted that they are active and patriotic people. Being abroad, they do everything they can to be informed about the events taking place in Armenia and always feel close to the Homeland.
Let us also inform that Tsaghkazard Ensemble has been actively collaborating with the RA Ministry of Diaspora for the past seven years and has given performances during different events held by the ministry. At the initiative of the Ministry of Diaspora, the ensemble has given concerts for the Armenian communities of Germany, France, Australia and other countries with the purpose of disseminating Armenian culture.