Հայկական քաղաքակրթությանը նվիրված ցուցահանդես Մեքսիկայի Սենատում
Ապրիլի 8-ին Մեքսիկայի Սենատի ճեմասրահում Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի և Մեքսիկայում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ ու ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ համագործակցությամբ բացվեց հայկական քաղաքակրթությանը նվիրված «Հայաստան – քարերի գաղտնիքը» ցուցահանդեսը: Ցուցահանդեսը ներառում է շուրջ 30 լայնածավալ վահանակներ: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ցուցահանդեսին ներկա էին Մեքսիկայում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը, դեսպաններ, Մեքսիկայի խորհրդարանի անդամներ, հասարակական-քաղաքական գործիչներ, մեքսիկահայ համայնքի ներկայացուցիչներ, լրագրողներ:
Ցուցադրության պաշտոնական բացումը կատարեցին Մեքսիկայի Սենատի փոխխոսնակ Խոսե Ռոսաս Աիսպուրոն, Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Գաբրիելա Կուևաս Բառոնը և Մեքսիկայում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը:
Բացման խոսքում դեսպան Հովհաննիսյանն անդրադարձավ հայկական քաղաքակրթության համաշխարhային նշանակությանը, կարևորեց հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման գործում Մերձավոր Արևելքի, Եվրոպայի և Հեռավոր Ասիայի տասնյակ երկրների կառավարությունների ջանքերը, ինչպես նաև դատապարտեց համաշխարհային մշակութային ժառանգության դեմ Իսլամական պետության և Ադրբեջանի կողմից իրականացվող ոտնձգությունները:
Մեքսիկայի սենատի փոխխոսնակն ու սենատոր Գաբրիելա Կուևաս Բառոնը բարձր գնահատեցին Հայաստանի և Մեքսիկայի միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման դինամիկան և խոսեցին հայկական մշակութային և հոգևոր արժեքների, ինչպես նաև դրանց հանրային ճանաչման անհրաժեշտության մասին: Ցուցահանդեսի բացման արարողության ավարտին ցուցադրվեցին ռեժիսոր Ժիրայր Դադասյանի «Հայկական այբուբեն» տեսահոլովակը և հատվածներ 2012թ. անցկացված «Երևան` UNESCO-ի գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք» տոնակատարությունից:

The exhibition dedicated to the Armenian civilization at Senate of Mexico
On April 8, an exhibition entitled “Armenia – the mystery of the rocks” dedicated to the milestones of the Armenian civilization was organized at the hall of the Senate of the United Mexican States, on the initiative of Foreign Affairs Committee of the Senate of Mexico and the Embassy of Armenia in Mexico.
The exhibit was officially inaugurated by the Vice-Speaker of the Mexican Senate Jose Rosas Aispuru Torres, Chairwoman of the Senate Foreign Affairs Committee Gabriela Cuevas Barron and the Ambassador of Armenia to Mexico Grigor Hovhannissian.
In his opening remarks, Ambassador Hovhannissian reflected on the global significance of the Armenian civilization, attached importance to the efforts of dozens of states across the Middle East, Europe and Far Asia in the preservation of Armenian cultural heritage, as well as condemned barbarism against universal cultural heritage by the Islamic State and Azerbaijan.
Senate Vice-Speaker and Senator Gabriela Cuevas Barron commended dynamics of the development of inter-parliamentary relations and reflected on Armenian cultural and spiritual values, as well as the necessity of their public recognition. The opening ceremony was concluded with a video presentation on the Armenian alphabet by Girayr Dadasyan and the footage of “Yerevan – UNESCO’s world book capital” 3D mapping.