Կոլումբիական պարբերական. Մարդկությունն ավելի ու ավելի շատ է հիշում հայերի մասին
Տասնամյակներ շարունակ Հայոց ցեղասպանության ժխտումը եղել է Թուրքիայի պաշտոնական քաղաքականությունը: Այս մասին News.am-ի փոխանցմամբ՝ գրում է կոլումբիական El Espectador պարբերականը:
Ժխտվում էին իրադարձությունները, որոնք հանգեցրին շուրջ 1.5 մլն հայերի ոչնչացման: Ոմանք մահապատժի են ենթարկվել, մյուսներին քշել են անապատներ ու լեռներ: Թուրքիայի հանրապետությունում այդ իրադարձությունները «ցեղասպանություն» բառով կոչելը, ըստ պարբերականի, նշանակում է դիմել քրեական հանցագործության ռիսկի:
«1915 թվականի ապրիլին, երբ Օսմանյան կայսրությունը միացավ Կենտրոնական Եվրոպայի գերտերություններին, սկսեց Հայոց ցեղասպանությունը, որի մասին բազմաթիվ դիվանագիտական եւ մամուլի վկայություններ կան: Հայերին մեղադրում էին կայսրության «քրիստոնյա թշնամիներին» աջակցելու համար: New York Times-ը տեղի ունեցածն անվանել է «կանոնավոր արշավ՝ կազմակերպված եւ քողարկված իշխանությունների կողմից»: Հազարավոր հայեր իսլամ ընդունեցին՝ իրենց կյանքը փրկելու համար:
Հայերը՝ դեռեւս 301 թվականին քրիստոնեություն ընդունած աշխարհի առաջին ժողովուրդը, որոնք դարերով ապրել են Փոքր Ասիայում, հատկապես Անտոլիական հովիտներում, էթնիկ մաքրումների քաղաքականության զոհ դարձան: Մալթայում եւ Կոստանդնուպոլսում բրիտանացիների եւ հենց օսմանցիների կողմից պատերազմից հետո ստեղծված տրիբունալները պետք է պատժեին Ցեղասպանության հանցագործներին, սակայն այն ժամանակ ճանաչված միջազգային իրավունք դեռեւս չկար:
Այդ տրիբունալներն արձակեց Թուրքիայի հանրապետության հայր Մուսթաֆա Քեմալը: 1924 թվականին անկախություն ձեռք բերելուց հետո Թուրքիայի հանրապետությունը քրդերի ձուլման քաղաքականություն սկսեց, որոնց ավելի քան կես դար արգելվում էր օգտագործել իրենց լեզուն, ազգային տարազը, սովորույթները:
Հիտլերին է վերագրվում հետեւյալ արտահայտությունը. «Ո՞վ է հիմա հիշում հայերի մասին»: Բայց նրանց մասին հիշում էին, եւ այսօր մարդկությունն ավելի ու ավելի շատ է հիշում հայերի մասին՝ պահանջելով Ցեղասպանության ճանաչում, արդարություն ու փոխհատուցում: ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը Սառը պատերազմի տարիներին Թուրքիային օգնել է հրաժարվել խոսել պատմության մասին, բայց, թվում է, դրա ժամանակն արդեն եկել է: «1915 թվականին սպանված հայերի սերունդներին ցավակցությունների» մասին հայտարարությունը, որը տարածեց այն ժամանակվա վարչապետ Էրդողանը, դրա սկիզբն է»,- գրել է պարբերականը:

Колумбийская газета: Сегодня человечество все больше вспоминает об армянах
Десятилетиями отрицание Геноцида было официальной политикой Турции. Об этом пишет колумбийское издание El Espectador. Отрицались события, которые привели к гибели около 1,5 миллионов армян. Одни были казнены, других гнали в пустыни и горы на верную смерть. В Турецкой Республике называть эти события словом «геноцид» – значит идти на риск уголовного наказания, напоминает издание.
«В апреле 1915 года, когда Османская империя присоединилась к центральноевропейским державам, она начала Геноцид армян, широко засвидетельствованный дипломатами и прессой. Армяне обвинялись в поддержке «христианских врагов» империи. New York Times назвала происходившее «систематической кампанией, организованной и покрываемой властями». Тысячи армян обратились в ислам, чтобы спасти свои жизни.
Армяне, возможно – первый народ мира, принявший христианство, еще в 301 году, веками жившие в Малой Азии, особенно на Анатолийской равнине, стали жертвами политики этнической чистки. Трибуналы в Мальте и Константинополе, основанные британцами и самими османами после войны, должны были наказать преступников Геноцида, но признанного международного права в то время еще не было.
Эти трибуналы распустил отец Турецкой Республики Мустафа Кемаль. После обретения независимости, в 1924 году, Турецкая республика начала политику ассимиляции курдов, которым более полувека запрещалось использовать свой язык, одежду, обычаи.
Гитлеру приписывается фраза: «Кто сейчас помнит об армянах?». Но о них помнили, и сегодня человечество все больше вспоминает об армянах, требуя признания Геноцида, справедливости и возмещения. Членство в НАТО помогало Турции в годы Холодной войны, отказываться говорить об истории, но кажется, время для этого пришло. Заявление о «соболезнованиях потомкам армян, убитых в 1915 году», распространенное тогдашним премьер-министром Эрдоганом – это начало», – пишет издание.