Վատիկանի հրատարակած աղոթագրքում օգտագործված ցեղասպանություն բառը զայրացրել է Թուրքիային
Վաղը՝ ապրիլի 12-ին, Վատիկանի Ս. Պետրոս տաճարում կատարվելու է Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագ, որը կմատուցի Ֆրանցիսկոս Առաջին Պապը: Պատարագին կմասնակցեն նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդը և Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Առաջինը: Պատարագից առաջ Սուրբ Աթոռը տարածել է աղոթագրքեր, որտեղ տեղ է գտել Ցեղասպանություն բառը: Այս փաստը բառացիորեն շոկ է առաջացրել Թուրքիայում: ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ թուրքական «internethaber.com» լրատվակայքը անդրադարձել է թեմային՝ «Վատիկանից՝ Անկարային. շոկ առաջացնող որոշում» վերնագրով հոդվածում:
Հոդվածում նշվում է, որ «Զատիկի երկրորդ կիրակին կամ աստվածային ողորմություն» և «Հայոց նահատակության 100–րդ տարելիցի կապակցությամբ սուրբ պատարգ» վերնագիրը կրող աղոթագրքում տեղ են գտել պատարագին ընթերցվելիք աղոթքներ, հատվածներ Ավետարանից, ինչպես նաև սուրբ Գրիգոր Նարեկացու կենսագրությունը: Վերջինիս Կաթոլիկ եկեղեցին «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետի» տիտղոս էր շնորհել, ինչ մասին Ֆրանցիսկոս Պապը կհայտարարի պատարագի ժամանակ:
Թուրքական աղբյուրը մեջբերում է նաև գրքույկում տեղ գտած հետևյալ նախադասությունը.
«Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոս, ողորմյա մարդկության պատմության մեջ ցավագին հետք թողած ցեղասպանությունների, պատերազմների և բոլոր ջարդերի զոհերին, և հատկապես այս պատարագի ժամանակ մեր հիշատակած հայ ազգի ներկայացուցիչներին»:
Դեռևս հայտնի չէ սակայն, թե արդյոք Ֆրանցիսկո Պապը կօգտագործի Ցեղասպանություն բառը նաև հայ նահատակների հիշատակին նվիրված պատարագի ժամանակ:
Նշենք, որ դեռ Բուենոս Այրեսի արքեպիսկոպոս եղած ժամանակ ներկայիս Պապը հայտարարել էր, որ «Թուրքերը հայերի նկատմամբ Ցեղասպանություն են իրագործել», իսկ Հռոմի պապ ընտրվելուց հետո էլ մի առիթով նշել էր, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությունն է:

Turkey bursts into outrage over inclusion of word “genocide” in Vatican’s prayer book
Tomorrow, on April 12, Pope Francis will serve a Holy Mass dedicated to the memory of the innocent victims of the Armenian Genocide at the St. Peter’s Basilica of the Vatican. Among the participants of the Holy Mass will be RA President Serzh Sargsyan; His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians and His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia. Prior to the Holy Mass, the Holy See has distributed prayer books including the word “genocide”. This has literally shocked Turkey. According to ermenihaber.am, Turkey’s internethaber.com has covered the topic in an article entitled “From the Vatican to Ankara: A Shocking Decision”.
The author of the article mentions that the prayer book entitled “Second Sunday of Easter or Divine Mercy” and “Holy Mass Devoted to the 100th Anniversary of Armenian Martyrdom” includes prayers for masses, excerpts from the Bible, as well as the biography of Saint Gregory the Illuminator, whom the Catholic Church has granted the title of “Archimandrite of the Universal Church”, which Pope Francis will declare during the Holy Mass.
The Turkish source also cites the following phrase included in the prayer book.
“Our Lord Jesus Christ, mercy to the victims of genocides, wars and all massacres that have left the most painful trace in the history of mankind, and especially to the representatives of the Armenian nation remembered during this mass.”
It’s still unclear as to whether Pope Francis will use the term “genocide” during the Holy Mass commemorating the Armenian martyrs or not.
Let us mention that during a visit to Buenos Aires as an archbishop, the current Pope had declared that “the Turks perpetrated genocide against the Armenians”, and when elected Pope of Rome, on one occasion, he had mentioned that the Armenian Genocide was the first genocide of the 20th century.