Դինքի սպանությամբ Թուրքիայում հասարակական նոր գիտակցություն ձևավորվեց. Թաներ Աքչամ
Հայկական «Ակոս» պարբերականի նախկին գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանությունը պատճառ դարձավ թուրքերի հասարակական գիտակցության փոփոխության համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին թուրքական Taraf պարբերականում հրապարակված հոդվածում գրել է թուրք հայտնի մտավորական, պատմաբան Թաներ Աքչամը: «Հրանտ Դինքի թաղման արարողության ժամանակ Թուրքիան բախվեց նախադեպը չունեցող քաղաքացիական դիմադրության հետ: Ամեն տարի ավելի ու ավելի շատ մարդիկ Հրանտ Դինքի օրինակով սկսում են փնտրել իրենց քաղաքացիական իրավունքն ու արդարությունը: Հրանտը սպանվեց նրա համար, որ ասել էր. «Ես հայ եմ, ցանկանում եմ բոլորի նման հավասար իրավունքներով քաղաքացի լինել»: Քաղաքացիական դիմադրության ալիքի ամենակարևոր առանձնահատկությունը սա է. փնտրել իրավունքները, ազատություններն ու արդարությունն առանց հաշվի առնելու քաղաքացիների էթնիկ և կրոնական պատկանելութունը»,- գրում է թուրք մտավորականը` հիշեցնելով, որ Գեզիում տեղի ունեցող հակակառավարական ցույցերի ժամանակ շատ ցուցարարներ կրկնում էին հենց այդ միտքը. «Ես մի թուրք եմ, ոչ ոքի ստրուկը չեմ, քաղաքացի եմ, ցանկանում եմ մասնակցել որոշիչ գործընթացներին»: Աքչամը նշում է, որ Դիարբեքիրի Լիջե գավառում օրեր առաջ տեղի ունեցած բախումը տեղացիների և ոստիկանության միջև ևս հիմնված էր միևնույն խնդրի վրա, քանի որ քրդերն էլ պահանջում էին իրենց իրավունքները: Հիշեցնելով, որ Թուրքիայում Դինքից առաջ էլ եղել էին աղմկահարույց սպանություններ` թուրք մտավորականն այդուհանդերձ արձանագրում է, որ այդ հացագործությունները մի քանի տարի անց վերածվել էին թուրք հասարակության մոռացված հիշատակի արարողությունների, որոնց մասնակցում էին միայն զոհվածների ընտանիքները: «Թուրքիայում Հրանտի շնորհիվ ձևավորվեց քաղաքացիական նոր գիտակցություն, նոր շարժում, որի նմանը նախկինում չէր եղել: Լիջեն և Գեզին, քուրդն ու թուրքը միավորողը Դինքի սպանությամբ վառված ջահն էր»,- գրել է թուրք մտավորական Թաներ Աքչամը:
Թաներ Աքչամը, ով մեկն է այն փոքրաթիվ թուրք մտավորականներից, ովքեր ճանաչել են թուրքական պետության կողմից իրականացրած Հայոց ցեղասպանության իրողությունը, 2005 թվականին Հրանտ Դինքի հետ միասին այցելել էր Հայաստան: Այստեղ նա մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 90-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շարքին: Հրանտ Դինքը թուրքական ազգայնական շրջանակների կողմից սպանվել է 2007 թ-ի հունվարի 19-ին` «Ակոս» թերթի խմբագրատան առջեւ: Նրա հուղարկավորության օրը հարյուր հազարավոր մարդիկ են դուրս եկել Ստամբուլի փողոցներ` «Մենք բոլորս հայ ենք», «Մենք բոլորս Հրանտ ենք» կարգախոսներով: 2012 թ-ի հունվարի 17-ին Ստամբուլի 13-րդ ծանր հանցագործությունների դատարանը Դինքի սպանության գործում Յասին Հայալին մեղավոր է ճանաչել հանցագործությունը ծրագրելու եւ ուղղորդելու մեջ եւ ցմահ ազատազրկման դատապարել: Օգյուն Սամասթը սպանություն իրագործելու պահին անչափահաս լինելու հիմնավորմամբ դատապարտվել է 22,5 տարվա ազատազրկման: Դատարանը որոշել է, որ սպանությունը կազմակերպված հանցագործություն չէ, եւ հանել էր ահաբեկչական կազմակերպության անդամ լինելու մեջ կասկածվող 19 անձանց ներկայացված մեղադրյալները: Հրանտ Դինքի ընտանիքի փաստաբանները բողոքարկել էին թուրքական դատարանի կայացրած ամոթալի վճիռը, ինչի արդյունքում Թուրքիայի Վճռաբեկ դատարանը 2013 թվականի մայիսի 15-ին բեկանել է Ստամբուլի 14-րդ ծանր հանցագործությունների դատարանի 2012 թ-ի հունվարի 17-ին ընդունած վճռի այն կետը, որում նշվել է, որ Հրանտ Դինքի սպանության հետեւում «զինված ահաբեկչական կազմակերպություն» կանգնած չէ: Թուրքիայի Վճռաբեկ դատարանի 9-րդ քրեական վարչությունը Հրանտ Դինքի սպանության գործով բողոքարկման վերաբերյալ հրապարակած վճռում նշել է, որ գործով անցնող մեղադրյալները ոչ թե «զինված ահաբեկչական խմբավորման», այլ «հանցագործություն կատարելու նպատակով ստեղծված» կազմակերպության անդամներ են:

The murder of editor-in-chief of the Armenian Agos Weekly Hrant Dink changed the conscience of Turkish society. As reported by “ArmenPress”, this is what famous Turk intellectual, historian Taner Akcam wrote in his article published in the Turkish Taraf. “During Hrant Dink’s funeral, Turkey clashed with an unprecedented civil resistance. Every year, more and more Turks are starting to follow Hrant Dink’s example and pursue their civil rights and justice. Hrant was murdered because he said ��?I am Armenian, I want to be a citizen with equal rights like everyone’. This is the most important particularity of the wave of civil resistance-to pursue rights, freedoms and justice without taking into consideration citizens’ ethnic and religious belonging,” writes the Turk intellectual, reminding that many demonstrators reiterated the thought that “I am a Turk, I am nobody’s slave, I am a citizen, I want to participate in decision-making processes’ during the anti-governmental demonstrations that were taking place in Gezi. Akcam mentions that the recent clash between local residents and the police in the Lije colony of Diyarbekir was hinged on the same issue since the Kurds were demanding their rights. The Turk intellectual reminds that there had been similar clashes even before Dink’s murder and records that after a couple of years, those crimes turned into ceremonies held by the families of victims to remember the crimes that the Turkish society had forgotten. “Hrant helped form a new conscience in Turkey and helped create an unprecedented movement. What brought Lije and Gezi, Kurds and Turks together was the torch that was lit after Dink’s murder,” writes the Turk intellectual.
Taner Akcam, who is one of the few Turk intellectuals who have recognized the Armenian Genocide perpetrated by the Turkish government, visited Armenia with Hrant Dink in 2005 and participated in the series of events dedicated to the 90th anniversary of the Armenian Genocide. Hrant Dink was murdered by Turk ultranationalists in front of his Agos Weekly editorial office on January 19, 2007. On the day of his funeral, hundreds of thousands of people came out to the streets of Istanbul with signs reading “We Are All Armenian”, “We Are All Hrant”. On 17 January 2012, the 13th Court of Heavy Crimes of Istanbul acknowledged Yasin Hayal guilty of planning and guiding the crime and sentenced him to life in prison. Ogyun Samast, justifying that he was a minor at the time of the crime, was sentenced to 22.5 years in prison. The court ruled that the murder wasn’t an organized crime and had removed the allegations submitted by 19 persons suspected of being a member of a terrorist organization. The attorneys of Hrant Dink’s family appealed the Turkish court’s shameful verdict, after which the Court of Appeals of Turkey overturned the point of the January 17 verdict of the 14th Court of Heavy Crimes of Istanbul in which it was mentioned that the murder of Hrant Dink wasn’t organized by an “armed terrorist organization”. In its verdict regarding appeal, the 9th Criminal Department of the Court of Appeals mentioned that the accused weren’t members of an “armed terrorist grouping”, but an organization “established with the purpose of committing a crime”.