Թեոդոսիայի իշխանություններին 1,5 մլն դոլար է հարկավոր հայկական եկեղեցիների նորոգման համար
Անցած շաբաթ Թեոդոսիայի վարչակազմի ղեկավար Դմիտրի Շչեպետկովը այցելել է վերականգնման կարիք ունեցող երկու հայկական եկեղեցի. Նախիմովի փողոցում գտնվող Սբ Գևորգ և Արմյանսկայա փողոցում գտնվող Սբ Միքայել և Գաբրիել հրեշտակապետաց եկեղեցիներ: Հայ համայնքը, ինչպե նաև քաղաքն իրենց ուժերով չեն կարող ռեստավրացիայի ենթարկել դրանք, ուստի քաղաքային իշխանությունները մտադիր են ֆինանսավորում հայթայթել դաշնային մակարդակով, հայտնում է Թեոդոսիայի «Պոբեդա» թերթը: Արդեն այս շաբաթ քաղաքային վարչակազմի փոխղեկավար Մակար Մակարովը խորհրդակցություն է անցկացրել հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելով իրավաբանական փաստաթղթերի ձևակերպման ու միջին դարերեի այդ կոթողների վերականգնման հարցերը: Այս մասին գրում է PanARMENIAN.Net -ը:
«Մեր աչքի առաջ փլուզվում են պատմական արժեքները, 14-15 դարի»,-ասել է քաղաքային իշխանության ղեկավար Դմիտրի Շչեպետկովը:
Այսօր ՀԱԵ Թեոդոսիայի թեմին են պատկանում Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, որի բակում է գտնվում Հ. Այվազովսկու գերեզմանը, Նախիմովի փողոցում գտնվող Սբ Գևորգ և Արմյանսկայա փողոցում գտնվող Սբ Միքայել և Գաբրիել հրեշտակապետաց եկեղեցիները, Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին:
«Երբ 1992 թվականին հայերին թույլ տվեցին վերադառնալ Ղրիմ, մենք սկսեցինք պայքարել մեր պաշտամունքային կառույցները համայնքին վերադարձնելու համար: Մինչև 1998 թ. մեզ փոխանցվեց 4 եկեղեցի»,-հիշեցրել է Թեոդոսիայի թեմի առաջնորդ հայր Եփրեմը: Նա պարզաբանել է, որ համայնքի համար դժվար է նորոգել եկեղեցիները, քանի որ դրանք պատմության և մշակույթի հուշարձաններ են և պահպանվում են պետության կողմից:«Այնուամենայնիվ, անկախ ամեն ինչից, մենք կարողացանք նորոգել Սբ Սարգիս եկեղեցին, հիմա զբաղվում ենք Սբ Գևորգի ճակատագրով, քանի որ հակառակ դեպքում այն կփլուզվի»,-ասել է նա:
Անհապաղ վերականգնողական աշխատանքներ պահանջող Սբ Միքայել և Գաբրիել հրեշտակապետաց եկեղեցու նորոգումը ոչ միայն համայնքի, այլ նաև քաղաքի ուժերից վեր է: «Նախնական հաշվարկներով, հարկավոր են լուրջ պետական ներդրումներ՝ մոտ 1,5 մլն դոլար»,-ասել է նա: Հարկ կլինի անցկացնել նաև հակասողանքային միջոցառումներ:
«Միակ ելքը Մոսկվային դիմելն է, մշակույթի նախարարությանը, գիտությունների ակադեմիային»,-նշել է Շչեպետկովը: Հայ համայնքի ներկայացուցիչը պատմել է, որ Ռուսաստանին Ղրիմի միանալուն պես փոխվել է վերաբերմունքը հայկական կրոնական ու ազգային համայնքների գործունեության հանդեպ. «Ես 20 տարի շարունակ նամակներ եմ ուղարկել Կիև մեր եկեղեցիների վիճակը նկարագրելով, սակայն պատասխան չեմ ստացել: Հիմա կա իրավաբանական ու ֆինանսական խնդիրները լուծելու հնարավորություն»:

Last week, leader of the Teodosia regime Dmitri Shchepetkov visited two Armenian churches in need of restoration, including the St. Gevorg Church located at Nakhimov Street and the St. Mikayel and Gabriel Archangels Church located at Armyanskaya Street. Since the citizens of Teodosia and the local Armenian community can’t restore the churches on their own, the municipal authorities intend to procure government funding, reports Teodosia’s “Pobeda” newspaper. This week, deputy head of the municipal authorities Makar Makarov held a consultation with representatives of the Armenian community and discussed the formulation of legal documents and issues on the restoration of those medieval monuments, reports PanARMENIAN.Net.
“Historical monuments tracing back to the 14th and 15th centuries are collapsing right in front of our eyes,” head of the municipal authorities Dmitri Shchepetkov said.
Today the St. Sargis Church is affiliated to the Teodosia Diocese of the Armenian Apostolic Church. The tomb of H. Aivazovsky, the St. Gevorg Armenian Church on Nakhimov Street and the St. Mikayel and Gabriel Archangels Armenian Church on Armyanskaya Street and the St. Hovhannes Mkrtich Church, are located in the yard of the St. Sargis Church.
“When Armenians were allowed to return to Crimea in 1992, we started fighting for the return of Armenian churches to the community. Four churches were returned before 1998,” leader of the Teodosia Diocese, Father Yeprem recalled. He said it’s hard for the community to renovate the churches since they are historical and cultural monuments and are conserved by the government. “Nevertheless, no matter what, we were able to restore the St. Sargis Church. Now we’re working on restoring the St. Gevorg Church. If we don’t, it will collapse,” he said.
The Armenian community and the municipal authorities can’t restore the St. Mikayel and Gabriel Archangels Church on their own. “Based on calculations, the government will have to make a nearly $1.5 million dollar investment,” Father Yeprem said, adding that there will also be a need to take measures to make sure there are no landslides.
“The only solution is to address the authorities of Moscow, the Ministry of Culture and the Russian Academy of Sciences,” Shchepetkov mentioned. The representative of the Armenian community said the attitude towards the activities of ethnic and religious communities changed as soon as Crimea was annexed to Russia. “I have been sending letters describing the state of Armenian churches in Kiev for 20 years, but those letters have remained unanswered. Now there is a chance to solve the legal and financial issues,” Shchepetkov said.
Leader of the Armenian community Ashot Gaboyan was also participating in the discussions with the municipal authorities.