ՀՀ Սփիւռքի Նախարարը Ընդունեց Ֆրանսայի Էքս Ան Փրովընսի Քաղաքագիտութեան Համալսարանի Ղեկավարի Գլխաւորած Պատուիրակութիւնը
Յուլիս 16-ին ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց Ֆրանսայի Էքս Ան Փրովընսի Սայնս Փօ Էքս (Science Po Aix) համալսարանի ղեկավար Քրիստիան Տիւուալին, Արտաքին կապերու բաժանմունքի պետ Ստեֆան Պուտրանտին եւ Հայաստանի հետ կապի պատասխանտու Ժիլպեր Տէրտէրեանին:
ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան նախաձեռնութեամբ եւ աջակցութեամբ ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի հետ կը ստորագրուի ակադեմիայի հիմքի վրայ Ֆրանսայի Սայնս Փօ համալսարանի մասնաճիւղի բացման վերաբերեալ համաձայնագիր, որու մասին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան օժանդակութեամբ 2012թ յունիսին ստորագրած են նախնական համագործակցութեան յուշագիր:
Ողջունելով պատուիրակութեան անդամներուն` Հրանոյշ Յակոբեան առաջարկեց ակադեմիայի գիտական հետազօտութիւններ կազմակերպել նաեւ Հայոց ցեղասպանութեան վերաբերեալ միջազգային իրաւական փաստաթուղթերու ուսումնասիրման ուղղութեամբ: Նախարարը կարեւոր համարեց նաեւ Ֆրանսայի մէջ հայկական Սփիւռքի ուսումնասիրումը եւ վերոնշեալ թեմաներով աշխատութիւններու հրատարակումը:
Սայնս Փօ համալսարանի ղեկավար Քրիստիան Տիւուալը իր հերթին կարեւոր նկատեց ՀՀ ՊԿԱ-ի մէջ Սայնս Փօ համալսարանի մասնաճիւղի բացումը եւ նշեց, որ Ֆրանսայի Սենատի մէջ Հայոց ցեղասպանութեան ժխտումը քրէականացնող օրինագիծի հեղինակ Վալերի Պուայէն եւս Սայնս Փօ համալսարանի շրջանաւարտ է:
Համագործակցութեան արդիւնքով կը նախատեսուի կազմակերպել համատեղ ուսումնական ծրագիրներ, իրականացնել հետազօտական աշխատանքներ, ինչպէս նաեւ ուսանողներու եւ դասախօսներու փոխանակման ծրագիրներ:
Սայնս Փոյի մասնաճիւղի շրջանաւարտներուն պիտի տրուին ֆրանսական նմուշի տիպլոմներ:
ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան եւ Մարսէլի 13 եւ 14 թաղերու թաղապետ Կարօ Յովսէփեանի օժանդակութեամբ յունիս ամիսէն ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի երկու ուսանող իրենց ուսումնական փորձառութիւնը իրականացուցած են նշուած թաղապետարանին մէջ, ուր անոնք հնարաւորութիւն ունեցած են ուսումնասիրելու տեղական կառավարման փորձը, ինչպէս նաեւ ծանօթանալու կառավարման ֆրանսական օրինակին:
Նշենք, որ Սայնս Փօ համալսարանի հոգաբարձուներու խորհուրդի նախագահն է Արժոյթի միջազգային հիմնադրամի տնօրէն Քրիստին Լակարտը:

RA Minister of Diaspora receives delegation led by Rector of Science Po Aix University of Aix-en-Provence
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan on 16 July received Rector of Science Po Aix University of the French Aix-en-Provence Christian Duval, Head of the Department for Foreign Relations Stefan Budrandi and correspondent for relations with Armenia Gilbert Derderian.
The University and the Public Administration Academy of the RA will sign an agreement on the opening of a branch of France’s Science Po Aix at the Academy by the initiative and with the support of the RA Ministry of Diaspora. The sides had signed an initial memorandum of cooperation in June 2012 with the support of the RA Ministry of Diaspora.
Greeting the delegates, Hranush Hakobyan proposed to organize research at the Academy on the study of international legal documents related to the Armenian Genocide as well and attached importance to the study on the Armenians in France and the publication of works devoted to the above mentioned topics.
In his turn, Rector of Science Po Aix University Christian Duval attached importance to the opening of the branch of the Science Po Aix University and mentioned that Valery Buaye, who authored the draft law criminalizing the denial of the Armenian Genocide at the French Senate, is also a graduate of the University.
The sides will organize educational programs, conduct research and hold exchange programs for students and lecturers through cooperation.
The graduates of the branch of Science Po Aix University will receive French diplomas.
In June, with the support of the RA Ministry of Diaspora and Head of the 13th and 14th Districts of Marseilles Garo Hovsepian, two students of the Public Administration Academy of the RA conducted their internships at the council of the mentioned districts where they had the opportunity to study the experience of local governance and get acquainted with the French model of administration.
Let us mention that the president of the board of trustees of Science Po Aix University is Director of the International Monetary Fund Christine Lagard.