Հայաստանի արտգործնախարարը Ժնևում ելույթ ունեցավ Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաների իրավունքների պաշտպանությանը նվիրված քննարկմանը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/03/nalbandjan.jpg)
Մարտի 2-ին Ժնևում արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց և ելույթ ունեցավ ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի 28-րդ նստաշրջանի շրջանակներում կայացած «Աջակցություն Մերձավոր Արևելքում քրիստոնյաների իրավունքներին» խորագրով քննարկմանը։
Բացման խոսքերով հանդես եկան Ռուսաստանի, Հայաստանի և Լիբանանի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովը, Էդվարդ Նալբանդյանը և Ջեբրան Բասիլը։
Իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց.
«Մերձավոր Արևելքը հանդիսանում է բազմաթիվ քաղաքակրթությունների և կրոնների, ներառյալ՝ քրիստոնեության բնօրրան: Ցավոք, այսօր այս տարածաշրջանում քրիստոնեության գոյությունը լուրջ վտանգի տակ է: Քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ հարձակումների մասին տագնապալից լուրերը հաճախակի են դարձել: Քսանմեկ եգիպտացի ղպտիների գլխատումը և Սիրիայում ասորիների դեմ դաժան հարձակումները միայն վերջին դրվագներն են: Այս տարածաշրջանում քրիստոնյաների նկատմամբ հալածանքը միայն այսօրվա երևույթ չէ: Բավական է նշել, որ քրիստոնյաների թիվը բնակչության ընդհանուր թվի հարաբերակցությամբ 20-րդ դարասկզբի առավել քան 20%-ից 21-րդ դարասկզբին նվազել է 5%-ից էլ պակաս: Մերձավոր Արևելքի քրիստոնյաները կարող են դիտարկվել որպես անհետացման եզրին հայտնված ամենախոցելի խմբերից մեկը՝ այդպիսով պահանջելով անհապաղ գործողություններ՝ նրանց պաշտպանության և աջակցության համար»։
«Որևէ մեկին չպետք է մոլորեցնի այն, որ կրոնական փոքրամասնությունների, մասնավորապես՝ Սիրայում և Իրաքում քրիստոնյաների դեմ շարունակվող բռնությունը իրականացվում է հենց կրոնի անունից: Մենք գործ ունենք այսպես կոչված «Իսլամական պետության», «Ալ-Նուսրայի» և այլ ահաբեկչական խմբերի կողմից քաղաքակիրթ աշխարհի դեմ հանցագործությունների հետ։ Բարբարոսները պատերազմ են հայտարարել մարդկությանը:
Ահաբեկչական այս խմբավորումները մեծապես օգտվում են օտարերկրյա գրոհայինների ու ֆինանսական հոսքերից։ Նրանք սպառնում են կրոնական ու էթնիկ ամբողջական խմբերի գոյությանը: Ուստի պայքարը այդ ահաբեկիչների դեմ պետք է ընթանա ցեղասպանությունների կանխարգելման համատեքստում։
Հայաստանը միանշանակորեն դատապարտել է վերոհիշյալ ահաբեկչական խմբերի կողմից իրականացված ոճրագործությունները, ներառյալ՝ Իրաքի եզդիների դեմ։ Մենք բազմաթիվ առիթներով կոչ ենք արել միջազգային հանրությանը՝ վճռական քայլեր ձեռնարկել նոր արհավիրքի դեմն առնելու նպատակով: Մենք շարունակաբար շեշտել ենք ահաբեկչական խմբերին ցուցաբերվող ցանկացած աջակցության անհապաղ դադարեցման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ անդրսահմանային հարձակումների համար հարևան երկրների տարածքների օգտագործումը: Այս առումով Հայաստանը լիովին աջակցում է ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերի լիակատար կատարմանը:
2014թ. մարտի 21-ին Ալ Քաիդայի հետ սերտորեն կապված ահաբեկչական խմբավորումները հարձակում գործեցին հիմնականում հայերով բնակեցված թուրք-սիրիական սահմանի վրա գտնվող Քեսաբի վրա, որի հետևանքով տեղի բնակչությունը հարկադրված էր լքել իրենց օջախները: Ծայրահեղական խմբերը պղծեցին և ավերեցին Քեսաբի հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգությունը», – շեշտեց Հայաստանի արտգործնախարարը։
Անդրադառնալով Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին` նախարար Նալբանդյանը նշեց. «Այս տարի ողջ աշխարհում ոգեկոչվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Սիրիական Դեյր Զորը և շրջակա անապատը դարձան Հայոց ցեղասպանության հարյուր հազարավոր զոհերի մահվան քայլերթի վերջին հանգրվանը: Դեյր Զորի Սրբոց Նահատակաց Հայկական եկեղեցին սրբավայր էր, որն ամփոփում էր ցեղասպանության բազմաթիվ զոհերի մասունքները, հանդիսանում հիշատակի ոգեկոչման բազմաթիվ վայրերից մեկը: Սակայն Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին հնարավոր չի լինի հարգանքի տուրք մատուցել զոհերի հիշատակին այնտեղ, քանզի 2014թ. սեպտեմբերին ահաբեկչական խմբավորումները քանդեցին եկեղեցին և պղծեցին սրբավայրը»:
«Մշակութային գլուխգործոցների կործանումը, որը, սովորաբար, հաջորդում է էթնիկ զտումներին, փորձ է՝ ջնջելու մարդկանց հիշողությունը, կործանելու հազարամյա պատմություն ունեցող հինավուրց մշակույթները և քաղաքակրթությունները: Մեկ շաբաթ էլ չի անցել այն օրից, երբ մենք բոլորս տեսանք սահմռկեցուցիչ տեսանյութը, թե ինչպես են «Իսլամական պետության» գրոհայինները Մոսուլի թանգարանում ավիրում 2700-ամյա հուշարձանները: Քաղաքակրթության դեմ ուղղված այս ոճիրը աղաղակող հիշեցումն է անցյալում տեղի ունեցած նմանատիպ բարբարոսական արարքների` Բուդդայի բամիանական արձանների, Տիմբուկտուի դամբարանների և Նախիջևանում հայկական միջնադարյան հազարավոր խաչքարերի ոչնչացման դեպքերի, երբ ադրբեջանական կառավարության աչալուրջ հսկողության ներքո հազարավոր հուշարձաններ ոչնչացվեցին: Այս բարբարոսության հետ կապված Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի պահպանության միջազգային խորհուրդը (ICOMOS) հայտարարեց, որ «այս ժառանգությունը, որ ժամանակին իր արժեքավոր տեղն էր զբաղեցնում համաշխարհային ժառանգության գանձերի շարքում, այլևս չի կարող փոխանցվել հաջորդ սերունդներին»:
Մի ժամանակաշրջանում, երբ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը հանդիսանում է քաղաքակիրթ աշխարհի հիմնասյուներից, այլոց քաղաքակրթական արժեքների նկատմամբ անհանդուրժողականությունը, մշակութային և կրոնական ժառանգության միտումնավոր, հետևողական և շարունակաբար վնասումն ու ոչնչանցումը պետք է դատապարտվեն ամենայն վճռականությամբ», – ընդգծեց Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։

Foreign Minister delivered speech at the discussion in Geneva on the protection of the rights of Christians in the Middle East
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/03/nalbandjan.jpg)
On March 2, Foreign Minister Edward Nalbandian participated and delivered speech at the discussions, titled “Supporting the Rights of Christians, particularly in the Middle East” held in the frameworks of 28th session of the UN Human Rights Council.
Foreign Ministers of Russia, Armenia and Lebanon – Sergey Lavrov, Edward Nalbandian and Gebran Bassil respectively – delivered welcoming speeches.
In his remarks, Edward Nalbandian mentioned, “The Middle East is a cradle of various civilizations and creeds, including the Christianity. Regrettably, today the survival of Christianity in these lands is under a serious threat. The alarming headlines about targeting the Christian minorities are disseminated with terrible frequency. Beheading of 21 Egyptian Copts and brutal attacks against Assyrians in Syria are only the recent episodes of horrors faced by Christians in the Middle East. However, the persecution of Christianity in this region is not just a modern phenomenon. Suffice to say, that the percentage of Christians relative to the region’s overall population has gone from more than 20% at the beginning of the 20th century to less than 5 % in the beginning of the 21st century. The Middle East Christians may be regarded as one of the most vulnerable groups close to disappearance, hence requiring immediate actions for their protection and support.”
“We should not be misled by the fact that the ongoing violence against religious groups, particularly Christians in Syria and Iraq, is being perpetrated in the very name of religion. What we are countering here are crimes against civilization perpetrated by ISIS, Al Nusra and other groups. Barbarism has declared a war against the civilized world.
These terrorist groups greatly profit from the flow of the foreign fighters and financial assets and pose an eminent threat to the life of entire religious and ethnic groups. Thus, combating those terrorist groups should be a part of genocide prevention efforts.
Armenia has unequivocally condemned the atrocities committed by these terrorist groups, including against Yazidi minorities in Iraq, and on numerous occasions called on international community to take firm actions against this new scourge. We have continuously emphasized that any support to the terrorist groups should be immediately stopped, including using of the territory of neighboring countries in initiating their cross-border attacks. In this regard, Armenia strongly supports full implementation of the UN SC appropriate resolutions.
On March 21st, 2014, Al-Qaeda affiliated terrorist groups attacked the predominately Armenian populated town of Kessab situated on the borderline territory of Syria with Turkey, resulting in the forced expulsion of local population from their homes. The extremist groups have desecrated and vandalized Kessab’s Armenian religious and cultural heritage”, underlined the Foreign Minister of Armenia.
Regarding Centennial of Armenian Genocide, Minister Nalbandian mentioned, “In 2015 the Centennial of the Armenian Genocide is commemorated in the whole world. Syrian town Deir el-Zor and its surrounding desert was the final destination of death marches of hundreds of thousands of victims of the Armenian Genocide. Every year Saint Martyrs Armenian Church in Deir el-Zor, a sanctuary for the remains of many victims, used to be one of the main places of commemoration. However in the Centennial year it will not be possible to pay tribute to the victims in Deir el-Zor, since in September 2014 terrorist groups destroyed the church and vandalized the holy site.”
“Destruction of cultural masterpieces, usually followed after ethnic cleansing, is an attempt to erase the memory of other people, destroy millennia-old cultures and civilizations. Less than a week ago we all saw the chilling video footage of how the ISIS militants were smashing the 2.700 years old statues in the Mosul museum. This crime against civilization is an appalling reminder of earlier similar barbaric acts of destruction of Bamian Budda’s statues, Mausoleums of Timbuktu and thousands of Medieval Armenian cross stones in Nakhijevan. Several thousands of these giant sculptures were bulldozed under the Azerbaijani government’s watchful eyes. With regard to this vandalism the International Council on Monuments and Sites (ICOMOS) stated: “this heritage that once enjoyed its worthy place among the treasures of the world’s heritage can no longer be transmitted to future generations.”
“In an era when the protection and promotion of human rights are considered to be the underpinning concept for the civilized world, intolerance towards the values of civilization belonging to others, damaging or destroying cultural or religious heritage intentionally, consistently, repeatedly, must be strongly condemned”, highlighted Minister of Foreign Affairs of Armenia.