651-Ամեայ Համալսարանի Գիտութիւններու Առաջին Հայուհի Թեկնածուն
Նոյեմբեր 26-ին Գրագովի (Լեհաստան) Եակելոնեան համալսարանի գլխաւոր մասնաշէնքի Collegium Novum կոչուող սրահին մէջ տեղի ունեցաւ Պատմութեան բաժանմունքի ասպիրանտի բաժինի շրջանաւարտներու վկայականներու յանձնման հանդիսաւոր արարողութիւնը: Այս մասին ըստ «Հայերն այսօր»-ի` կը յայտնէ armacad.info-ն:
Քսանմէկ շրջանաւարտներուն մէջ էր նաեւ Մատենադարանի գիտաշխատող, Միջնադարեան սկզբնաղբիւրներու ուսումնասիրման բաժինի աշխատակից Փիրուզ Մնացականեան: Վերջինս 2015 թ.-ին հիմնադրման 651-րդ ամեակը բոլորած, Արեւելեան Եւրոպայի հնագոյն համալսարաններէն Եակելոնեան համալսարանի պատմութեան առաջին հայուհին է, որ արժանացաւ գիտական այդ կոչման:
Փիրուզ Մնացականեանի գիտական ատենախօսութեան թեման նուիրուած է լեհահայ գրչութեան, իսկ գիտական ղեկավարն է փրոֆէսոր Քշիշտոֆ Սթոպկան:
Նկար` ձախէն աջ` փոխտնօրէն փրոֆ. Սթանիսլաւ Սրոքա, Փիրուզ Մնացականեան, փրոֆ. Քշիշտոֆ Սթոպկա: Լուսանկ.`Եակելոնեան համալսարանի կայքէջէն

Первая армянка – кандидат наук 651-летнего университета
В зале Collegium Novum главного корпуса Ягелонского университета Кракова (Польша) 26 ноября состоялась торжественная церемония вручения дипломов выпускникам отделения аспирантуры исторического факультета. Об этом, пишет «Армяне сегодня», сообщает armacad.info.
В числе 21 выпускников была и научный сотрудник Матенадарана, работница отдела изучения средневековых первоисточников Пируз Мнацаканян. Она стала первой армянкой – кандидатом наук в истории старейшего в Восточной Европе Ягелонского университета, в 2015 году отметившего 651-летие своего основания.
Тема научной диссертации Пируз Мнацаканян была посвящена армянской письменности Польши, научным руководителем был профессор Кшиштоф Стопка.