«Ապագայ» Համաժողովի Մասնակից. «Ուրախ Եմ, Որ Երիտասարդներուն Հնարաւորութիւն Տրուեցաւ Արդիւնաւէտ Աշխատելու»
Նոյեմբեր 27-29 Երեւանի մէջ իրականացուեցաւ «Ապագայ» խորագիրով երիտասարդական համահայկական երկրորդ համաժողովը, որ նախաձեռնած էին ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւնը, Ռուսաստանի հայերու միութիւնը, «Գալուստ Կիւլպէնկեան» հիմնարկութիւնը եւ Նիժնի Նովգորոդի «Իմաստ» երիտասարդական ընկերակցութիւնը:
«Հայերն այսօրի» հետ զրոյցին համաժողովէն ստացած տպաւորութիւններով կիսուած է Վրաստանի «Համահայկական խաղերու եւ այլ համաժողովներու մասնակիցներու միջազգային ընկերացութեան» անդամ Կիւլնարա Ռուշանեան.
– Ուրախ եմ, որ հնարաւորութիւն ունեցայ մասնակցելու այս համաժողովին, որուն համար կ’ուզեմ շնորհակալութիւն յայտնել Սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանին, Նիժնի Նովգորոդի «Իմաստ» երիտասարդական ընկերակցութեան նախագահ, շատ գործունեայ ու խելացի Անի Մխիթարեանին, բոլոր կազմակերպիչներուն: Ուրախ եմ, որ մեզ` երիտասարդներուս հնարաւորութիւն տրուեցաւ արդիւնաւէտ աշխատելու, լսելու մասնագէտներու կարծիքները, փոխանակելու մտքեր ու գաղափարներ:
Կարեւոր է, ի հարկէ, որ մենք կը հաւաքուինք մեր Մայր Հայրենիքին մէջ: Հայաստանի մէջ մէկտեղուիլը մեզմէ իւրաքանչիւրին կը պարտաւորեցնէ, որ հնարաւորինս օգտակար ըլլանք Հայաստանին, մեր երկրի անունը բարձրացնենք բոլոր այն երկրներուն մէջ, ուր կ’ապրինք:
Մէկտեղուելով, մենք կը սկսինք իրականացնել տարբեր ծրագիրներ: Ծրագիրներ, որոնց մասնակից կը դառնան աշխարհի տարբեր երկիրներ ապրող հայ երիտասարդները: Իսկ արդիւնքները չեն ուշանար. մօտ ապագային ատոնք անպայման տեսանելի կ’ըլլան:
«Ապագայ» խորագիրը կրող համաժողովը ինծի հնարաւորութիւն տուաւ իմ հասակակիցներուս հետ քննարկել, բարձրաձայնել իմ գաղափարներս, ծանօթանալ տարբեր հայեացքներ ունեցող երիտասարդներու հետ, որոնք կ’ապրին Հայաստանի սահմաններէն դուրս:
Համաժողովը օգտակար էր նաեւ անով, որ համաժողովի ընթացքին քննարկուեցան Հայաստանի վարկանիշին, հեղինակութեան առնչուող հարցեր, եւ թէ ինչ կրնայ Հայաստանի այցեքարտը դառնալ: Քննարկուեցան նաեւ Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին հետ կապուած հարցեր:

Participant of “Future” Pan-Armenian Youth Forum: “I’m happy that we young Armenians were given the opportunity to work effectively”
From November 27 to 29, the RA Ministry of Diaspora, the Union of Armenians of Russia, the Calouste Gulbenkian Foundation and the “Imast” (Meaning) Armenian Youth Association of Nizhni Novgorod held the 2nd Pan-Armenian Youth Forum entitled “Future” in Yerevan.
Member of Georgia’s International Association of Participants of the Pan-Armenian Games and Other Forums Gyulnara Rushanyan shared her impressions of the forum in an interview with Hayern Aysor.
Gyulnara Rushanyan: I’m happy that I had the opportunity to participate in this forum, for which I would like to thank Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, President of the “Imast” (Meaning) Armenian Youth Association of Nizhni Novgorod, the very smart and active Ani Mkhitaryan and all the organizers. I’m happy that we young Armenians were given the opportunity to work effectively, listen to experts’ opinions, as well as exchange our views and ideas.
Of course, it’s important that we gather in our Mother Homeland. Our consolidation in Armenia binds each of us to do as much as we can to help Armenia and increase our country’s reputation in our respective countries of residence.
By coming together, we start carrying out various programs and projects that help bring together young Armenians living in different countries around the world, and the results will soon be visible.
The “Future” Pan-Armenian Youth Forum provided me with the opportunity to discuss and share my ideas with my peers and establish contacts with youth who have different views and who live outside of Armenia.
The forum was helpful in that it helped us discuss issues related to Armenia’s reputation and what can become Armenia’s “business card”. We also discussed issues related to the Centennial of the Armenian Genocide.