Վատիկանի հրատարակած աղոթագրքում օգտագործված ցեղասպանություն բառը զայրացրել է Թուրքիային
Վաղը՝ ապրիլի 12-ին, Վատիկանի Ս. Պետրոս տաճարում կատարվելու է Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին նվիրված պատարագ, որը կմատուցի Ֆրանցիսկոս Առաջին Պապը: Պատարագին կմասնակցեն նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդը և Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Առաջինը: Պատարագից առաջ Սուրբ Աթոռը տարածել է աղոթագրքեր, որտեղ տեղ է գտել Ցեղասպանություն բառը: Այս փաստը բառացիորեն շոկ է առաջացրել Թուրքիայում: ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ թուրքական «internethaber.com» լրատվակայքը անդրադարձել է թեմային՝ «Վատիկանից՝ Անկարային. շոկ առաջացնող որոշում» վերնագրով հոդվածում:
Հոդվածում նշվում է, որ «Զատիկի երկրորդ կիրակին կամ աստվածային ողորմություն» և «Հայոց նահատակության 100–րդ տարելիցի կապակցությամբ սուրբ պատարգ» վերնագիրը կրող աղոթագրքում տեղ են գտել պատարագին ընթերցվելիք աղոթքներ, հատվածներ Ավետարանից, ինչպես նաև սուրբ Գրիգոր Նարեկացու կենսագրությունը: Վերջինիս Կաթոլիկ եկեղեցին «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետի» տիտղոս էր շնորհել, ինչ մասին Ֆրանցիսկոս Պապը կհայտարարի պատարագի ժամանակ:
Թուրքական աղբյուրը մեջբերում է նաև գրքույկում տեղ գտած հետևյալ նախադասությունը.
«Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոս, ողորմյա մարդկության պատմության մեջ ցավագին հետք թողած ցեղասպանությունների, պատերազմների և բոլոր ջարդերի զոհերին, և հատկապես այս պատարագի ժամանակ մեր հիշատակած հայ ազգի ներկայացուցիչներին»:
Դեռևս հայտնի չէ սակայն, թե արդյոք Ֆրանցիսկո Պապը կօգտագործի Ցեղասպանություն բառը նաև հայ նահատակների հիշատակին նվիրված պատարագի ժամանակ:
Նշենք, որ դեռ Բուենոս Այրեսի արքեպիսկոպոս եղած ժամանակ ներկայիս Պապը հայտարարել էր, որ «Թուրքերը հայերի նկատմամբ Ցեղասպանություն են իրագործել», իսկ Հռոմի պապ ընտրվելուց հետո էլ մի առիթով նշել էր, որ Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանությունն է:

Слово «геноцид», использованное в изданном Ватиканом молитвеннике, возмутило Турцию
Завтра, 12 апреля, в храме Святого Петра Ватикана состоится Литургия, посвященная памяти невинных жертв Геноцида армян, которую отслужит Папа Римский Франциск. В ней примут участие также Президент РА Серж Саргсян, Его Святейшество Католикос Всех армян Гарегин II и Его Святейцшество Католикос Великого Дома Киликийского Арам I. До Литургии Святой Престол распространил молитвенники, в которых нашло место слово «Геноцид». Этот факт буквально вызвал шок в Турции. Как передает ermenihaber.am, турецкий информационный сайт «internethaber.com» коснулся темы в статье «От Ватикана – Анкаре: решение, вызвавшее шок».
В статьбе отмечается, что в молитвеннике под названием «Второе воскресенье Пасхи или Божественная милость» и «Священная Литургия в связи со 100-летием Геноцида армян» нашли место молитвы, которые будут зачитаны на Литургии, отрывки из «Евагелия», а также биография Святого Григора Нарекаци. Последнему Католическая церковь присвоила титул «Учитель Вселенской церкви», о чем Папа Франциск объявит во время Литургии.
Турецкий источник цитирует также предложение, нашедшее место в книге: «Владыка наш �?исус Христос, помилуй жертв всех геноцидов, войн и всех истреблений, оставивших болезненный след в истории человечества, и особенно упомянутых на этой Литургии представителей армянского народа».
Впрочем, пока неизвестно, использует ли Папа Франциск слово «геноцид» также во время Литургии, посвященной памяти армянских мучеников.
Отметим, что еще в период пребывания на посту архиепископа Буэнос Айреса нынешний Папа заявил, что «турки совершили в отношении армян Геноцид», а после избрания Папой Римским как-то по поводу отметил, что Геноцид армян – первый геноцид XX века.