Երեւանի քաղաքապետը Վալերի Պուայէի հետ այցելած է Հայոց ցեղասպանութեան յուշահամալիր
Երեւանի քաղաքապետ Տարօն Մարգարեան Մարսէլի փոխքաղաքապետ Տիտյէ Փարաքեանի, Մարսէլի մէջ ՀՀ գլխաւոր հիւպատոս Վարդան Սրմաքէշի եւ Մարսէլի 11 եւ 12-րդ շրջանի ղեկավար, Ֆրանսայի ԱԺ պատգամաւոր Վալերի Պուայէի ուղեկցութեամբ այցելած է հայկական Պոմոն թաղամասին մէջ գտնուող Հայոց ցեղասպանութեան զոհերու յիշատակը յաւերժացնող յուշահամալիր: Քաղաքապետը երեւանեան պատուիրակութեան անդամներուն հետ միասին յարգանքի տուրք  մատուցած է Մեծ եղեռնի անմեղ զոհերու յիշատակին: Այս մասին կը յայտնեն Քաղաքապետարանի մամլոյ ծառայութենէն:
Մարսէլի 11 եւ 12-րդ շրջանի ղեկավար, Ֆրանսայի ԱԺ պատգամաւոր Վալերի Պուայէն նշած է, որ Մարսէլի հայկական ու հայաշատ թաղամասին մէջ գտնուող յուշահամալիրը կ’առանձնանայ ոչ միայն որպէս ճարտարապետական կառոյց, այլեւ առանձնակի խորհուրդ ունի որպէս պատմական ուղեցոյց ինչպէս տեղի հայ համայնքի, այնպէս ալ Մարսէլի ողջ բնակչութեան համար: Քաղաքապետ Տարօն Մարգարեանին ներկայացուած է նաեւ յուշահամալիրի հարեւանութեամբ այս տարի տեղադրուած յուշաքարը, որը Մեծ եղեռնէն մազապուրծ  հայ մայրերու ու անոնց ժառանգներու իւրովի խոնարհումն է` ի յիշատակ 1915թ.-ին զոհուած հայ կանանց:
Տեղուոյն վրայ Երեւանի քաղաքապետը ծանօթացած է նաեւ հայ համայնքի ներկայացուցիչներուն հետ, որոնք իրենց գոհունակութիւնը  փոխանցած են Տարօն Մարգարեանին` Երեւանի եւ Մարսէլի վերջին տարիներու արդիւնաւէտ համագործակցութեան համար, ընդգծելով, որ երկուստեք փոխգործակցութիւնը շատ կարեւոր է մարսէլահայութեան համար: Տարօն Մարգարեան իր հերթին վստահեցուցած է, որ երկու քաղաքներու փոխյարաբերութիւնները բարձր մակարդակի վրայ են ու պիտի շարունակեն ամրապնդուիլ:

Мэр Еревана вместе с Валерии Буайе посетил Мемориальный комплекс Геноцида армян
Мэр Еревана вместе Тарон Маргарян в сопровождении вице-мэра Марселя Дьдие Паракяна, генерального консула РА в Марселе Вардана Срмакеша и главы 11 и 12 округов Марселя, депутата НС Франции Валерии Буайе посетил Мемориальный комплекс, увековечивающий память жертв Геноцида армян, расположенный в армянском квартале Бомон. Вместе с членами ереванской делегации мэр воздал дань уважения памяти невинных жертв Геноцида. Об этом сообщает пресс-служба столичной мэрии.
Глава 11 и 12 округов Марселя, депутат НС Франции Валерии Буайе отметила, что находящийся в армянском и армянонаселенном квартале Марселя мемориальный комплекс выделяется не только как архитектурное сооружение, но и несет в себе особую символику как исторический вектор как для местной армянской общины,  так и всего населения Марселя. М эру Тарону Маргаряну был представлен также установленный по соседству с мемориальным комплексом памятный камень – своеобразный поклон едва спасшихся от Геноцида армян матерей и их наследников в пкамять о женщинах-армянках, погибших в 1915 году.
Мэр Еревана на месте побеседовал также с представителями армянской общины, которые выразили Тарону Маргаряну свое удовлетворение за эффективное сотрудничество в последние годы Еревана и Марселя, подчеркнув, что обоюдное взаимодействие  очень важно для армянства Марселя. Тарон Маргшарян в свою очередь заверил, что взаимоотношения двух городов  находятся на высоком уровне и будут продолжать укрепляться.