ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը ելույթ ունեցավ Հայաստան-Եվրամիություն Խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի երևանյան նիստին
Մարտի 20-ին Երևանում կայացավ Հայաստան-Եվրամիություն Խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 15-րդ նիստը, որիին մասնակցեց նաև ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը:
Նախարարի տեղակալը խորհրդարանականներին ներկայացրեց հայկական կողմի առաջնայնությունները ԵՄ հետ շարունակական համագործակցության շրջանակներում: Նշվեց, որ Հայաստանը պատրաստ է զարգացնել ԵՄ հետ հարաբերությունները` ուղղված ժողովրդավարական կառույցների և դատական համակարգի բարեփոխմանը, մարդու իրավունքների խրախուսմանը, համագործակցել տնտեսական միջավայրի բարելավման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և մի շարք այլ բնագավառներում:
Անդրադարձ կատարվեց նաև վերջերս ամփոփված ՀՀ-ԵՄ մտքերի փոխանակման գործընթացին, որի նպատակն էր քննարկել ապագա իրավապայմանագրային հիմքի շրջանակները` հիմնված նախկինում արձանագրված առաջընթացի և Հայաստանի նոր միջազգային պարտավորությունների վրա:
Կարևորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը մի շարք առանցքային խնդիրների կարգավորման հարցում` Կարեն Նազարյանը ողջունեց Եվրոպական խորհրդարանի վերջերս ընդունած Տարեկան զեկույցը Մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության վերաբերյալ, ուր կոչ էր արվում ԵՄ անդամ պետություններին և ԵՄ կառույցներին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ` ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և նպաստել ճանաչման գործընթացի տարածմանը: Նախարարի տեղակալ Նազարյանն իր խոսքում անդրադարձ կատարեց նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը և հայ-թուրքական հարաբերություններին:

Заместитель министра иностранных дел Карен Назарян выступил на заседании Комитета парламентского сотрудничества Армения – Европейский союз в Ереване
20-го марта в Ереване состоялось 15-ое заседание Комитета парламентского сотрудничества Армения – Европейский союз, на котором принял участие заместитель министра иностранных дел Карен Назарян.
Заместитель министра представил парламентариям приоритеты армянской стороны в рамках последовательного сотрудничества с Европейским союзом. Было отмечено, что Армения готова развивать отношения с Европейским союзом, направленные на реформу демократических структур и судебной системы, поощрение прав человека, и сотрудничать в модернизации экономической среды, борьбе с коррупцией и других сферах.
Карен Назарян коснулся также недавно обобщенного процесса обмена мнениями между Республикой Армения и Европейским союзом, целью которого было обсудить рамки будущей договорно-правовой базы, основанной на достигнутом в прошлом прогрессе и новых международных обязательств Армении.
Отметив важность парламентской дипломатии в урегулировании ряда ключевых вопросов, Карен Назарян поприветствовал недавно принятый Европейским парламентом Годовой отчет по правам человека и демократии в мире, в котором призывает государства-члены и структуры Европейского союза признать Геноцид армян и способствовать распространению процесса признания накануне 100-летия Геноцида армян. Заместитель министра Назарян в своей речи коснулся также нагорно-карабахского конфликта и армяно-турецких отношений.