Թուրքիայում ստորագրահավաք է սկսվել Մուշի հայկական տները պահպանելու համար
Պատմական հայկական տների ոչնչացումը Մուշում կանխելու նպատակով Թուրքիայում էլեկտրոնային ստորագրահավաք է սկսել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, թուրքական imzakampanyam.com կայքում տեղ գտած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ այսօր Թուրքիայում հաշվեհարդար են տեսնում բոլոր այն հնագույն ազգերի հետ, որոնց «հարցերը մնացին չլուծված 1915 թվականից հետո»:
«Հայերը, հույները, ասորիները համակարգված կերպով կոտորածի են ենթարկվում: 1915 թվականի ցեղասպանությամբ սկսված գործընթացն այսօր շարունակվում է որպես մշակութային և տնտեսական ցեղասպանություն»,- նշվում է հաղորդագրության մեջ: Ստորագրահավաքի կազմակերպիչներն իրենց բողոքի ձայնն են բարձրացրել այն փաստի կապակցությամբ, որ Մուշում իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը հայկական պատմական տները ցանկանում են ավերել և տալ TOKI շինարարական ընկերությանը: «Սրա նպատակն առավելագույն շահույթ ստանալն է, ինչպես նաև հավաքական հիշողությունը ոչնչացնելը: Քեմալականությունը ցանկանում էր հայ ժողովրդի բնակավայր հանդիսացող այս տարածաշրջանում ջնջել հայ ժողովրդի բոլոր հետքերը: Այժմ նույնն անում է «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը»,- նշել են կազմակերպիչները` հավելելով, որ հատկապես Մուշում մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունները, ինչպես նաև քրդական կուսակցություններն անելու շատ բան ունեն: Նրանք նախազգուշացրել են, որ տարիներ անց թուրքական իշխանությունները նույնը կարող են անել քուրդ ժողովրդի հանդեպ: «Մշակույթ ոչնչացնելը մարդկություն ոչնչացնել է նշանակում: Սա պատմական կոտորած է:
Հանուն ժողովուրդների եղբայրության և հավասարության դու էլ քո ստորագրությամբ կանխիր այս կործանումը»,- այսպես է եզրափակվում հաղորդագրությունը: Մուշի հայկական պատմական ժառանգությունը պահպանելու նպատակով սկսված ստորագրահավաքի մասնակիցները նպատակ ունեն հավաքել 10 հազար էլեկտրոնային ստորագրություն:

В Турции начался сбор подписей во имя сохранения армянских домов в Муше
С целью предотвратить уничтожение исторически армянских домов в Муше в Турции начат электронный сбор подписей. Как сообщает Арменпресс, в информации, размещенной на турецком сайте imzakampanyam.com, отмечается, что сегодня в Турции «сводятся счеты» со всеми теми древними нациями, «вопрос которых остался нерешенным после 1915 года».
«Армяне, греки, ассирийцы подвергаются планомерному уничтожению. Процесс геноцида, начавшийся в 1915 году, продолжается как культурный и экономический геноцид», – отмечается в этом сообщении. Организаторы сбора подписей возвышают свой голос протеста в связи с тем фактом, что правящая партия «Справедливость и развитие» хочет разрушить исторические армянские постройки в Муше «руками» строительной компании TOKI. «Цель всего этого – получить максимальную прибыль, а также уничтожить коллективную память. Кемалисты стремились стереть все следы пребывания  армянского народа в этом регионе, являвшимся армянонаселенным. Теперь то же делает партия «Справедливость и развитие», – отмечают организаторы сбора подписей, добавляя, что занимающимся в Муше организациям по защите прав человека, равно как и курдским организациям, в этом городе предстоит сделать особенно много. Они предупредили, что спустя годы турецкие власти то же самое могут совершить в  отношении курдского народа. «Уничтожать культуру, значит уничтожать человечество. Это историческое истребление.
Во имя братства и равенства народов и ты поставь свою подпись и тем самым предотврати это уничтожение», – говорится в заключение сообщения. Участники сбора подписей во имя спасения исторического армянского наследия Муша поставили целью собрать 10 тысяч электронных подписей.