Թուրքիայի ազգային օրհներգի գործիքավորողը հայազգի Էդգար Մանասն է | Hayern Aysor
Այս տարի լրանում է Թուրքիայի ազգային օրհներգի (“İstiklal Marşı”) ընտրության 94 տարին: Երգի խոսքերի հեղինակը Մեհմեթ Աքըֆ Էրսոյն է, իսկ երաժշտությունը պատկանում է այդ ժամանակի թուրքական նախագահական նվագախմբի ղեկավար Զեքի բեյին: Սակայն քչերին է հայտնի, որ «İstiklal Marşı»-ի գործիքավորումը կատարել է հայազգի կոմպոզիտոր և երաժշտության ուսուցիչ Էդգար Մանասը: Այս մասին հայտնում է  Ermenihaber-ը:
1875թ. Ստամբուլում ծնված Էդգար Մանասը երաժշտական կրթություն է ստացել Իտալիայի Պադուայի կոնսերվատորիայում: 1905թ. վերադառնալով Ստամբուլ՝ դասավանդել է Ստամբուլի կոնսերվատորիայում, ղեկավարել է կոնսերվատորիայի նվագախումբն ու կանանց երգչախումբը: 1937թ նշանակվել է Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի եկեղեցական երգչախմբի ղեկավար և այդ պաշտոնավարել 20 տարի: Այդ ընթացքում միաժամանակ սոլֆեջո է դասավանդել հայկական դպրոցներում:
Էդգար Մանասը մահացել է 1964թ: Նրա աճյունն ամփոփված է Ստամբուլի Փանգալթը թաղամասի հայկական կաթոլիկ գերեզմանատանը: Բացի «Իսթիքլալ մարշը»-ի գործիքավորումից Մանասը նաև մի շարք երաժշտական ստեղծագործությունների՝ օպերետների, նախերգանքների և ֆուգաների, հայերեն և թուրքերեն երգերի հեղինակ է:

Аранжировщик Национального гимна Турции – армянин Эдгар Манас
В этом году исполняется 94 года со дня утверждения Национального гимна Турции (“İstiklal Marşı”). Автор слов Мехмед Акэф Эрсой, музыка – тогдашнего руководителя президентского оркестра Джеки бея. Однако мало кому известно, что аранжировка «İstiklal Marşı» выполнена армянином, композитором и преподавателем музыки Эдгаром Манасом. Об этом сообщает Ermenihaber.
Эдгшар Манас, родившийся в 1875 году в Стамбуле, музыкальное образование получил в консерватории �?тальянского города Падуя. Возвратившись в 1905 году в Стамбул, преподавал в Стамбулдьскуой консерватории, руководил оркестром и женским хором консерватории. В 1937 году был назначен руководителем церковного хора Константинопольского армянского патриаршества и пребывал в этой должности на протяжении 20 лет. Одновременно в этот период преподавал сольфеджио в армянских школах.
Эдгар Манас скончался в 1964 году. Его прах похоронен на армянском католическом кладбище квартала Фанзадтэ Стамбула. Помимо аранжировки «�?стикял марша» Манас является также автором ряда музыкальных произведений – оперетт, фуг, армянских и турецких песен.