Սիրիայում հայ զինվոր է զոհվել
Սիրիայում սիրիական բանակի հայ զինվոր է զոհվել: Զոհվածը 1994թ. ծնված Հակոբ Սաբան է, ով ծնունդով Հալեպից է: Այս մասին տեղեկացնում է Հալեպի «Գանձասար» թերթը:
Հակոբ Սաբան նահատակվել է Դեր Զորում: Ավելի վաղ՝ հունվարի 25-ին, նա զինված ահաբեկչական խմբավորումների` Հալեպի Աշրաֆիե թաղամասի ռմբակոծությունների թիրախում էր հայտնվել: Ռմբակոծությունների հետևանքով զոհվել են 3 խաղաղ բնակիչներ, կան 11 վիրավորներ:
Բացի այդ, վնասվել են թաղամասի շենքերը, բնակարաններ, խանութներ ու մեքենաներ: Հայաշատ Հալեպը 2012թ. ամռանից հայտնվել է կառավարական ուժերի և զինված խմբավորումների բախումների թիրախում, և մինչ այսօր բախումներն այնտեղ չեն դադարում: ՄԱԿի տվյալներով, Սիրիայում մոտ 4 տարի շարունակվող բախումների հետևանքով զոհերի թիվը մոտեցել է 200 հազարի: Զոհված հայերի թիվը գերազանցել է 100-ը:

В Сирии погиб солдат-армянин
В Сирии погиб армянский солдат сирийской армии – Акоп Саба, 1994 года рождения, родом из Алеппо. Об этом сообщает газета «Гандзасар» Алеппо.
Акоп Саба погиб в Дейр Зоре. Ранее, 25 января, он оказался в квартале Ашрафие Алеппо, ставшем мишенью бомбардировок со стороны вооруженных террористических группировок. Вследствие бомбардировок погибли три мирных жителя, есть 11 раненых.
Кроме того, повреждены дома квартала, магазины и машины. Армянонаселенный Алеппо с 2012 года оказался мишенью столкновений правительственных сил и вооруженных формирований, и до сего дня столкновения не прекращаются.
По данным ООН, вследствие продолжающихся четыре года столкновений в Сирии погибли 200 тысяч человек. Число погибших армян превышает 100.