Դինքի սպանությամբ Թուրքիայում հասարակական նոր գիտակցություն ձևավորվեց. Թաներ Աքչամ
Հայկական «Ակոս» պարբերականի նախկին գլխավոր խմբագիր Հրանտ Դինքի սպանությունը պատճառ դարձավ թուրքերի հասարակական գիտակցության փոփոխության համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին թուրքական Taraf պարբերականում հրապարակված հոդվածում գրել է թուրք հայտնի մտավորական, պատմաբան Թաներ Աքչամը: «Հրանտ Դինքի թաղման արարողության ժամանակ Թուրքիան բախվեց նախադեպը չունեցող քաղաքացիական դիմադրության հետ: Ամեն տարի ավելի ու ավելի շատ մարդիկ Հրանտ Դինքի օրինակով սկսում են փնտրել իրենց քաղաքացիական իրավունքն ու արդարությունը: Հրանտը սպանվեց նրա համար, որ ասել էր. «Ես հայ եմ, ցանկանում եմ բոլորի նման հավասար իրավունքներով քաղաքացի լինել»: Քաղաքացիական դիմադրության ալիքի ամենակարևոր առանձնահատկությունը սա է. փնտրել իրավունքները, ազատություններն ու արդարությունն առանց հաշվի առնելու քաղաքացիների էթնիկ և կրոնական պատկանելութունը»,- գրում է թուրք մտավորականը` հիշեցնելով, որ Գեզիում տեղի ունեցող հակակառավարական ցույցերի ժամանակ շատ ցուցարարներ կրկնում էին հենց այդ միտքը. «Ես մի թուրք եմ, ոչ ոքի ստրուկը չեմ, քաղաքացի եմ, ցանկանում եմ մասնակցել որոշիչ գործընթացներին»: Աքչամը նշում է, որ Դիարբեքիրի Լիջե գավառում օրեր առաջ տեղի ունեցած բախումը տեղացիների և ոստիկանության միջև ևս հիմնված էր միևնույն խնդրի վրա, քանի որ քրդերն էլ պահանջում էին իրենց իրավունքները: Հիշեցնելով, որ Թուրքիայում Դինքից առաջ էլ եղել էին աղմկահարույց սպանություններ` թուրք մտավորականն այդուհանդերձ արձանագրում է, որ այդ հացագործությունները մի քանի տարի անց վերածվել էին թուրք հասարակության մոռացված հիշատակի արարողությունների, որոնց մասնակցում էին միայն զոհվածների ընտանիքները: «Թուրքիայում Հրանտի շնորհիվ ձևավորվեց քաղաքացիական նոր գիտակցություն, նոր շարժում, որի նմանը նախկինում չէր եղել: Լիջեն և Գեզին, քուրդն ու թուրքը միավորողը Դինքի սպանությամբ վառված ջահն էր»,- գրել է թուրք մտավորական Թաներ Աքչամը:
Թաներ Աքչամը, ով մեկն է այն փոքրաթիվ թուրք մտավորականներից, ովքեր ճանաչել են թուրքական պետության կողմից իրականացրած Հայոց ցեղասպանության իրողությունը, 2005 թվականին Հրանտ Դինքի հետ միասին այցելել էր Հայաստան: Այստեղ նա մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 90-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շարքին: Հրանտ Դինքը թուրքական ազգայնական շրջանակների կողմից սպանվել է 2007 թ-ի հունվարի 19-ին` «Ակոս» թերթի խմբագրատան առջեւ: Նրա հուղարկավորության օրը հարյուր հազարավոր մարդիկ են դուրս եկել Ստամբուլի փողոցներ` «Մենք բոլորս հայ ենք», «Մենք բոլորս Հրանտ ենք» կարգախոսներով: 2012 թ-ի հունվարի 17-ին Ստամբուլի 13-րդ ծանր հանցագործությունների դատարանը Դինքի սպանության գործում Յասին Հայալին մեղավոր է ճանաչել հանցագործությունը ծրագրելու եւ ուղղորդելու մեջ եւ ցմահ ազատազրկման դատապարել: Օգյուն Սամասթը սպանություն իրագործելու պահին անչափահաս լինելու հիմնավորմամբ դատապարտվել է 22,5 տարվա ազատազրկման: Դատարանը որոշել է, որ սպանությունը կազմակերպված հանցագործություն չէ, եւ հանել էր ահաբեկչական կազմակերպության անդամ լինելու մեջ կասկածվող 19 անձանց ներկայացված մեղադրյալները: Հրանտ Դինքի ընտանիքի փաստաբանները բողոքարկել էին թուրքական դատարանի կայացրած ամոթալի վճիռը, ինչի արդյունքում Թուրքիայի Վճռաբեկ դատարանը 2013 թվականի մայիսի 15-ին բեկանել է Ստամբուլի 14-րդ ծանր հանցագործությունների դատարանի 2012 թ-ի հունվարի 17-ին ընդունած վճռի այն կետը, որում նշվել է, որ Հրանտ Դինքի սպանության հետեւում «զինված ահաբեկչական կազմակերպություն» կանգնած չէ: Թուրքիայի Վճռաբեկ դատարանի 9-րդ քրեական վարչությունը Հրանտ Դինքի սպանության գործով բողոքարկման վերաբերյալ հրապարակած վճռում նշել է, որ գործով անցնող մեղադրյալները ոչ թե «զինված ահաբեկչական խմբավորման», այլ «հանցագործություն կատարելու նպատակով ստեղծված» կազմակերպության անդամներ են:

С убийством Гранта Динка в Турции сформировалось новое общественное сознание: Танер Акчам
Убийство бывшего главного редактора армянского издания «Акос» Гранта Динка послужило причиной изменения общественного сознания турок. Как сообщает «Арменпресс», об этом в опубликованной турецким изданием Taraf статье написал известный представитель турецкой интеллигенции, историк Танер Акчам. «Во время церемонии похорон Гранта Динка Турция столкнулась с беспрецедентным гражданским сопротивлением. С каждым годом все больше людей по примеру Гранта Динка начинают искать свои политические права и справедливость. Грант был убит за то, что говорил: «Я армянин, желаю быть гражданином, имеющим равным со всеми права». Самой важной особенностью волны гражданского сопротивления является именно это: поиск прав, свобод и справедливости без учета этнической и религиозной принадлежности граждан», – пишет турецкий интеллигент, напоминая, что во время антиправительственных демонстраций в Гези многие демонстранты повторяли именно эту мысль «Я турок, ничьим рабом не являюсь, гражданин, желающий участвовать в определяющих процессах». Акчам отмечает, что в основе происшедшего несколько дней назад столкновения в Диарбекирской провинции Лидже между местными и полицией также лежит та же проблема, поскольку курды также требовали свои права. Напоминая, что в Турции и до Динка были громкие убийства, турецкий интеллигент, тем не менее, констатирует, что эти преступления спустя несколько лет трансформировались в церемонии забытых воспоминаний турецкого общества, в которых участвовали только семьи погибших. «Благодаря Гранту в Турции сформировалось новое гражданское сознание, новое движение, подобного которому ранее не бывало. Объединяющим Лидже и Гези, курдов и турков был факел, зажженный убийством Динка», – написал турецкий интеллигент Танер Акчам.
Танер Акчам, один из немногих турецких интеллигентов, признавших факт Геноцида армян, совершенного Турецким государством, в 2005 году вместе с Грантом Динком посетил Армению. Здесь он участвовал в ряде мероприятий, посвященных 90-й годовщине Геноцида армян. Грант Динк был убит турецкими националистическими кругами 19 января 2007 года перед редакцией газеты «Акос». В день его похорон сотни тысяч людей вышли на улицы Стамбула с лозунгами «Мы все армяне», «Мы все Гранты Динки». 17 января 2012 года стамбульский 13-й суд по тяжким преступлениям признал Ясина Халала виновным по делу об убийстве Динка в планировании и направлении преступления и осудил на пожизненное лишение свободы. Огюн Самаст, на основании того, что в момент совершения преступления был несовершеннолетним, был осужден к лишению свободы сроком на 22,5 года. Суд постановил, что убийство не было организованным преступлением и снял обвинение с 19 лиц, подозреваемых в принадлежности к террористической организации. Адвокаты семьи Гранта Динка опротестовали позорный вердикт, вынесенный турецким судом, в результате чего Кассационный суд Турции 15 мая 2013 года кассировал пункт решения 14-го Стамбульского суда по тяжким преступлениям от 17 января 2012 года, в котором отмечалось, что за убийством Гранта Динка не стоит «вооруженная террористическая организация». 9-е уголовное управление Кассационного суда Турции в вердикте, оглашенном по опротестованию по делу об убийстве Гранта Данки, отметило, что проходящие по делу обвиняемые являлись «не членами вооруженной террористической группировки», а членами организации, «созданной с целью совершения преступления».