Թագավորական նվագախմբի դիրիժորը ոտքով 1000 կմ կանցնի ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի
Բրիտանիայի Թագավորական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի դիրիժոր Վարդան Մելքոնյանը դստեր՝ Վերոնիկայի հետ, 1000 կմ կանցնի ոտքով Թուրքիայից մինչև Լիբանան` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի:
Մելքոնյանը, որի նախնիները Մուշից են, մտադիր է սկսել արշավը Վանում և ավարտել Բեյրութի հայտնի հայկական «Թռչնյաց բույն» որբանոցում: Ամբողջ ճանապարհը մոտ 621 մղոն կամ 1000 կմ է: Մելքոնյանը պատմել է, որ Ցեղասպանությունն անդրադարձել է իր ընտանիքի մի քանի սերունդների վրա: Նրա ծնողներն ամուսնացել են փախստականների ճամբարում, իսկ մայրը մահացել, երբ ապագա դիրիժորը 4 տարեկան էր, որից հետո նրան որբանոց են տարել: Նրա հայրը, որը Ցեղասպանության ժամանակ երեխա էր, գրեթե ոչինչ չէր հիշում ոչ տան, ոչ ընտանիքի մասին, իսկ ծնողները մնացել էին հիշողության մեջ շրջապատված թուրք զինվորներով:
Երթուղին, որը նախանշել է դիրիժողորը, անցնում է Սիրիայի տարածքով և շատ վտանգավոր է «Իսլամական պետության» իսլամիստների գործողությունների պատճառով: Թուրքական «Ռադիկալ» թերթին տված հարցազրույցում Մելքոնյանը հայտնել է, որ Սիրիա կմտնի Կոբանիի կողմից, որտեղ քրդերի ու իսլամիստների միջև մարտեր են ընթանում: Երթուղին կազմվել էր դեռ մինչև տարածաշրջանում բռնության բռնկումը, սակայն դիրիժորը մտադիր չէ փոխել այն: Նա նշել է, որ վտանգավոր կարող է լինել նաև Թուրքիայի տարածքով անցնելը՝ հիշատակելով Հրանտ Դինքի և իտալացի նկարչուհի Պիպա Բաքքայի սպանությունը, սակայն ընդգծել է, որ մտադիր չէ հրաժարվել քայլարշավից:

UK Royal Orchestra conductor to walk 1000 km in Genocide victims footsteps
Conductor of Britain’s Royal Philharmonic Orchestra Vartan Melkonian and his daughter Veronica will walk 1,000 kilometers from Turkey to Lebanon in the footsteps of the victims of the Armenian Genocide, Al Monitor reports.
A century ago, his ancestors lived in Mus, eastern Turkey, until the day Ottoman rulers made a decision to “deport” Armenians.
Melkonian and his daughter will be in Turkey in February for their “Walking for Armenia” project — a 1,000-kilometer (621-mile) march they plan to start in Van, eastern Turkey, and complete at the Birds’ Nest Orphanage in the Lebanese capital, Beirut, where he was sent at the age of 4.
The Syrian stretch of the route poses a serious risk for the Melkonians, and so does anxiety over the assassination of Agos editor-in-chief Hrant Dink in Istanbul in 2007 and the 2008 murder of [Italian activist] Pippa Bacca, but they are determined to walk it.
“I think that all peoples, everybody, should be prepared for such projects. This project will be a modest and graceful way to remember our loved ones.
Just as the good things your family could have done in the past doesn’t make you a good person, the bad things they could have done doesn’t make you a bad one. But the denial of historic facts is something to have a negative impact on you and torment your soul,” Melkonian said in an interview to Radikal.