Թուրքիայի ազգային օրհներգի գործիքավորողը հայազգի Էդգար Մանասն է | Hayern Aysor
Այս տարի լրանում է Թուրքիայի ազգային օրհներգի (“İstiklal Marşı”) ընտրության 94 տարին: Երգի խոսքերի հեղինակը Մեհմեթ Աքըֆ Էրսոյն է, իսկ երաժշտությունը պատկանում է այդ ժամանակի թուրքական նախագահական նվագախմբի ղեկավար Զեքի բեյին: Սակայն քչերին է հայտնի, որ «İstiklal Marşı»-ի գործիքավորումը կատարել է հայազգի կոմպոզիտոր և երաժշտության ուսուցիչ Էդգար Մանասը: Այս մասին հայտնում է  Ermenihaber-ը:
1875թ. Ստամբուլում ծնված Էդգար Մանասը երաժշտական կրթություն է ստացել Իտալիայի Պադուայի կոնսերվատորիայում: 1905թ. վերադառնալով Ստամբուլ՝ դասավանդել է Ստամբուլի կոնսերվատորիայում, ղեկավարել է կոնսերվատորիայի նվագախումբն ու կանանց երգչախումբը: 1937թ նշանակվել է Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի եկեղեցական երգչախմբի ղեկավար և այդ պաշտոնավարել 20 տարի: Այդ ընթացքում միաժամանակ սոլֆեջո է դասավանդել հայկական դպրոցներում:
Էդգար Մանասը մահացել է 1964թ: Նրա աճյունն ամփոփված է Ստամբուլի Փանգալթը թաղամասի հայկական կաթոլիկ գերեզմանատանը: Բացի «Իսթիքլալ մարշը»-ի գործիքավորումից Մանասը նաև մի շարք երաժշտական ստեղծագործությունների՝ օպերետների, նախերգանքների և ֆուգաների, հայերեն և թուրքերեն երգերի հեղինակ է:

This year marks the 94th year of the selection of Turkey’s national anthem (“İstiklal Marşı”). The lyrics of the anthem are by Mehmet Akf Erso, and the music is by Jackie Bey, who was the director of the orchestra of the Turkish president of the time. However, very few know that the “İstiklal Marşı” was musically arranged by Armenian composer and music teacher Edgar Manas, as Ermenihaber reports.
Edgar Manas was born in 1875 in Istanbul and received his musical education at the Padua Conservatory of Italy. After returning to Istanbul in 1905, he taught at the Istanbul State Conservatory and was the director of the Conservatory’s orchestra and women’s choir. In 1937, he was appointed choirmaster for the choir of the Armenian Patriarchate of Constantinople and served as choirmaster for 20 years. He also taught solfeggio at Armenian schools.
Edgar Manas died in 1964 and was buried at the Catholic Armenian cemetery in the Pangalt District of Istanbul. Besides providing the musical arrangement of the “Istiklal Marsh”, Manas also composed several operettes, overtures, fugas, as well as songs in Armenian and Turkish.