«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տեղական մարմիններու անդամները հիւրընկալուեցան ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան մէջ
Մայիս 19-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան մէջ հիւրընկալուեցան «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տեղական մարմիններու անդամները:
Ողջունելով ներկաները` նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ուրախութեամբ նշեց, որ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տեղական մարմիններու անդամներու այցելութիւնները ՀՀ սփիւռքի նախարարութիւն աւանդական կը դառնան: «Շնորհակալութիւն ձեր ծանր, հետեւողական եւ պատասխանատու աշխատանքի համար: Հարիւրաւոր ծրագրեր են իրականացուել հիմնադրամի օժանդակութեամբ, որոնք, իրօք, տպաւորիչ են: Ես շատ լաւ ճանաչում եմ Սփիւռքը եւ հասկանում եմ այն դժուարութիւնները, որ ամէն օր հանդիպում էք հայրենիքի եւ Արցախի համար աշխատելիս», – աւելցուց ան:
Նախարարը կարեւոր համարեց Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին հետ կապուած իրադարձութիւնները, մանրամասն ներկայացնելով կազմակերպուած ձեռնարկները` նշեց, որ այդ ձեռնարկները հայ ժողովուրդի միասնականութեան շնորհիւ անցած են բարձր մակարդակով: Ան մասնաւորապէս նշեց. «Այս տարին հայ ժողովրդի համար շատ կարեւոր է, եւ մենք բոլորս, մէկ սիրտ, մէկ հոգի դարձած, աշխատում էինք Ցեղասպանութեան տարելիցի միջոցառումները հաւուր պատշաճի իրականացնելու համար: Բոլորի հայեացքը Հայաստանին էր ուղղուած, եւ բոլորն ակնկալում էին բարձր մակարդակ ունեցող միջոցառումներ: Բոլորիս մէջ խօսում էր հայի հպարտութիւնը, ցաւն ու խոնարհումը Ցեղասպանութեան զոհերի յիշատակի առջեւ: Հայ ժողովուրդը չի լռելու, շարունակելու է իր պայքարը: Թող Թուրքիան գումար չծախսի խաբելու եւ ժխտելու վրայ, թող փոխհատուցի: Մենք խնդիրներ ունենք, որ կարող ենք ազգովի բարձրաձայնել»,- շեշտեց սփիւռքի նախարարը:
Նախարարը խօսեցաւ նաեւ մշակութային եղեռնի` կորսնցուցած եկեղեցիներու, դպրոցներու, արխիւներու, յուշարձաններու մասին: Մնացած է միայն յիշողութիւնը: Պէտք է յիշել եւ պահանջել:
Տեսաշարով ներկայացուեցան «Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ձեռնարկները, մէկուկէս միլիոն անմեղ զոհերու սրբադասման արարողութիւնը»:
Հանդիպման ընթացքին Հրանոյշ Յակոբեան արժանթինահայ բարերար, Մխիթարեան վարժարանի հոգաբարձուներու մարմինի անդամ Գառլոս Փոթիկեանին յանձնեց ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Հայապահպանութեան գործին մէջ նշանակալի աւանդի համար» համահայկական մրցանակաբաշխութեան «Լաւագոյն կրթօճախ» մրցոյթին Մխիթարեան վարժարանի նուաճած` առաջին կարգի մրցանակը` կարեւորելով վարժարանի ուսուցչական կազմի ազգանուէր գործունէութիւնը:
ՀՀ սփիւռքի նախարարը ներկայացուց գերատեսչութեան գործունէութիւնը, մանրամասն խօսեցաւ ծրագիրներուն մասին:
Ներկաները նախարարին հարցեր ուղղեցին Ցեղասպանութեան պահանջատիրութեան, հայկական համայնքներէն ներս երիտասարդ սերունդին հայ պահելու, հայոց լեզուի պահպանութեան խնդիրներու շուրջ:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տեղական մարմիններու անդամները շնորհակալութիւն յայտնեցին սփիւռքի նախարարին Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի ձեռնարկներու կազմակերպման ու իրականացման աշխոյժ մասնակցելուն, սփիւռքը համախմբելուն եւ ոգեւորելուն համար:
Մայիս 27-ին տեղի պիտի ունենայ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուներու խորհուրդի 24-րդ նիստը: «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի աշխատանքներուն իրենց աշխոյժ մասնակցութիւնը եւ մեծ ներդրումը կը բերեն անոր 25 տեղական մարմինները, որոնք ներկայիս կը գործեն աշխարհի 22 երկրի մէջ:
Տեղական մարմինները սերտօրէն կը համագործակցին իրենց երկիրներու հայ համայնքի եկեղեցական, հասարակական եւ բարեգործական կազմակերպութիւններու ներկայացուցիչներուն, ինչպէս նաեւ սփիւռքահայ ճանչցուած բարերարներու եւ գործիչներու հետ:

Члены местных органов Общеармянского фонда «Айастан» побывали в Министерстве Диаспоры РА
Приветствовав гостей, министр Грануш Акопян с радостью отметила, что визиты членов местных органов Общеармянского фонда «Айастан» в Министерство Диаспоры РА становятся традиционными. «Спасибо за ваш трудный, последовательный и ответственный труд. При содействии фонда осуществлены сотни программ, которые действительно впечатляют. Я очень хорошо знаю Диаспору и понимаю трудности, с которыми вы встречаетесь каждодневно, работая во имя Родины и Арцаха», – добавила она.
Министр отметила важность событий, связанных со 100-летием Геноцида армян, подробно представив организованные мероприятия, отметила, что они благодаря сплоченности армянского народа прошли на высоком уровне. Она в частности отметила: «Этот год для армянского народа очень важен, и все мы, став одним сердцем, одной душой, работали над тем, чтобы мероприятия 100-летия Геноцида прошли на должном уровне. Взгляды всех были устремлены к Армении и все ждали мероприятий на высоком уровне. В каждом из нас говорила гордость армянина, боль, поклон перед памятью жертв Геноцида армян. Армянский народ не станет молчать, продолжит свою борьбу. Пусть Турция не тратит деньги на обман и отрицание, а пусть компенсирует. У нас есть проблемы, которые можем озвучить всей нацией», – подчеркнула министр Диаспоры.
Министр говорила и о культурном геноциде – об утерянных церквях, школах, архивах, памятниках. Осталась только память. Нужно помнить и требовать.
Видеорядом были представлены мероприятия 100-летия Геноцида армян, церемония канонизации полутора миллионов невинных мучеников.
В ходе встречи Грануш Акопян вручила аргентинскому благотворителю, члену совета попечителей гимназии Мхитарян Карлосу Потикяну приз первой степени, завоеванный гимназией Мхитарян в номинации «Лучший очаг образования» Общеармянского конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства», отметив важность патриотической деятельности педагогического коллектива гимназии.
Министр Диаспоры РА представила деятельность ведомства, подробно говорила о программах.
Присутствующие адресовали министру вопросы относительно требования армянского народа, проблемах сохранения армянственности молодежи в армянских общинах, сохранения армянского языка.
Члены местных органов Общеармянского фонда «Айастан» выразили благодарность министру Диаспоры за активное участие в организации и проведении мероприятий 100-летия Геноцида армян, сплочение и воодушевление Диаспоры.
27 мая состоится 24-е заседание совета попечителей Общеармянского фонда «Айастан». Активное участие и большой вклад в работу фонда вносят его 25 местных органов, ныне функционирующих в 22 странах мира.
Местные органы тесно сотрудничают с представителями церковных, общественных и благотворительных организаций армянских общин своих стран, а также с известными благотворителями и деятелями армянской Диаспоры.