Հայոց ցեղասպանութեան մասին Հիլարի Քլինթընի տեսակէտը փոխուած է
Հիլարի Քլինթըն 2008 թուականին նախագահի թեկնածու էր, անոր տեսակէտը Հայոց ցեղասպանութեան մասին շատ յստակ էր: Ան հանդէս եկած էր յայտարարութեամբ, ուր պարծանքով ըսած էր, որ ինք նախագահի միակ թեկնածուն է, ով վաղեմի ժամանակներէն կողմ եղած է Հայոց ցեղասպանութեան մասին բանաձեւի ընդունման:
Երբ ան օգտագործեց ցեղասպանութիւն եզրոյթը, Նիւ Եորքի ծերակուտականն էր: Ան 2008 թուականին գրած է. «Ես կը հաւատամ, որ այն սարսափելի իրադարձութիւնները, որոնք Օսմանեան կայսրութիւնը կատարեց հայերու դէմ` Ցեղասպանութեան յստակ օրինակ է»: Սակայն, երբ Քլինթըն զբաղեցուց Օպամայի վարչակազմի պետական քարտուղարի պաշտօնը, ան այլեւս չէր օգտագործեր Ցեղասպանութիւն բառը: 2010 թուականի Յուլիսին Հիլարի Քլինթըն հինգօրեայ պաշտօնական ուղեւորութեան ընթացքին այցելեց Ուքրանիա, Լեհաստան, Ատրպէյճան, Հայաստան եւ Վրաստան: Հայաստանի մէջ ան այցելեց Հայոց ցեղասպանութեան յուշահամալիր: Հայերու համար ատիկա շատ խորհրդանշական պահ էր: Ի հարկէ, այդ Ցեղասպանութեան պաշտօնական ճանաչումը չէր ԱՄՆ-ի կողմէ, սակայն ատոր մօտ բան մըն էր:
Մէկ ու կէս տարի անց` 2012 թուականի Յունուար 26-ին, Պետական բաժանմունքի քաղաքային խորհրդարանի հանդիպման ժամանակ Քլինթընին հարց ուղղուած է Հայոց ցեղասպանութեան մասին: Հարցի իմաստը այն էր, թէ ինչու այն վայրագութիւնները, որոնք կատարուած էին 20-րդ դարու սկիզբը, եւ որ կը համարուի Հայոց ցեղասպանութիւն, ԱՄՆ-ի կողմէ չի ճանչցուիր իբրեւ Ցեղասպանութիւն: Ի պատասխան Քլինթըն ըսած է, որ համամիտ է նախագահ Օպամայի վարած այն քաղաքականութեան հետ, որուն համաձայն այդ իրադարձութիւնները ցեղասպանութիւն չեն:
Ամերիկայի Հայ Ազգային Կոմիտէի գործադիր տնօրէն Արամ Համբարեան պատմած է Newsweek-ին, որ Քլինթըն հասած էր նոյնիսկ Ցեղասպանութեան ժխտման եզրին: Որուն ի պատասխան, Քլինթըն անուանած է եղելութիւնը, իբրեւ «պատմական բանավէճ», եւ աւելցուցած, որ օգտագործելով «Ցեղասպանութիւն» բառը, ան պիտի բանայ դուռ մը, որուն միջէն շատ վտանգաւոր պիտի ըլլայ անցնիլը:

Точка зрения Хиллари Клонтон на Геноцид армян изменилась
Хиллари Клинтон в 2008 году была кандидатом в президенты, и ее точка зрения на Геноцид армян была совершенно четкой. Она выступила с заявлением, в котором хвасталась, что является единственным кандидатом, с давних времен выступающим за принятие резолюции по Геноциду армян.
Она использовала тезис Геноцида, будучи сенатором Нью-Йорка. В 2008 году она писала: «Я верю, что ужасные события, происшедшие в Османской империи в отношении армян, являются четким примером геноцида». Однако, заняв пост Госсекретаря в администрации Обамы, она уже не использовала термин «геноцид». В июле 2010 года Хиллари Клинтон во время пятидневного официального круиза посетила Украину, Польшу, Азербайджан, Армению и Грузию. В Армении она посетила Мемориальный комплекс Геноцида армян. Для армян это был очень символичный момент. Конечно, это не было официальным признанием Геноцида армян со стороны США, но что-то близкое к этому.
Спустя полтора года, 26 января 2012 года, во время встречи Госдепартамента с городским парламентом, Клинтон был задач вопрос о Геноциде армян. Суть вопроса сводилась к следующему: почему зверства, совершенные в начале XX века и которые считаются Геноцидом армян, со стороны США не признаются Геноцидом. В ответ Клинтон заявила, что согласна с проводимой президентом Обамой политикой, согласно которой эти события не являются геноцидом.
�?сполнительный директор Армянского национального комитета Америки Арам Гамбарян рассказал Newsweek, что Клинтон дошла даже до грани отрицания Геноцида. В ответ на что Клинтон назвала ситуацию «историческим диспутом», добавив, что использовав слово «геноцид», она откроет дверь, проходить через которую будет очень рискованно.