Դեսպան Մնացականյանը ելույթ ունեցավ ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի բաց քննարկմանը
Փետրվարի 23-ին ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդում տեղի ունեցավ «Պահպանելով միջազգային խաղաղությունն ու անվտանգությունը, արտացոլելով պատմությունը` վերահաստատում ենք անվերապահ աջակցությունը ՄԱԿ կանոնադրության նպատակներին և սկզբունքներին» խորագրով բաց քննարկում, որը նախագահում էր Չինաստանի ԱԳ նախարար Վանգ Յին:
Քննարկմանը մասնակցում էին ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղար Բան Կի-մունը, Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ և ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչը, Ռուսաստանի, Վենեսուելայի, Նոր Զելանդիայի, Մալայզիայի, Լիտվայի, Նիգերիայի և Ուկրաինայի ԱԳ նախարարները, Իսպանիայի, Անգոլայի ԱԳ պետքարտուղարները:
Իր ելույթում ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Զոհրաբ Մնացականյանը կարևորեց ՄԱԿ կանոնադրությամբ ամրագրված ինքնորոշման իրավունքը, որը հնարավորություն ընձեռեց ՄԱԿ-ի ներկայիս 193 պետություններին ամրագրել իրենց անդամակցությունը Կազմակերպությանը։ Ընդգծելով ինքնորոշման սկզբունքի իրագործման անհրաժեշտությունը` դեսպան Մնացականյանը կարևորեց ժողովուրդների կամքի ազատ արտահայտման իրավունքը` որպես միջազգային հարաբերությունների և իրավունքի անկյունաքար։ Միաժամանակ ՀՀ դեսպանը նշեց, որ անկախ լուծումների բազմազանությունից` ՄԱԿ այսօրվա անդամների թվաքանակը ինքնորոշման իրավունքի հաղթարշավի վառ ապացույցն է: Այս սկզբունքը պետք է գերակայի և իրագործվի, և պայման չէ, որ այն հակասի կամ խախտի որևէ երկրի տարածքային ամբողջականությունը, ինչի ապացույցը հանդիսացավ վերջերս Շոտլանդիայում տեղի ունեցած հանրաքվեն: Ուստի, եթե անդամ պետությունները հաստատակամ են ապագայում ոճրագործությունների և բռնությունների կանխարգելման հարցում, ապա ինքնորոշման իրավունքի իրագործումը չի կարող ճնշվել կամ անտեսվել` ի շահ տարածքային ամբողջականության:
Իր խոսքում Զոհրաբ Մնացականյանն անդրադարձավ նաև ԼՂ հակամարտության գոտում լարվածության աճին և այդ կապակցությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների արձագանքին՝ վերահաստատելով Հայաստանի պատրաստակամությունը հարգել ՄԱԿ կանոնադրությամբ և Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում ամրագրված, այդ թվում համանախագահների կողմից ներկայացված և համաձայնեցված, հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքները։ Հիշատակվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` Ադրբեջանին ուղղված կոչը` խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ իր պարտավորությունները հարգելու հարցում: «Փոխվստահության միջոցների հաստատումը, այդ թվում դիպուկահարների հետքաշումն ու զինադադարի դեպքերի լիակատար հետաքննությունը, հանդիսանում են ներկա պահի գերակայություն», – հավելեց դեսպանը և կոչ արեց Ադրբեջանին անվերապահորեն համաձայնել դրանց։
Անդրադառնալով ՄԱԿ ստեղծումից ի վեր անցած 70 տարիներին` դեսպան Մնացականյանը նշեց, որ Կազմակերպության հիմնադրումից դեռևս 30 տարի առաջ հայ ժողովուրդը ենթարկվեց ջարդերի և արտաքսման, որոնք տարիներ անց հիմք ծառայեցին Ռաֆայել Լեմկինի կողմից ցեղասպանության իրավական սահմանման համար։ Ցավոք, այդ թվում նաև միջազգային հանրության ոչ բավարար ներգործության արդյունքում՝ մինչ օրս Հայոց ցեղասպանության ոճրագործները չեն ընդունել այն, մինչդեռ շուրջ քսան տարի առաջ Ռուանդայում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը միջազգային հանրության լռության արդյունք էր։
Դեսպանը նշեց նաև, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին Հայաստանը պատրաստակամ էր Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունները կարգավորել, սակայն հայկական կողմի բարի կամքն ըստ արժանագույնս չգնահատվեց Թուրքիայի կողմից: «Այսօրվա ժխտողականության քաղաքականությունը աջակցում է հետագա ոճրագործներին», – հավելեց Զոհրաբ Մնացականյանը` ևս մեկ անգամ հիշեցնելով Լեհաստան ներխուժման նախաշեմին Հիտլերի խոսքերն առ այն, թե «…ի վերջո, ո՞վ է այսօր հիշում հայերի ոչնչացման մասին»: «Մարտահրավեր նետելով ժխտողականությանը` նշեմ, որ այդ մասին խոսում են միլիոնավորները, այդ թվում` Թուրքիայում», – իր խոսքն ամփոփեց դեսպանը:

Посол Мнацаканян выступил на открытом заседании Совета безопасности ООН
23-го февраля в Совете безопасности Организации Объединенных Наций состоялось открытое обсуждение по вопросу «Поддержание международного мира и безопасности: уроки истории, подтверждение приверженности принципам и целям Устава ООН», под председательством министра иностранных дел Китая Ван �?.
В обсуждении принимали участие Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун, первый заместитель премьер-министра и министр иностранных дел Сербии �?вица Дачич, министры иностранных дел России, Венесуэлы, Новой Зеландии, Малайзии, Литвы, Нигерии и Украины, госсекретари �?спании и Анголы.
В своей речи постоянный представитель Армении в ООН, посол Зограб Мнацаканян отметил важность закрепленного в Уставе ООН права на самоопределение, давшего возможность 193 государствам ООН закрепить свое членство в Организации. Подчеркнув необходимость реализации принципа самоопределения, посол Мнацаканян отметил важность права народов на свободное волеизъявление – краеугольного камня в международных отношениях и праве. Одновременно, посол Республики Армения отметил, что, независимо от разнообразия решений, количество нынешних членов ООН является ярким свидетельством триумфа права на самоопределение. Этот принцип должен превалировать и осуществляться, и не обязательно, чтобы он противоречил или нарушал территориальную целостность какой-либо страны, что подтверждает недавний референдум в Шотландии. Следовательно, если страны-члены непоколебимы в вопросе предотвращения в будущем преступлений и насилия, то реализация права на самоопределение не может подавляться или игнорироваться во благо территориальной целостности.
В своей речи Зограб Мнацаканян коснулся также роста напряженности в зоне нагорно-карабахского конфликта и реакции сопредседателей Минской группы ОБСЕ, вновь подтвердив приверженность Армении уважать закрепленные в Уставе ООН и в Хельсинкском заключительном акте, а также представленные и согласованные сопредседателями, основные принципы урегулирования конфликта. Постоянный представитель Армении напомнил призыв сопредседателей Минской группы ОБСЕ Азербайджану уважать свои обязательства по мирному урегулированию. «Установление мер по укреплению взаимного доверия, включая вывод снайперов и полное расследование нарушений режима прекращения огня, является приоритетом на данный момент», – добавил посол, призвав Азербайджан безоговорочно согласиться с этим.
Коснувшись 70 лет со дня основания ООН, посол Мнацаканян подчеркнул, что за 30 лет до основания Организации армянский народ подвергся резне и депортации, спустя годы эти события легли в основу определения Рафаелем Лемкиным правового термина «геноцид». К сожалению, также в результате недостаточного вмешательства международного сообщества, до сих пор преступники не приняли факт Геноцида армян, а осуществленный около двадцати лет назад геноцид в Руанде был следствием молчания международного сообщества.
Посол также отметил, что накануне 100-летия Геноцида армян Армения выражала готовность нормализовать отношения с Турцией без предусловий, но добрая воля армянской стороны не была оценена должным образом со стороны Турции. «Сегодняшняя политика отрицания содействует дальнейшим преступлениям», – добавил Зограб Мнацаканян, еще раз напомнив слова Гитлера перед вторжением в Польшу: «… в конце концов, кто сейчас помнит об уничтожении армян». «Бросая вызов отрицанию, отмечу, что об этом говорят миллионы людей, в том числе, и в Турции»,- завершил свое выступление посол.