Վարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարի հետ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) գրասենյակի ղեկավար Օլեքսանդր Պավլյուկին, ով ավարտում է իր առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարին կատարած աշխատանքի համար` բարձր գնահատելով նրա անձնական ներդրումը ՀՀ–ԵԽ գործակցության խորացման գործում և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Իր հերթին Օլեքսանդր Պավլյուկը շնորհակալություն է հայտնել կառավարության ղեկավարին արդյունավետ համագործակցության համար՝ նշելով, որ կշարունակի մնալ Հայաստանի բարեկամն ու սիրով կպահպանի կապերը մեր երկրի և ժողովրդի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել ՀՀ-ԵԽ համագործակցության ընթացքից և մասնավորապես, 2012-2014 թթ. Գործողությունների ծրագրի արդյունքներից: Երկուստեք ընդգծվել է, որ Գործողությունների ծրագրով նախատեսված ծրագրերը հաջող իրականացվել են, և բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանը որպես ԵԽ անդամ երկիր էական առաջընթաց է արձանագրել ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում: Կողմերը բարձր են գնահատել նաև 2013 թ. մայիս-նոյեմբեր ամիսներին ԵԽ նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության արդյունքները, ինչը հնարավորություն տվեց զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը և ակտիվացնել երկխոսությունը ԵԽ անդամ երկրների հետ:
Անդրադառնալով համագործակցության առաջնահերթություններին և հեռանկարներին՝ Հովիկ Աբրահամյանը և Օլեքսանդր Պավլյուկը մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԵԽ 2015-2017 թթ. Գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ, որը ներկայում քննարկման փուլում է և հնարավորություն կտա շարունակել ընթացիկ բարեփոխումները:

Премьер-министр провел прощальную встречу с руководителем офиса СЕ в Армении
Премьер-министр Овик Абраамян принял руководителя офиса Совета Европы (СЕ) в Республике Армения Олександра Павлюка, который завершает свою миссию в нашей стране.
Премьер-министр поблагодарил руководителя офиса СЕ в РА за выполненную работу, высоко оценив его личный вклад в дело углубления сотрудничества РА-СЕ и пожелал ему успехов в дальнейшей деятельности.
В свою очередь, Олександр Павлюк поблагодарил Главу Правительства за эффективное сотрудничество, отметив, что продолжит оставаться другом Армении и с удовольствием сохранит связи с нашей страной и нашим народом.
Собеседники выразили удовлетворение ходом сотрудничества РА-СЕ и, в частности, результатами Программы действий на 2012-2014 гг. Стороны подчеркнули, что предусмотренные Программой действий программы успешно осуществлены, и в результате реформ Армения как страна-член СЕ зафиксировала существенный прогресс в сфере демократии и защиты прав человека. Стороны высоко оценили также результаты председательства Армении в Комитете министров СЕ, которое дало возможность развивать двустороннее сотрудничество и активизировать диалог со странами-членами СЕ.
Коснувшись приоритетов и перспектив сотрудничества, Овик Абраамян и Олександр Павлюк обменялись мнениями также относительно Программы действий РА-СЕ на 2015-2017 гг., которая в настоящее время находится в стадии обсуждения и даст возможность продолжить текущие реформы.