Բժշկական անվճար զննում հայաստանաբնակ սիրիահայերի համար
«Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարարական կազմակերպության նախաձեռնությամբ մեկ տարի շարունակ, շաբաթը մեկ անգամ հայաստանաբնակ սիրիահայերի համար իրականացվում է բժշկական անվճար զննում:
«Հայերն այսօրի» տեղեկություններով, յուրաքանչյուր շաբաթ, առավոտյան 11:00-ից մինչև 13:00-ն սիրիահայ բժիշկներ` Ժան Բեշիլյանը (մանկաբույժ), Կարո Հաջնլյանը (ակնաբույժ), Մակի Քեշիշյան-Հաջնլյանը (ակնաբույժ), Հակոբ Թաներյանը (թերապևտ), Սուքիաս Բերբերյանը (մաշկաբան) և երկու բուժքույր` Լիլիթ Մարտիրոսյանը և Լիլա Համամջյանը, կամավոր զննում են կենտրոն հաճախող հիվանդներին` նշանակելով համապատասխան բուժումներ:
Նախապես ծրագրին աջակցում էին նաև սրտաբաններ` Մերուժ Քեշիշյանը և Գրիգոր Տարագջյանը, որոնք այժմ գտնվում են Հայաստանից դուրս, սակայն շուտով (մեկ ամիս հետո) նրանք կժամանեն Հայաստան և դարձյալ կանցնեն նույն գործին:
Առ այսօր ծրագրի շրջանակներում բժշկական զննում է անցել 997 սիրիահայ: Ծրագիրը ո´չ միայն շարունակվելու է, այլև մնայուն է դառնալու. «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Լենա Հալաջյանը «Հայերն այսօրին» հայտնեց, որ կազմակերպությունը դիմել է ՀԲԸՄ-ին` նույն նպատակով մնայուն բուժկետ հիմնելու առաջարկով. «Ցեղասպանությունից հետո Հալեպում հիմնվեց հայերին բժշկական օգնություն ցուցաբերող բուժկետ: Այսօր նպատակահարմար է, որ նման բուժկետ կառուցվի նաև Հայաստանում»,-ասաց տիկին Հալաջյանը:

Бесплатное медицинское обследование сирийских армян, проживающих в Армении
По инициативе общественной организации «Центр координации проблем сирийских армян» на протяжении года, раз в неделю, для проживающих в Армении сирийских армян осуществляется бесплатное медицинское обследование.
По имеющимся у «Армяне сегодня» сведениям, каждую субботу с 11:00 до 13:00 врачи из числа сирийских армян Жан Бешилян (педиатр), Каро Ачнлян (окулист), Маки Кешишян-Ачнлян (окулист), Акоп Танерян (терапевт), Сукиас Берберян (дерматолог) и две медсестры, Лилит Мартиросян и Лиля Амамчян добровольно обследуют посещающих центр пациентов, назначают соответствующее лечение.
Раньше программе содействовали также кардиологи Меруж Кешишян и Григор Таразчян, которые ныне находятся за пределами Армении, однако через месяц они вернутся и вновь приступят к делу.
До сего дня в рамках программу обследование прошли 997 сирийских армян. Программа не только продолжится, но и станет постоянной: председатель общественной организации «Центр координации проблем сирийских армян» Лена Галачян сообщила «Армяне сегодня», что организация обратилась в ВАБС с предложением в тех же целях основать стационарный медпункт: «После Геноцида армян в Алеппо был основан медпункт, оказывавший медпомощь армянам. Сегодня целесообразно, чтобы подобный медпункт был создан и в Армении», – сказала госпожа Галачян.