Հայաստանի արտգործնախարարն ընդունեց ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականին
Փետրվարի 18-ին արգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Վիկտորիա Նյուլանդին։
Ողջունելով հյուրին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը բարձր գնահատեց Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև հաստատված բարեկամական գործընկերությունը, որը տարիների ընթացքում ընդլայնվել և ընդգրկել է նորանոր ոլորտներ, և հույս հայտնեց, որ համատեղ ջանքերով երկկողմ համագործակցությունը առավել կամրապնդվի և կխորանա։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Վիկտորիա Նյուլանդը նշեց, որ Միացյալ Նահանգները մեծ կարևորություն են տալիս տարբեր բնագավառներում Հայաստանի հետ համագործակցության զարգացմանը և պատրաստ են հավելյալ ջանքեր գործադրել այդ ուղղությամբ։
Զրույցի ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք համատեղ քայլերը:
Հանդիպման օրակարգում էին քաղաքական երկխոսությունը, միջազգային հարթակներում փոխգործակցությունը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Վիկտորիա Նյուլանդը գոհունակությամբ արձանագրեցին, որ ԱՄՆ և Հայաստանի միջև երկկողմ փոխգործակցությունը ընդգրկում է այնպիսի կարևոր ոլորտներ, ինչպիսիք են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները, խաղաղապահ գործողությունները, զանգվածային ոչնչացման զենքի չտարածումը, ահաբեկչության դեմ պայքարը։ ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը երախտագիտություն հայտնեց խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածության համար։
Վիկտորիա Նյուլանդը ընդգծեց Հայաստանի դրական ձեռքբերումները ժողովրդավարության, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման, տնտեսական բարեփոխումների և մի շարք այլ բնագավառներում:
Անդրադարձ կատարվեց հայ-ամերիկյան տնտեսական փոխգործակցության զարգացման հեռանկարներին, համատեղ նախագծերի իրականացմանը, ներդրումների խրախուսմանը։ Այս առումով կարևորվեցին երկու երկրների միջև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները, մասնավորապես՝ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագրի մշակումը։
Նախարար Նալբանդյանն ընդգծեց, որ Հայաստանի անկախությունից ի վեր Միացյալ Նահանգները նշանակալի աջակցություն են ցուցաբերել Հայաստանի զարգացմանը և երկրում ընթացող բարեփոխումներին, և հավելեց, որ ժամանակի ընթացքում օգնության ծրագրերը վերածվել են համագործակցության և զարգացման նախագծերի։
Երկուստեք դրական գնահատվեց 2013թ. Հայաստանի արտգործնախարարի և ԱՄՆ պետքարտուղարի միջև մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածության՝ ս.թ. հունվարի 1-ից ուժի մեջ մտնելը։
Հանդիպմանը հանագամանալից մտքեր փոխանակվեցին միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների՝ ուկրաինական ճգնաժամի, մերձավորարևելյան զարգացումների շուրջ։
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացի քննարկման համատեքստում նախարար Նալբանդյանը և պետքարտուղարի օգնականը համակարծիք էին, որ պետք է հնարավոր բոլոր ջանքերը գործադրվեն՝ հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորման համար՝ միջազգային իրավունքի՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա։ Այս առումով նախարար Նալբանդյանը կարևորեց որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ` Միացյալ Նահանգների ներդրումն ու դերակատարությունը։
Էդվարդ Նալբանդյանը խնդրեց իր ողջյուններն ու բարեմաղթանքները փոխանցել պետքարտուղար Ջոն Քերիին և վերահաստատեց Երևան այցելելու նրան ուղղված հրավերը։

Министр иностранных дел принял помощника госсекретаря США
18-го февраля министр иностранных дел Эдвард Налбандян принял помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Викторию Нюланд.
Приветствуя гостя, Эдвард Налбандян высоко оценил установленную между Арменией и Соединенными Штатами дружественное партнерство, которое на протяжении многих лет расширилось и вовлекало все новые сферы. Он выразил надежду, что совместными усилиями двустороннее сотрудничество и далее будет укрепляться и углубляться.
Поблагодарив за прием, Виктория Нюланд отметила, что Соединенные Штаты придают большую важность развитию в различных областях сотрудничества с Арменией и готовы приложить дополнительные усилия в этом направлении.
В ходе беседы были обсуждены предпринимаемые совместные шаги по расширению двусторонних отношений.
На повестке дня стояли вопросы политического диалога, взаимодействия в международный площадках.
Эдвард Налбандян и Виктория Нюланд с удовлетворением констатировали, что двустороннее взаимодействие между Арменией и США включает такие важные сферы, как проблемы международной и региональной безопасности, миротворческая операции, нераспространение оружия массового поражения, борьба против терроризма. Помощник госсекретаря США выразила благодарность за активную вовлеченность Армении в миротворческих операциях.
Виктория Нюланд отметила положительные достижения Армении в демократии, укреплении гражданского общества, экономических реформах и ряде других сфер.
Стороны коснулись перспектив развития армяно-американского экономического взаимодействия, осуществления совместных проектов, поощрении инвестиций. В этой связи была отмечена важность проводимых работ по расширению договорно-правовой базы между двумя странами, в частности, разработки Рамочного соглашения о торговле и инвестициях между Арменией и Соединенными Штатами.
Министр Нлабандян подчеркнул, что со дня независимости Армении Соединенные Штаты оказали значительную поддержку развитию Армении и проводимым в стране реформам, и добавил, что в течении времени программы помощи переросли в проекты сотрудничества и развития.
Обоюдно была дана положительная оценка вступлению в силу с 1-го января с.г., достигнутой в 2013г. между министром иностранных дел Армении и госсекретарем США договоренности об упрощении визового режима.
В ходе встречи состоялся подробный обмен мнениями вокруг актуальных международных и региональных проблем: украинского кризиса, развитий на Ближнем Востоке.
В контексте обсуждений вокруг переговорного процесса карабахской проблемы, глава М�?Д Армении Налбандян и помощник госсекретаря были едины во мнении, что должны прилагаться все возможные усилия для исключительно мирного урегулирования проблемы, на основе принципов международного права: неприменения силы или угрозы силой, территориальной целостности и самоопределения народов. В этой связи министр Налбандян отметил важность вклада и роли Соединенных Штатов, как сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
Эдвард Налбандян попросил передать приветствия и добрые пожелания госсекретарю Джону Керии и подтвердил направленное ему приглашение посетить Ереван.