Տեղի ունեցաւ «Արի տուն» ծրագիրի 5-րդ փուլի փակումը
Յուլիս 31-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարին մէջ տեղի ունեցաւ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Արի տուն» ծրագիրի 5-րդ փուլի փակման հանդիսաւոր արարողութիւնը, որուն մասնակցեցան ՀՀ սփիւռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնեան, նախարարութեան աշխատաակիցներ, հիւրեր:
ՀՀ սփիւռքի նախարարի անունով ողջունելով «Արի տուն» ծրագիրի մասնակիցները` փոխնախարարը մասնաւորապէս նշեց. «Արդեն 14 օր է Հայաստանում էք եւ հասցրել էք ճամփորդել, ծանօթանալ հայկական աւանդոյթներին: Կարծում եմ, որ այս օրերը ձեզ համար անմոռաց դարձան: Ձեզնից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում, բայց վստահ եմ, որ ունեցել են այն զգացողութիւնը, որ մարդ ունենում է, երբ առաջին անգամ է ոտք դնում հայրենի հողին: Ուզում եմ հաւատալ, որ սիրեցիք Հայաստանը ու դարձեալ վերադառնալու էք: Բարով գաք: Մենք ձեզ սիրում ենք, սպասում ենք»:
Արիտունցիները հանդէս եկան համերգային ծրագիրով, որ պատրաստած էին ճամբարային օրերուն ընթացքին:
Ծրագիրի մասնակիցներուն ողջունեց մեներգչուհի Անահիտ Սահակեան:
Նշենք, որ ծրագիրի հինգերորդ փուլին կը մասնակցի 13-18 տարեկան 160 երիտասարդ աշխարհի 7 երկրէ` ՌԴ-էն, Վրաստանէն, Պելառուսիայէն, Կիպրոսէն, Թուրքմէնստանէն, Ղազախստանէն, Գերմանիայէն, Ֆրանսայէն, Պելճիգայէն, Շուէտէն, Փորթուկալէն, Լեհաստանէն, Գանատայէն, ԱՄՆ-էն եւ Սուրիայէն:

5th stage of “Ari Tun” Program ends with closing ceremony
On July 31, the 5th stage of the “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora ended with a solemn closing ceremony held with the participation of RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan, guests and employees of the RA Ministry of Diaspora at the “Ari Tun” Camp in Tsaghkadzor.
The RA Deputy Minister of Diaspora greeted the participants of the “Ari Tun” Program and particularly mentioned the following: “You have been in Armenia for the past two weeks. You have gone sightseeing and have been introduced to Armenian national traditions. I believe these days were days that you will never forget. Most of you are in Armenia for the first time, but I’m certain that you had the feeling that a person has when he or she sets foot on the homeland for the first time. I want to believe that you loved Armenia and will return. We will always welcome you. We love you and will wait for you.”
The participants of the “Ari Tun” Program performed songs and dances and recited poems that they had learned during the days that they had spent at the “Ari Tun” Camp.
Singer Anahit Sahakyan greeted the participants of the program with a performance.
Let us mention that the fifth stage of the “Ari Tun” Program was held with the participation of 160 young Armenians between the ages of 13 and 18 and from 7 countries around the world, including the Russian Federation, Georgia, Belarus, Cyprus, Turkmenistan, Kazakhstan, Germany, France, Belgium, Sweden, Portugal, Poland, Canada, the USA and Syria.