Սթամպուլի մէջ յարգած են հայ սոցիալիստներու յիշատակը
Սթամպուլի հայերու կողմէ հիմնուած «Նոր Զարթօնք» նախաձեռնութեան անդամները Էդիրնեքափըի հայկական գերեզմանատան մօտ յարգանքի տուրք մատուցած են 1915 թուականին Հայոց ցեղասպանութեան ժամանակ սպաննուած սոցիալիստ գործիչ Մաթէոս Սարգսեանի (Փարամազ) եւ 19 այլ յեղափոխական գործիչներու յիշատակին, կը գրէ «Արմէնփրէս»ը:
Թրքական marksist.org-ի փոխանցմամբ` հաւաքուածները յիշած են, թէ ինչպէս Յունիս 14-15-ը Սթամպուլի Պայազետ հրապարակին վրայ հայ գործիչները կախաղան բարձրացուեցան: «Պետութիւնը այդ օրուընէ մինչ օրս ընդհանրապէս չէ փոխուած: Ինչպէս դատեցին Փարամազն ու  անոր ընկերները, այնպէս ալ 301-րդ յօդուածով դատեցին Հրանդ Տինքը եւ դատապարտեցին մահուան:
Պետական դատարանը որոշում կայացուց, որ Սեւակ Պալըքչըն «դժբախտ պատահարի պատճառով»  զոհուած է, իսկ Սամաթիոյ մէջ յարձակման ենթարկուած հայ կանանց եւ գազանաբար սպաննուած Մարիցա Քիւչուքի գործը դեռ չէ բացայայտուած, կը շարունակուի հայերը սպաննողներուն պարգեւատրելու գործընթացը»,- նշած է «Նոր Զարթօնք»-ի անունէն յայտարարութիւն ըրած Սայաթ Թեքիրը` նշելով, որ մեր օրերուն կը շարունակուին յարձակումները հայկական մշակութային ժառանգութեան վրայ:
Յիշատակելով մահուընէ առաջ ընկերներուն ուղղուած Փարամազի հետեւեալ խօսքերը. «Ընկերներ, անվախ կ’երթանք մեռնելու, գլուխնիս բարձր պահած», Թեքիրը նշած է, որ հայ սոցիալիստներու յիշատակը շարունակած են վառ պահել իրենց պայքարով:

В Стамбуле почтили память армянских социалистов
Члены инициативы «Новое пробуждение», основанной стамбульскими армянами, у армянского кладбища Эдирнекапр воздали дань уважения памяти убитых в 1915 году во время Геноцида армян социалистического деятеля Матеоса Саркисяна (Парамаз) и 19 других революционных деятелей, пишет «Арменпресс».
Как передает турецкий marksist.org, собравшиеся вспоминали, как 14-15 июня на стамбульской площади Баязет были повешены армянские деятели. «Государство с того дня вообще не изменилось. Как осудили Парамаза и его товарищей, так и по ст.301 судили Гранта Динка и осудили на смертную казнь.
Государственный суд вынес вердикт, что Севак Балкчи погиб «вследствие несчастного случая», а дело армянских женщин, подвергшихся нападению в Саматии и зверски убитой Марицы Кючук пока не раскрыто, продолжается процесс награждения убийц армян», – отметил распространивший заявление от имени «Нового пробуждения Саят Текир, отметив, чт о в наши дни продолжаются нападения на армянское культурное наследие.
Упомянув слова Парамаза, произнесенные перед казнью и адресованные товарищам – «Товарищи, идем на смерть бесстрашно, с высоко поднятой головой», – Текир отметил, что память армянских социалистов они продолжили и сохранили своей борьбой.