Թրքական թերթ. «Իսլամական պետութիւն»-ը սպաննած է Քոպանիի վերջին հայը»
Իսլամական Պետութիւն (ԻՊ- İŞİD) ահաբեկչական խմբաւորումը սպաննած է Սուրիոյ քրտական Քոպանի քաղաքի վերջին հայ բնակիչը: Այս մասին ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ` կը յայտնէ թրքական «Radikal» պարբերականը:
Քոպանիի նախկին հայ բնակիչ, սպաննուած Յակոբ Թոմասեանի եղբայրը կը պատմէ. «1915թ. հազարաւոր հայեր գաղթած են Քոպանի: Մեծհայրս կը պատմէր, որ գաղթի ճանապարհին հարիւրաւոր հայեր սպաննուած են: Մեծ դժուարութիւններու մէջէն անցնելով փրկուած ու այստեղ ապաստանած հայերը ժամանակի ընթացքին Քոպանիէն գաղթած են Լիբանան, Հալէպ, Հայաստան, Ամերիկա եւ Եւրոպա: Ի վերջոյ, Քոպանիի մէջ միայն 8 հայ ընտանիք մնացած էր: Մենք այնտեղ երկու եկեղեցի ունէինք, իսլամներու հետ ալ որեւէ խնդիր չունէինք մինչեւ ԻՊ-ի յարձակումը»:
Յակոբ կը պատմէ, որ ԻՊ-ի յարձակումէն յետոյ հայկական 8 ընտանիքներէն մէկը ապաստանած է Ուրֆա, մէկը` Հաթա, մէկը` Հալէպ, անձնագիր ունեցող երկու ընտանիք Հայաստան տեղափոխուած է, իսկ միւս երեք ընտանիքները ապաստանած են թուրք-սուրիական սահմանին գտնուող Սուրուչ գաւառին մէջ Թուրքիոյ աղէտի եւ արտակարգ իրավիճակներու վարչութեան կառուցած գաղթականներու վրանային ճամբարին մէջ:
ԻՊ-ի կազմակերպած վերջին յարձակումէն առաջ Յակոբի եղբայրը ցանկացած է ընտանիքով վերադառնալ Քոպանի, ատոր համար 14-ամեայ որդիին հետ նախ մեկնած է` տունն ու աշխատանքը կարգաւորելու, բայց ընդամէնը մէկ շաբաթ անց սպաննուած է: Հօր մահը սեփական աչքերով տեսած 14-ամեայ Արամը կը պատմէ, որ հրազէնային վնասուածք ստացած ու արիւնահոսող հայրը, այնուամենայնիւ, ուժ գտած է` զգուշացնելու որդիին, որպէսզի փախի: Սպաննուածը չորս երեխաներու հայր էր: Ընտանիքը երթալու տեղ չունի, քանի որ Քոպանին այլեւս իր հայրենիքը չի համարեր: Ընտանիքի անդամները անձնագիրներ չունին, որպէսզի կարենան Հայաստան մեկնիլ: Անոնք այժմ կը գտնուին Սուրուչի ճամբարին մէջ:

Турецкая газета: «�?сламское государство» убило последнего армянина Кобани
Террористическое формирование «�?сламское государство» убило последнего армянского жителя курдонаселенного сирийского города Кобани. Об этом, сообщает ermenihaber.am со ссылкой на турецкое издание «Radikal».
Бывший житель Кобани, брат убитого армянина Акоп Томасян рассказывает: «В 1915 году тысячи армян перебрались в Кобани. Дед рассказывал, что на пути скитаний были убиты сотни армян. Преодолев большие трудности, добравшиеся сюда и здесь обосновавшиеся армяне с течением времени эмигрировали из Кобани в Ливан, Алеппо, Армению, Америку и Европу. В конечном счете в Кобани осталось всего 8 армянских семей. У нас там были 2 церкви, никаких проблем с мусульманами не возникало до нападения �?Г».
Акоп рассказывает, что после нападения �?Г одна из 8 армянских семей нашла приют в Урфе, другая – в Ата, третья – в Алеппо. Две семьи, имеющие паспорта, переехали в Армению, а остальные 3 семьи приютились в уезде Суруч на турко-сирийской границе, где Управление по катастрофам и чрезвычайным ситуациям Турции построило для беженцев палаточный лагерь.
До начала последней атаки �?Г брат Акопа захотел возвратиться с семьей в Кобани, для этого с 14-летним сыном отправился уладить вопросы с домом, работой, но спустя всего неделю был убит. 14-летний Арам, на глазах которого убили отца, рассказывает, что получивший огнестрельное ранение и истекающий кровью отец, тем не менее, нашел в себе силы предупредить сына, чтобы убежал. Убитый был отцом 4 детей, семье некуда уезжать, поскольку уже не считает Кобани своей родиной. Члены этой семьи не имеют паспортов и не могут приехать в Армению. Они ныне находятся в лагере Суручи.