Տեղի ունեցաւ «Արի տուն» ծրագիրի 5-րդ փուլի փակումը
Յուլիս 31-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարին մէջ տեղի ունեցաւ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Արի տուն» ծրագիրի 5-րդ փուլի փակման հանդիսաւոր արարողութիւնը, որուն մասնակցեցան ՀՀ սփիւռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնեան, նախարարութեան աշխատաակիցներ, հիւրեր:
ՀՀ սփիւռքի նախարարի անունով ողջունելով «Արի տուն» ծրագիրի մասնակիցները` փոխնախարարը մասնաւորապէս նշեց. «Արդեն 14 օր է Հայաստանում էք եւ հասցրել էք ճամփորդել, ծանօթանալ հայկական աւանդոյթներին: Կարծում եմ, որ այս օրերը ձեզ համար անմոռաց դարձան: Ձեզնից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում, բայց վստահ եմ, որ ունեցել են այն զգացողութիւնը, որ մարդ ունենում է, երբ առաջին անգամ է ոտք դնում հայրենի հողին: Ուզում եմ հաւատալ, որ սիրեցիք Հայաստանը ու դարձեալ վերադառնալու էք: Բարով գաք: Մենք ձեզ սիրում ենք, սպասում ենք»:
Արիտունցիները հանդէս եկան համերգային ծրագիրով, որ պատրաստած էին ճամբարային օրերուն ընթացքին:
Ծրագիրի մասնակիցներուն ողջունեց մեներգչուհի Անահիտ Սահակեան:
Նշենք, որ ծրագիրի հինգերորդ փուլին կը մասնակցի 13-18 տարեկան 160 երիտասարդ աշխարհի 7 երկրէ` ՌԴ-էն, Վրաստանէն, Պելառուսիայէն, Կիպրոսէն, Թուրքմէնստանէն, Ղազախստանէն, Գերմանիայէն, Ֆրանսայէն, Պելճիգայէն, Շուէտէն, Փորթուկալէն, Լեհաստանէն, Գանատայէն, ԱՄՆ-էն եւ Սուրիայէն:

Состоялось закрытие 5-го этапа программы «Ари тун»
В Цахкадзорском лагере «Ари тун» 31 июля состоялась торжественная церемония закрытия 5-го этапа программы «Ари тун» Министерства Диаспоры РА, в которой участвовали заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, сотрудники Министерства, гости.
Приветствуя от имени Министерства Диаспоры РА участников программы «Ари тун», замминистра в частности сказал: «Вы уже 14 дней находитесь в Армении и успели попутешествовать, познакомиться с армянскими традициями. Думаю, эти дни станут для вас незабываемыми. Многие из вас впервые приехали в Армению, но уверен, что испытали те чувства, которые человек испытывает, впервые ступая на родную землю. Хочу верить, что вы полюбили Армению и вновь возвратитесь. Добро пожаловать. Мы любим вас и ждем».
Аритунцы выступили с концертной программой, которую подготовили за дни пребывания в лагере.
Участников программы приветствовала солистка Анаит Саакян.
Отметим, что в 5-м этапе программы участвовали 160 молодых людей в возрасте 13-18 лет из РФ, Грузии, Беларуси, Кипра, Туркмении, Казахстана, Германии, Франции, Бельгии, Швеции, Португалии, Польши, Канады, США и Сирии.