«Հայորդիների ելույթը գալա-համերգի զարդն էր»․ ՌԴ վաստակավոր արտիստը մրցույթի դափնեկիրների մասին
Մարտի 28-30-ը Մերձմոսկովյան Պուշկինո քաղաքում անցկացվեց գուսլիների և կսմիթային նվագարանների մրցույթ, որին մասնակցում էին տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ։ Այս մասին Մոսկվայից «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Արմինե Կարեյանը:
Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված «Մերձմոսկվայի գավաթ» խորագրով միջազգային մրցույթի ժյուրին բաղկացած էր Սանկտ Պետերբուրգից հրավիրված կոմպոզիտորներից և պրոֆեսորներից։ «Մերձմոսկվայի գավաթին» Մոսկվայի «Հայորդյաց տնից» ներկայացավ Անժելիկա Թարվերդյանը (ղեկավար՝ Իսկուհի Կարապետյան)` ազգային քանոն նվագարանով:
Ժյուրին բավական լուռ հետևում էր համարներին, սակայն երբ բեմում հայտնվեց Անժելիկան  հայկական քանոնով՝ մի ընդհանուր աշխուժություն անցավ դահլիճով․ ժյուրին և հանդիսատեսը սկսեցին հեռվից զննել իրենց անծանոթ գործիքը, ապա կլանված լսել կատարումը։ Այն ուղեկցվում էր «Հայորդյաց տան» դաշնակահարուհի Արուսյակ Պապիկյանի նվագակցությամբ և կրթօջախի սանուհի Սոնա Սահակյանի պարով։
Հատկանշական է, որ «Հայորդյաց տան» բոլոր ներկայացուցիչները մրցույթին ներկայացել էին «Հայորդյաց տուն» անվանագրով Անմոռուկ-կրծքանշանով։
Իրենց փայլուն կատարման շնորհիվ քանոնով կատարումն այն եզակի համարներից էր, որն ընդգրկվեց գալա-համերգում։ Անժելիկա Թարվերդյանն արժանացավ երրորդ կարգի դափնեկրի դիպլոմի։ Պարգևատրումից հետո «Հայորդյաց տան» սանուհին՝ խնդրելով բարձրախոսը, հայտնեց, որ իր ելույթը նվիրում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին․ հանդիսատեսը Անժելիկայի նման քայլը ողջունեց ծափողջույններով։
Մարտի 31-ին Ա․ Բ․ Գոլդենվեյզեռի տուն-թանգարանում  մրցույթի շրջանակներում անցկացվեց կոնֆերանս, որտեղ քննարկվեցին և ներկայացվեցին 21-րդ դարում կսմիթային գործիքների կիրառումն ու զարգացման հեռանկարները։ Անժելիկա Թարվերդյանի ղեկավար Իսկուհի Կարապետյանը ներկայացրեց հայկական քանոնը։
Հատկանշական է, որ մրցույթի ժյուրին կոնֆերանսի ժամանակ հատուկ անդրադարձավ «Հայորդյաց տան» ներկայացուցիչների ելույթին։ Ժյուրիի նախագահ՝ Սանկտ Պետերբուրգի Պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, արվետաստագիտության թեկնածու Սերգեյ Բորիսովը՝ դիմելով ներկաներին, ասաց․ «Պատրեկացնու՞մ եք, բեմում հայ երեխաներ էին, որոնցից յուրաքանչյուրն իր գործի գիտակն էր․ թե՛ կատարումը, թե՛ պարը պարզապես հոյակապ էին։ Քանոնահարուհին շատ կոկիկ, հավաքված նվագում էր և, պատկերացնու՞մ եք, նրա դեմքի որևէ մկան այդ ընթացքում չշարժվեց։ Ինչպես համերգի վերջում պարզ դարձավ՝ պատճառն իրենց համազգային ողբերգությունն էր և ինչպես նշեց՝ ելույթը նվիրված էր Ցեղասպանության 100-րդ  տարելիցին։ Կեցցե՛ք դուք, որ  կարողանում եք ձեր երեխաներին ճիշտ դաստիարակել, ներկայացնել հայրենիքի ցավը»։
Իսկուհի Կարապետյանին իր անթաքույց հիացմունքն է հայտնել նաև ժյուրիի անդամ, ՌԴ վաստակավոր արտիստ, Գնեսենի ակադեմիայի դոցենտ, կոմպոզիտոր Վիկտոր Մալյարովը՝ նշելով, որ հայորդիների կատարումն ու պարն անչափ գեղեցիկ էին, իսկ ելույթը գալա-համերգի զարդն էր։
Կոնֆերանսի ավարտին «Հայորդյաց տան» ուսուցչուհիներ Իսկուհի Կարապետյանը և Արուսյակ Պապիկյանը նշել են, որ Մեծ Հայրենականի հաղթանակը նաև հայ ժողովուրդի հաղթանակն է, իսկ Մայիսյան հաղթանակը հայ ժողովրդի համար Եռատոն  և վերածննդի խորհրդանիշ է։

The performance of the students of the “Hayordats Tun” Armenian School was the décor of the gala concert: Merited Artist of the Russian Federation on the award recipients
On March 28-30, representatives of different nationalities participated in the competition for performers of Gusli and Ksmit musical instruments in Pushkino city of Moscow Oblast, as Armine Kareyan reports to Hayern Aysor from Moscow.
The jury for the international competition “Moscow Oblast Cup” dedicated to the 70th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War comprised guest composers and professors from Saint Petersburg. Representing Moscow’s “Hayordats Tun” Armenian School at the “Moscow Oblast Cup” was Angelica Tarverdyan, who performed on the Armenian canon (director Iskuhi Karapetyan).
The jury silently listened to the numbers, but when Angelica came up on stage with the Armenian canon, the audience got excited. The jury and the audience started examining the instrument that was strange to them, and the performance kept them at the edge of their seats. Angelica was accompanied by pianist Arusyak Papikyan from “Hayordats Tun” and the school’s dancer Sona Sahakyan.
It should be mentioned that all the representatives of “Hayordats Tun” had the Forget Me Not badge with the words “Hayordats Tun” on it.
Due to their brilliant performance, the performance with the canon was one of the unique numbers that was part of the gala concert. Angelica Tarverdyan was granted the third degree diploma. After receiving the award, Tarverdyan asked for the microphone and announced that she was dedicating her performance to the Armenian Genocide Centennial, and the audience received it with applause.
On March 31, within the framework of the competition, the A. B. Goldenweiser Home-Museum hosted a conference during which the participants talked about the use of Ksmit instruments and the perspectives of development of those instruments in the 21st century. Angelica Tarverdyan’s supervisor Iskuhi Karapetyan presented the Armenian canon. It should be mentioned that during the conference, the jury particularly touched upon the performance by the students of “Hayordats Tun” Armenian School. The president of the jury, Professor of St. Petersburg State Conservatory, candidate of arts Sergey Borisov addressed the gathered and said: “Can you imagine? The children on stage were Armenian children, each of whom knew what he or she was doing. The dance and the performance were simply wonderful. The canon player played correctly. Can you imagine that none of her facial muscles moved during the performance? As it became clear after the concert, the reason was because they were all sharing the pain of the national tragedy, and as the performer mentioned, she was dedicating her performance to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. Long live the parents for providing their children with the right upbringing and presenting the pain of the homeland.”
Iskuhi Karapetyan expressed her admiration to member of the jury, Merited Artist of the Russian Federation, associate professor of the Gnesen Academy and composer Victor Malyarov, mentioning that the Armenians’ dance was very beautiful and that the performance was the décor of the gala concert.
At the end of the conference, teachers of the “Hayordats Tun” Armenian School Iskuhi Karapetyan and Arusyak Papikyan mentioned that the Victory in the Great Patriotic War was also the victory of the Armenian people, and the victories in May are three celebrations and the symbol of renaissance for all Armenians