Իտալական օրաթերթ. Հրեական լոբբին օգնում է Կոնգրեսում Ցեղասպանության ճանաչմանը
Հրեական լոբբին ամերիկյան Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում սկսել է աջակցել հայկական լոբբիին: Այս մասին գրում է News.am-ը` հղում անելով իտալական «Panorama»-ին:
Թուրքիան առաջին անգամ չէ, որ իր դեսպանին հետ է կանչում՝ «խորհրդակցությունների համար»: Այսպես, 2010 թվականի մարտին Անկարան հետ կանչեց Վաշինգտոնում իր դեսպանին, երբ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձև ընդունեց:
«Հայոց ցեղասպանության թեման միշտ ազդել է բարեկամ և դաշնակից երկրների հետ Թուրքիայի հարաբերությունների վրա: Այդ պատճառով մինչ օրս Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել են միայն երկու տասնյակ երկրներ, այդ թվում՝ Իտալիան:
Հռոմի Պապի հայտարարությունը նախորդեց ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության տարելիցին, այլև Թուրքիայում նախանշված խորհրդարանական ընտրություններին (հունիսի 7-ին): Ամրապնդվում է տպավորությունը, որ Բերգոլիոյի պապությունն ավելի ու ավելի «քաղաքական» դառնում:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ին, ապա ամերիկյան դիվանագիտությունը միշտ ձգտել է չսրել Անկարայի հետ հարաբերությունները: Բավական է հայացք նետել Wikyleaks-ի հրապարակումներին՝ հասկանալու համար, թե ինչպիսի խուճապի կմատնվեր Պետքարտուղարությունը, եթե Կոնգրեսը Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձև ընդուներ:
1915 թվականի իրադարձությունները ցեղասպանություն կոչելու՝ Միացյալ Նահանգների ցանկացած որոշում, ինչպես 2010 թվականին գրել է ԱՄՆ դեսպան Ջեյմս Ջեֆրին, կարող է Թուրքիայում քաղաքական բուռն արձագանք առաջացնել, և «երկկողմ հարաբերություններում հետևանքները, այդ թվում՝ քաղաքական, պաշտպանական և առևտրի ոլորտներում, աղետալի կլինեն»:
304-րդ բանաձևի (Հայոց ցեղասպանության մասին – խմբ.) օգտին քվեարկել չհաջողվեց, այդ թվում՝ այն ժամանակվա պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի ճնշման արդյունքում: Ներկայացուցիչները պալատը միշտ զգայուն է եղել հայկական լոբբիի գործողությունների հանդեպ, որին վերջերս միացել է նաև հրեականը՝ Անկարայի և Թել Ավիվի հարաբերությունների վատթարացման պատճառով: Ներկայում բանաձևը, որը նախագահ Բարաք Օբամային կոչ է անում ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը, սպասում է Կոնգրեսի վավերացմանը»:

�?тальянское издание: Еврейское лобби в Конгрессе помогает признанию Геноцида
С некоторых пор еврейское лобби стало поддерживать армянское в Конгрессе в вопросе признания Геноцида армян. Об этом пишет итальянская газета «Panorama».
Турция уже не впервые отзывает посла «для консультаций». Так, в марте 2010 года Анкара отозвала посла в Вашингтоне, когда Комитет по внешним связям Палаты представителей Конгресса принял резолюцию о геноциде армян в Турции. «Звездно-полосатый» пример как нельзя лучше помогает вникнуть в ситуацию, отмечает издание. В статье говорится:
«Тема Геноцида армян всегда влияла на отношения Турции с дружественными и союзными странами. Поэтому до сих пор Геноцид признали только два десятка стран, среди которых и �?талия.
Слова понтифика пришлись не только на время за несколько дней до годовщины Геноцида, но и за несколько недель до парламентских выборов в Турции (7 июня). Крепнет впечатление, что понтификат Бергольо, начавшийся два года назад, становится все более «политическим».
Что касается США, то американская дипломатия всегда стремилась не обострять отношения с Анкарой: база ВВС в �?нджирлике слишком важна для геостратегических интересов Вашингтона, как и турецкие заказы в оборонной индустрии. Достаточно взглянуть на дипломатические донесения, опубликованные Wikyleaks, чтобы понять, какую панику мог испытать Госдепартамент перед лицом возможного принятия резолюций Конгресса на тему Геноцида армян.
Любое решение Соединенных Штатов, характеризующее события 1915 года как геноцид, написал в 2010 году посол США Джеймс Джеффри, может вызвать политическую бурю в Турции, «и последствия в двусторонних отношениях, в том числе в политике, оборонной отрасли и торговле, будут катастрофическими». �?з последних сообщений снова видно стремление дипломатии США откреститься от позиции, которая бы явно не устроила Турцию.
По резолюции 304 (о признании Геноцида армян – прим. ред.) проголосовать не удалось – в том числе из-за давления на Конгресс тогдашнего госсекретаря Хиллари Клинтон. Палата представителей была всегда очень чувствительной к действиям армянского лобби, к которому с некоторых пор присоединилось и еврейское, из-за ухудшения отношений Анкары и Тель-Авива. Сейчас резолюция, призывающая президента Барака Обаму признать Геноцид армян, ждет ратификации в Конгрессе».