Մեկնարկեց «Արի տուն» ծրագիրի երկրորդ փուլը
Յունիս 22-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան մէջ տեղի ունեցաւ «Արի տուն» ծրագիրի երկրորդ փուլի բացման հանդիսաւոր արարողութիւնը:
ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեանի ողջոյնի խօսքը արիտունցներուն փոխանցեց նախարարութեան աշխատակազմի ղեկավար Ֆ. Զաքարեան: Ան մասնաւորապէս նշեց. «Ձեզնից շատերն առաջին անգամ են Հայաստանում, բայց արդէն ստացել են առաջին տպաւորութիւնները, հիւրընկալ ընտանիքներում ծանօթացել են ազգային սովորոյթներին, նիստուկացին: Այս ծրագիրը համահայկական ծրագիր է, որովհետեւ մասնակցում են երեխաներ աշխարհի բոլոր կէտերից: Սիրելի պատանիներ, Հայաստանում ձեզ սիրով սպասում են, բարով էք եկել:»
«Արի տուն» ծրագիրի երկրորդ փուլի մասնակիցներուն ողջունեց նաեւ Վանաձորի դրամատիկական թատրոնի դերասան, ասմունքող Ջիւան Սարգսեան:
Ելոյթ ունեցաւ Երեւանի մանկապատանեկան ստեղծագործութեան կեդրոնի «Կռունկ» պարային համոյթը:
«Արի տուն» ծրագիրի երկրորդ փուլին կը մասնակցի 104 երիտասարդ աշխարհի 7 երկրէ` ՌԴ-էն, Ուքրանիայէն, Պելառուսէն, Վրաստանէն, Լիթուայէն, Սուրիայէն եւ ԱՄՆ-էն, նաեւ` Հայաստան տեղափոխուած 13 սուրիահայ պատանիներ ու աղջիկներ:

2nd stage of “Ari Tun” Program has been launched
On June 22, the RA Ministry of Diaspora launched the second stage of the 2015 “Ari Tun” Program with a grand opening ceremony.
Chief of Staff of the RA Ministry of Diaspora Firdus Zakaryan conveyed the welcome speech of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan to the participants of the program. “Most of you are visiting Armenia for the first time, but you already have your first impressions and have become familiar with the customs and lifestyles of the host families. This program is a pan-Armenian program since it brings together Armenian children and youth from different countries around the world. Dear children and youth, the people in Armenia wait for you with pleasure. I welcome you to Armenia,” Zakaryan particularly mentioned.
Actor of the Dramatic Theater of Vanadzor and reciter Jivan Sargsyan also greeted the participants of the second stage of the “Ari Tun” Program.
Sargsyan’s speech was followed by a performance by the Krunk Dance Ensemble of the Children’s Creation Center of Yerevan.
The second stage of the “Ari Tun” Program is being held with the participation of 104 young Armenians from 7 countries around the world, including the Russian Federation, Ukraine, Belarus, Georgia, Lithuania, Syria and the United States, as well as 13 Syrian-Armenian boys and girls who have moved to Armenia.