Երուանդ Օտեանի «Անիծեալ տարիները» պարսկերէնով
Իրանահայ ժողովրդավարական ուժերու համադրող մարմինին կողմէ կեանքի կոչուած «Հայոց Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման յանձնախումբի» նախաձեռնութեամբ, Թեհրանի մէջ, Մեծ Եղեռնի 100-րդ տարելիցին նուիրուած աշխատանքներու շրջագիծին մէջ, պարսկերէն լեզուով հրատարակուեցաւ արեւմտահայ անուանի գրող, երգիծաբան,լրագրող եւ հրապարակագիր Երուանդ Օտեանի «Անիծեալ տարիներ 1914-1919, անձնական յիշատակներ» գիրքը, որ հեղինակի յուշագրութիւններն են Ցեղասպանութեան եւ բռնագաղթի օրերուն: Այս մասին «Հայերն այսօրին» կը տեղեկացնէ Թեհրանի «Արաքս» շաբաթաթերթը:
416 էջնոց այս գիրքը, որ հրապարակ իջած է 1100 տպաքանակով, պարսկերէնի թարգմանած է իրանահայ տաղանդաւոր թարգմանիչ Անդրանիկ Խեչումեան եւ տպուած է Միրզախանեան ընտանիքի մեկենասութեամբ Արամայիս Միրզախանեանի յիշատակին, «Աֆրազ» հրատարակչատան միջոցով:
Ա. Խեչումեան իրանահայ ամենաաշխոյժ թարգմանիչներէն է: Ան իր թարգմանած տասնեակ գիրքերու շարքին թարգմանած եւ հրատարակած է նաեւ Երուանդ Օտեանի «Ընկեր Բ. Փանջունի»-ն, որ մեծ ընդառաջում գտած է պարսիկ ընթերցողին կողմէ եւ առաջին հրատարակութենէն ընդամէնը քանի մը ամիս յետոյ վերահրատարակուած է:
Յ.Գ. – Իրանահայ ժողովրդավարական ուժերու համադրող մարմինը կեանքի կոչած եւ հովանաւորած է Թեհրանի Հայ մարզա-մշակութային «Րաֆֆի» համալիրի, Իրանահայ ազգային եւ մշակութային միութեան, Աշխարհատեսներու հայկական կեդրոնի, անկախ մտաւորականներու, «Իրանահայեր» լրատուական կայքէջի եւ «Արաքս» շաբաթաթերթին կողմէ:

«Проклятые годы Ерванда Отяна» на персидском языке
По инициативе комиссии поминовения 100-летия Геноцида армян, сформированной координационным органом демократических сил армян �?рана в Тегеране, в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, на персидском языке издана книга известного западноармянского писателя, сатирика, журналиста и публициста Ерванда Отяна «Проклятые годы 1914-1919, личные воспоминания», являющаяся воспоминаниями автора о годах Геноцида и депортации. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщила Тегеранская еженедельная газета «Аракс».
Эта книга на 416 страницах отпечатана тиражом 1100 экземпляров, на персидский перевел Анраник Хечумян, книга издана при меценатстве семьи Мирзаханян в память об Арамаисе Мирзаханяне в издательском доме «Афраз».
А.Хечумян один из самых известных переводчиков-армян �?рана. Среди десятков переведенных им книг – перевод и издание «Товарищ Б.Панджуни» Ерванда Отяна, с энтузиазмом встреченная персидскими читателями и спустя всего несколько месяцев после первого издания была переиздана.
P.S. Координационный орган демократических сил армян �?рана создан и спонсируется Армянским спортивно-культурным комплексом «Раффи» Тегерана, Национальным и культурным союзом армян �?рана, независимыми представителями интеллигенции, информационным сайтом «�?ранские армяне» и еженедельной газетой «Аракс».