ANCA-ն կը զգուշացնէ Նիւ Մեքսիքոյի օրէնսդիրներուն ՀՀ-ին Ատրպէյճանի եւ Թուրքիոյ կողմէ աճող սպառնալիքներուն մասին
ԱՄՆ Նիւ Մեքսիքոյի օրէնսդիրներու սերտ կապերը Ատրպէյճանի հետ կը շարունակեն վիաճահարոյց մնալ: Այս մասին կը գրէ ամերիկեան «Albuquerque Journal»-ը:
Արտ Մակհաֆին, որ 2010-ին Իլհամ Ալիեւի կողմէ Ատրպէյճանի պատուոյ հիւպատոս նշանակուեցաւ Նիւ Մեքսիքոյի մէջ, պաշտպանած է Ատրպէյճանին իրաւապաշտպաններուն եւ ԶԼՄ-ներուն առջեւ` պնդելով, թէ «Այդ երկիրը արժանի չէ դատապարտման»:
Մինչդեռ, ամերիկայի Հայ Դատի յանձնախումբը (ANCA) յայտարարած է Նիւ Մեքսիքոյի մէջ ` Սանթա Ֆէի տեղական օրէնսդիր իշխանութեան շէնքին մէջ ձեռնարկներ իրականացնելու մասին` ի պատասխան Ատրպէյճանի շահերուն առաջ մղման այդ նահանգին մէջ: Ձեռնարկի ծիրէն ներս տեղի կ’ունենան հանրային ճեպազրոյցներ եւ ուսուցողական հանդիպումներ նահանգի օրէնսդիրներուն հետ:
ANCA-ի համանախագահ Քէն Կլերիան կայքին տուած հարցազրոյցին յայտարարած է, որ նման ձեռնարկները Նիւ Մեքսիքոյի մէջ անհրաժեշտ են հակազդելու համար ատրպէյճանամէտ լոպինկին տեղի օրէնսդիր մարմնին մէջ: «Մեր շնորհանդէսային օրերը Նիւ Մեքսիքոյի մէջ պիտի իրականացուին վճռորոշ ժամանակաշրջանի մէջ եւ նպատակ ունին իրազեկելու մեր առաջնորդներուն Հայաստանին Ատրպէյճանի եւ Թուրքիոյ կողմէ աճող սպառնալիքներուն մասին, նշելով, որ Հայաստան փոքր քրիստոնէական երկիր է անհանգիստ տարածաշրջանի մը մէջ»,-ըսած է Կլերիան, կը յայտնէ Panorama.am-ը:

ANCA предупредит законодателей Нью-Мексико о росте угрозы со стороны Азербайджана и Турции в отношении Армении
Тесные связи законодателей Нью-Мексико с Азербайджаном продолжают порождать споры. Об этом пишет американское издание «Albuquerque Journal».
Арт Макхафи, назначенный в 2010 году почетным консулом Азербайджана в Нью-Мексико �?льхамом Алиевым, выступил в защиту Азербайджана перед правозащитниками и СМ�?, утверждая, что эту страну «осуждают незаслуженно».
Между тем, западное отделение Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) объявило о проведении в Нью-Мексико, в здании местной законодательной власти в Санта-Фе мероприятия в ответ на лоббирование интересов Азербайджана в этом штате, сообщили организаторы. В рамках мероприятия пройдут общественные брифинги и обучающие встречи с законодателями штата.
Сопредседатель Армянского Национального Комитета Америки Кен Глерия в интервью сайту заявил, что подобные мероприятия в Нью-Мексико необходимы для противостояния проазербайджанскому лоббированию в местном законодательном органе. «Наши презентационные дни в Нью-Мексико проходят в решающий момент с целью информирования наших лидеров о росте угрозы со стороны Азербайджана и Турции в отношении Армении – небольшой христианской страны в неспокойном регионе», – сказал Глерия.