Ստամբուլահայ համայնքի ջանքերով վերակառուցվում է Սուրբ Հակոբ հիվանդանոցը
Ստամբուլահայ համայնքի ջանքերով մարտի 14-ին կատարվել է Էլմադաղ վայրում անցյալ տարի փլուզված Սուրբ Հակոբ հիվանդանոցի նոր շենքի հիմնարկեքի արարողությունը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»ը` վկայակոչելով «Ակոս» պարբերականը, հիմնարկեքի արարողությանը մասնակցել են թուրքահայ կաթոլիկների արքեպիսկոպոս Լեւոն Զեքիյանը, հայ համայնքի առաջնորդներ եւ Ստամբուլի Շիշլիի քաղաքապետ Հայրի Ինոնյուն: Ստամբուլի ամենահին հիվանդանոցներից հանդիսացող եւ վերակառուցվող Սուրբ Հակոբ հիվանդանոցը տարեց հայերի համար կծառայի նաեւ որպես ծերանոց: Սուրբ Հակոբ հիվանդանոցը Ստամբուլում բացվել է 1831 թվականին:
1963 թվականին այն վերանորոգվել էր, իսկ 2014 թվականի մայիսի 2ին այն ամբողջությամբ փլվել էր: Նոր հիվանդանոցում, որը հագեցած կլինի բժշկական ժամանակակից սարքավորումներով, վիրաբուժարանով եւ լաբորատորիաներով, նախատեսվում է 50 հիվանդասենյակ, որոնցից 8ը` մանկական: Ծերանոցը կգործի հիվանդանոցին կից:

Усилиями Стамбульской армянской общины реконструируется больница Сурб Акоп
Усилиями Стамбульской армянской общины 14 марта была совершена церемония закладки фундамента нового здания больницы Сурб Акоп в местечкеЭлмадах – старый корпус обрушился в прошлом году.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на издание «Акос», в церемонии закладки фундамента принял участие архиепископ турецких армян Левон Чекиян, лидеры армянской общины и мэр Шишли Стамбула Хайри �?ноню. Реконструируемая больница Сурб Акоп, считающаяся старейшей больницей Стамбула, послужит для пожилых армян также домом престарелых. Больница Супб Карапет в Стамбуле открылась в 1831 году.
В 1963 году она была реконструирована, а 26 мая 2014 года полностью разрушилась. В новой больнице, которая будет оснащена современным медицинским оборудованием, операционной и лабораториями, предусмотрено 50 больничных палат, из коих 8 – детских. Дом престарелых будет функционировать при больнице.