Հայաստանի հրեական համայնքի ղեկավարը խստորեն քննադատել է ադրբեջանամետ պրոպագանդիստներին
Հայաստանի հրեական համայնքի նախագահ Ռիմա Վարժապետյան-Ֆելլերը վերջերս մի ջախջախիչ հոդված գրեց՝ «Համաշխարհային հրեականությունը չի կարող գործիք դառնալ հակահայ քարոզիչների ձեռքին» վերնագրով: Նա քննադատեց բոլոր նրանց, ովքեր իրականացնում են նման քարոզչություն՝ գրելով «պատվիրված և միակողմանի հոդվածներ… շահադիտական նկատառումներով»:
Նման գրողները փորձում են շահարկել Իսրայելի քաղաքական շրջանակները և փառաբանել ադրբեջանա-իսրայելական հարաբերությունները, որոնք հիմնականում բաղկացած են զենք նավթի դիմաց գործարքներից՝ Հայաստանին մեկուսացնելու և թուլացնելու նպատակով:
Ֆելլերը որպես հակահայկական քարոզչության օրինակներ նշում է՝ Մաքսիմ Գաուինի և Ալեքսանդր Մուրինսոնի կողմից Haaretz-ում, Արիե Գուտի կողմից JNS.com-ում և Ալեքսանդր Մուրինսոնի կողմից The Hill-ում տպագրված վերջին հոդվածները:
Ըստ Ֆելլերի՝ «Միայն այս հեղինակների կենսագրությունն ու գործունեությունն արդեն կասկած չեն թողնում նրանց վերլուծությունների միակողմանիության մասին: Հայաստանը որպես հակասեմական երկիր ներկայացնող Մաքսիմ Գաուինը հրապարակայնորեն սատարում է Թուրքիայի ծայրահեղ աջ, Ազգայնական շարժում կուսակցությանը: Այս կուսակցությունը, Հայոց ցեղասպանության բացահայտ ժխտողական կեցվածքից զատ, հայտնի է նաև հակասեմականության և այլատյացության քարոզչությամբ: Սակայն, Գաուինը աչք է փակում այս հանգամանքի վրա»:
Այնուհետև Ֆելլերը պնդում է. «Վաղուց արդեն ադրբեջանական քարոզչամեքենայի ծառան դարձած Արիե Գուտը նաև Իսրայել-Ադրբեջան միջազգային կազմակերպության անդամ է: Ալեքսանդր Մուրինսոնը իր դոկտորական թեզում որպես իրականություն է ներկայացնում այն, որ Ադրբեջանը, Թուրքիան և Իսրայելը դաշնակիցներ են, ինչպես նաև զարգացնում այն միտքը, որ այդ երկրներից որևէ մեկի թշնամին՝ այդ եռյակի հակառակորդն է»:
Հայաստանում հրեական համայնքի ղեկավարը բացատրում է, որ հակասեմականություն գոյություն ունի աշխարհի բոլոր անկյուններում, այդ թվում՝ Հայաստանում: Սակայն նման դրսևորումները, ըստ Ֆելլերի, «երբեք չեն վայելել ոչ միայն իշխանությունների, այլ նաև քիչ թե շատ ազդեցիկ հասարակական կամ քաղաքական ուժերի աջակցությունը: Հայաստանում հրեական համայնքն իրեն զգում է պաշտպանված և վայելում է իշխանությունների հարգանքն իր իրավունքների, մշակույթի և սովորույթների նկատմամբ»:
Ֆելլերը խիստ քննադատական է արտահայտվել Ալիևի հասցեին. «Գաղտնիք չէ, թե Ադրբեջանի բռնակալն ինչ մեթոդներ է կիրառում Արևմուտքում կարծիքի ձևավորման hamar. ըստ էության, դրան անդրադարձել են շատ հեղինակավոր լրատվամիջոցներ, ինչպես օրինակ «Նյու Յորք Թայմսը» 2014 թ. սեպտեմբերին և Foreign Policy ամսագիրը 2014 թ. հունիսին: Միջազգային ազդեցիկ հրեական կառույցները չպետք է թույլ տան իրենց ներքաշել նման շահարկումների մեջ»:
Ֆելլերը նշում է նաև Ադրբեջանում տեղ գտած մի քանի մոլեռանդ հակասեմական օրինակների մասին. «1990-ական թվականներին, երբ Ադրբեջանի ժողճակատի ելուզակները կազմակերպում և իրականացնում էին այնտեղի հայ բնակչության կոտորածներն ու տեղահանությունները, նրանց ամենատարածված կարգախոսներից մեկն էր՝ «Ադրբեջանը կծաղկի առանց հայերի և հրեաների»: Որքան էլ Ադրբեջանի իշխանությունները փորձեն իրենց ներկայացնել որպես Իսրայելի բարեկամ, նրանք չեն կարող լինել հրեաների բարեկամը: Եթե որևիցե մեկի մոտ այս փաստարկը կասկած է հարուցում, խնդրում եմ կարդալ ալիևյան վարչակարգի կողմից մարդու իրավունքների խախտման վերաբերյալ բազմաթիվ ճչացող դեպքերի մասին հրապարակումները, կամ առնվազն Եվրոպայում հակասեմական ցույցեր ֆինանսավորելու վերաբերյալ հոդվածները: Կասկածից վեր է, որ Ադրբեջանը օգտագործում է Իրանի և Իսրայելի հետ իր հարաբերությունները՝ Իսրայելում իրեն ներկայացնելով որպես հակաիրանյան քաղաքականության ամենավստահելի գործընկեր: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի ղեկավարները շատ վտանգավոր խաղ են խաղում, եթե կարծում են, որ կարող են Իսրայելին և համաշխարհային հրեականությանը օգտագործել իրենց անհատական շահերն առաջ տանելու համար»:
Այնուհետև հրեական համայնքի արդարամիտ ղեկավարը դատապարտում է ադրբեջանամետ հայացքներով հայտնի կոնգրեսական Սթիվ Սթոքմանին՝ իր ելույթում Արիե Գուտի քարոզչական հոդվածն ընդգրկելու համար: «Սա բացահայտ անարգանք է ոչ միայն պարոն Սթոքմանի ընտրողների, այլ նաև ամերիկյան ժողովրդավարության նկատմամբ: Չպետք է թույլ տալ Ամերիկայի օրենսդիր իշխանության ամբիոնից պատվիրված և կեղծ թեզերի բարձրաձայնումը: Չի կարելի խոսքի ազատության շղարշի տակ ներկայացնել ատելության քարոզչություն և բռնակալ առաջնորդի շահերը սպասարկող օրակարգ, հատկապես, երբ այն shahագործում է հրեաներին, մասնավորապես՝ Հայաստանի հրեական համայնքը:»
Ֆելլերն իր հոդվածը եզրափակում է արդարացիորեն զգուշացնելով «Միացյալ Նահանգների հրեական համայնքին՝ զգոն լինել և դատապարտել հրեական գործոնը նման ստոր ձևով օգտագործել փորձող որոշակի քաղաքական շրջանակների ցանկացած ձեռնարկ»:

Rimma Varzhapetyan-Feller, President of the Jewish Community of Armenia, recently wrote a scathing article titled, “World Jewry cannot become a tool in the hands of anti-Armenian propagators.” She criticized all those who engage in such propaganda for writing “ordered and one-sided articles…in pursuit of profits.”
Such writers attempt to exploit Israeli political circles and glorify Azeri-Israeli relations, which consist mostly arms-for-oil deals, in order to isolate and weaken Armenia.
Mrs. Feller mentions as examples of anti-Armenian propaganda recent articles by Maxime Gauin and Alexander Murinson in Haaretz, Arye Gut inJNS.com, and Alexander Murinson in The Hill.
According to Mrs. Feller, “The biography and activity of these authors leaves no doubt about the one-sidedness of their analysis. Maxime Gauin, who presents Armenia as an anti-Semitic country, himself publicly supports the ultra-right party of Turkey, the Nationalist Movement Party. Apart from its stated position supporting the denial of the Armenian Genocide, that party is known for propagating anti-Semitism and xenophobia. Yet, Gauin turns a blind eye to this.”
Feller further asserts that “Arye Gut has for quite a long time been at the service of the Azerbaijani propaganda machine, and is a member of the Azerbaijan-Israel International Association. Alexander Murinson takes as a reality his doctoral thesis that Azerbaijan, Turkey, and Israel are an entente alliance — and develops the idea that the enemy of one of these states is the enemy of all three.”
The head of the Jewish community in Armenia explains that anti-Semitism exists in every corner of the world, including Armenia. Such manifestations, according to Mrs. Feller, “never enjoyed the support either of authorities, or more or less influential social and political entities. The Jewish community feels itself protected in Armenia, and the authorities respect their rights, culture, and traditions.”
Mrs. Feller is also highly critical of Pres. Aliyev: “It is no secret what methods the dictator of Azerbaijan is using to mold opinions in the West; in fact, they’ve been mentioned by many highly influential publications, such as the New York Times in September 2014 and Foreign Policy magazine in June 2014. Influential international Jewish structures should not allow themselves to get involved in such speculations.”
Mrs. Feller mentions several examples of rampant anti-Semitism in Azerbaijan. “In the 1990’s, when bandits from the People’s Front of Azerbaijan organized and committed pogroms against the Armenian population in Azerbaijan, one of the slogans used was: ��?Azerbaijan will prosper without Jews and Armenians.’ No matter how hard the authorities of Azerbaijan try to present themselves as friends of Israel, they cannot be friends of the Jewish people. If there is anyone who doubts this argument, I urge them to read the publications on the numerous, flagrant human rights violations by the Aliyev administration, or, at least, the articles on the funding of anti-Jewish demonstrations in Europe. There is no doubt that Azerbaijan is using its relations with Iran and Israel, and presenting itself in Israel as the most reliable regional partner in its policy against Iran. Clearly, the leaders of Azerbaijan are playing a dangerous game if they think they will succeed in using Israel and world Jewry to promote their personal interests.”
The righteous Jewish community leader then condemns Cong. Steve Stockman (R-Texas) — who is known for his pro-Azerbaijani views — for inserting Arye Gut’s propagandist article in the Congressional Record. “This was overtly disrespectful, not only to the voters in Stockman’s district but also to American democracy. The promotion of ordered and false articles should not be allowed to echo from the rostrum of America’s legislative power. One should not be able to present hate propaganda and promote the agenda and interests of a dictator as an expression of freedom of speech, especially when it uses Jews, in particular, the Jewish community of Armenia.”
Feller concludes her article by rightly warning “the Jewish community of the United States to stay alert and condemn any attempt to exploit the Jewish factor in such a despicable way by certain political circles.”