Թուրք վերլուծաբան. «Հենց սկսեք օսմաներեն կարդալ, կպարզվի, որ ձեր իմացած թուրքական երաժշտության մեծերը հայեր են»
Թուրքիայի կառավարության որոշմամբ` արաբերեն գրով օսմաներենը պետք է, որպես պարտադիր ուսուցման առարկա, այսուհետև դասավանդվի հանրակրթական դպրոցներում: Կրթության նախարարությունն այդ որոշումը հիմնավորել է այն պատճառաբանությամբ, որ թուրքերը չեն կարողանում կարդալ իրենց ապուպապերի գերեզմանաքարերը: Մինչդեռ փորձագիտական շրջանակներում կարծում են, որ այդ քայլը երկիրն իսլամացման տանելու Էրդողանի որդեգրած քաղաքականության պարզ շարունակությունն է: Այս մասին հաղորդում է Ermenihaber.am-ը:
Թեմային անդրադարձած թուրքական «Բուգյուն» թերթի սյունակագիր Այքութ Ըշըքլարն ուշադրություն է հրավիրում օսմաներենի պարտադիր ուսուցման հետևանքների վրա:
«Երբ պապերիդ շիրմաքարը կարդաս ու դառը ճշմարտություններ իմանաս, վատ չզգաս» վերտառությամբ հոդվածում Ըշըքլարը նշում է, որ կարծեք թե երկրում չկար ոչ մի հասարակական կամ տնտեսական խնդիր, ու մեջտեղ է եկել օսմաներենի դասավանդման հարցը: Թուրքիայում ծավալվող շուրջ մեկշաբաթյա ակտիվ քննարկումները հոդվածի հեղինակին հիշեցնում են ոչ թե գիտական առողջ բանավեճեր, այլ բակային կռիվների մակարդակի վեճեր:
«Օսմաներենը եղել է երեք մայրցամաքների վրա իշխանություն հաստատած կայսրության պաշտոնական լեզու: Հիմա Օսմանյան կայսրության տարածքներում իրենց լեզվով խոսող և ազգայանակություն դավանող տասնյակ պետություններ կան»,- նկատել է տալիս Ըշըքլարը: Ապա հավելում, որ արաբական այբուբենի և օսմաներենի պարտադիր ուսուցումը կնշանակի վառարաններում այրել ներկայիս հարյուր հազարավոր գրքերը, քանի որ օսմաներենի հայտնությամբ հօդս կցնդնեն մինչև օրս անգիր արված ու կարծրացած շատ տեղեկություններ իրենց անցյալի մասին:
«Իսկ դուք չե՞ք նեղվի, եթե իմանաք, որ դասագրքերով և հանրագիտարաններով մեզ մատուցված մի շարք թեմաներ մտածված սուտ են եղել: Օրինակ` չե՞ք շշմի, որ հանկարծ պարզեք, որ մեր պատմության մեջ մի շատ ականավոր ճարտարապետ հայ է եղել: Ասենք իմանաք, որ այդ ճարտարապետը միշտ մասնակցել է օսմանցի սուլթանների արշավանքներին, կամուրջներ է կառուցել բանակի համար, եղել է մի հերոս ու հայրենասեր մարդ: Եթե սկսենք օսմաներեն սովորել, մեր անգիր արած շատ ճշմարտություններ ի չիք են դառնալու: Խոսում եք պալատական երաժշտության մասին: Թուրքական երաժշտության արժեքավոր գործերի ստեղծողներին հենց  ճանաչեք չզարմանաք, եթե պազրվի, որ այդ ժամանակ թուրքերն ընդամենը կենտրոնական Անատոլիայում զուռնա դհոլ էին փչում և հորոն (շուրջպար) պարում: Հենց սկսեք օսմաներեն գրքեր կարդալ, ձեր իմացած թուրքական երաժշտության ամենամեծ երգահանները կտեսնեք, որ հայեր, հույներ, ասորիներ կամ պարսիկներ են դուրս գալու»,- զգուշացնում է թուրք հոդվածագիրը:
Նա նաև նշում է, որ նույն բանը տեղի է ունենալու թուրքական խոհանոցի ազգային համարվող ուտեստների հարցում. հանկարծ կպարզվի որ դրանք վերցված են հայկական խոհանոցից են կամ ազգային այլ փոքրամասնությունների խոհանոցից:
Ըշըքլարը, ամփոփելով օսմաներենի ներմուծման հետ կապված շշմեցնող բացահայտումների մասին իր կանխատեսումները, գրում է. «Ով ասում է, թե ուզում է կարդալ իր պապու գերեզմանաքարի վրայի գրությունը, պետք է ամեն ինչի պատրաստ լինի: Կարող է շատ մեծ անակնկալների հանդիպենք»:
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի Հանրապետության հիմնադիր նախագահ Մուստաֆա Քեմալ Աթաթուրքն աշխարհիկ պետության կարգեր հիմնելիս 1923 թվականին գործածությունից հանեց արաբերեն գիրը և ամրագրեց լատինատառ այբուբենը:

Turkish analyst: “As soon as you start reading in Ottoman Turkish, you’ll find out that the great composers of Turkish music were Armenian”
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/12/2016.jpg)
By the decision of the Turkish government, Ottoman Turkish in Arabic must be taught as a mandatory subject in Turkey’s public schools. The Ministry of Education justified the decision, saying that the Turks can’t read the inscriptions on the tombstones of their ancestors. However, experts say this decision is the simple continuation of Erdogan’s policy on Islamizing the country, reports Ermenihaber.am.
Columnist for the Turkish Bugyun newspaper Aykut Esheklar has touched upon the topic and draws readers’ attention to the consequences that mandatory teaching of Ottoman Turkish will have.
In his article entitled “Don’t Feel Bad When You Read the Inscriptions On your Ancestors’ Graves and Learn the Bitter Truth”, Esheklar mentions that it seems as though the issue of teaching Ottoman Turkish has emerged due to the lack of social or economic issues in the country. The active debates of the past week remind the author of debates in yards, not academic debates.
“Ottoman Turkish was the official language of the empire that was dominant on three continents. Now there are dozens of countries in the territories of the Ottoman Empire in which the people speak their respective languages and believe in nationalism,” Esheklar notes, adding that the teaching of the Arabic alphabet and Ottoman Turkish means burning the hundreds of thousands of books because the emergence of Ottoman Turkish will make people forget the solid information that they have learned by heart.
“Wouldn’t you feel bad, if you found out that several pieces of information presented to us in textbooks and encyclopedias are false? For instance, wouldn’t you be amazed if you suddenly found out that a very prominent architect in our history was Armenian? Perhaps you find out that that architect has always participated in the raids of Ottoman Sultans, built bridges for the army, was a hero and a patriotic person. If we start learning Ottoman Turkish, we’ll forget many truths that we have learned by heart. You talk about palatial music. As soon as you learn about the people who created the valuable Turkish songs, you’ll be amazed if you find out that in that period, the Turks only played the pipe and the drum and performed the horon (round-dance) in central Anatolia. As soon as you start reading books in Ottoman Turkish, you’ll see that the greatest composers of Turkish music were Armenians, Greeks, Assyrians or Persians,” the Turkish columnist warns.
The columnist mentions that the same goes for the national meals that are considered a part of Turkish cuisine. By reading in Ottoman Turkish, Turks might find out that those meals are part of Armenian cuisine or are meals made by representatives of other ethnic minorities.
Summing up his predictions on the surprising revelations in relation to the teaching of Ottoman Turkish, Esheklar writes: “Whoever says he or she is ready to read the inscriptions on his or her ancestor’s grave must be ready for everything. We might be very surprised.”
Let us remind that when the founding President of the Republic of Turkey Mustafa Kemal Ataturk was establishing the order of a mundane state, he terminated the use of Arabic and enshrined the Latin alphabet in 1923.