Արամ Ա. Կաթողիկոսը Կահիրեում կմասնակցի Միջին Արևելքի հոգևոր պետերի հանդիպմանը
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Վեհափառ Հայրապետը մարտի 19ի առավոտյան մեկնել է Կահիրե՝ մասնակցելու Միջին Արևելքի Արևելյան ուղղափառ եկեղեցիների հոգևոր պետերի հանդիպմանը: Այս մասին տեղեկացնում են Կիլիկիո Կաթողիկոսությունից:
Շուրջ 15 տարի առաջ մեկնարկած Միջին Արևելքի հոգևոր պետերի հանդիպմանը կմասնակցեն Վեհափառ Հայրապետը, Ղպտի եկեղեցու Թաուատրոս Բ. Պատրիարքը և ասորի եկեղեցու Իգնատիոս Աֆրամ Բ. Պատրիարքը: Հանդիպման նախօրեին Վեհափառ Հայրապետը կհանդիպի հոգևոր պետերի կողմից կազմված գործադիր հանձնախմբի հետ, որի կազմում Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոության կողմից ընդգրկված են Գերշ. Տ. Սեպուհ Արք. Սարգիսյանը, Թեհրանի Հայոց Թեմի առաջնորդը և Կաթողիկոսարանի Միջեկեղեցական հարաբերությունների վարիչ Գերպ. Տ. Յուսիկ Ծ. Վրդ. Մարտիրոսյանը:

Catholicos Aram I to participate in meeting of spiritual leaders of the Middle East in Cairo
On the morning of March 19, His Holiness Aram I, Catholicos left for Cairo to participate in the meeting of spiritual leaders of Eastern Orthodox Churches in the Middle East, as the Catholicosate of Cilicia reports.
Among the participants of the meeting of spiritual leaders of the Middle East that was inaugurated 15 years ago will be the Supreme Patriarch, as well as Patriarch Tauatros II of the Ghpti Church and Patriarch Ignatios Afram II of the Assyrian Church. A day before the meeting, the Supreme Patriarch will meet with the executive committee comprised of spiritual leaders, including leaders representing the Catholicosate of the Great House of Cilicia, namely His Grace, Father, Archbishop Sepuh Sarkisian, the leader of the Armenian Diocese of Tehran and Head of the Department of Inter-Ecclesiastical Relations of the Catholicosate, Father, Supreme Archimandrite Husik Martirosyan.