Վարչապետը հրաժեշտի հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարի հետ
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) գրասենյակի ղեկավար Օլեքսանդր Պավլյուկին, ով ավարտում է իր առաքելությունը մեր երկրում:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարին կատարած աշխատանքի համար` բարձր գնահատելով նրա անձնական ներդրումը ՀՀ–ԵԽ գործակցության խորացման գործում և հաջողություն մաղթել հետագա գործունեության մեջ: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Իր հերթին Օլեքսանդր Պավլյուկը շնորհակալություն է հայտնել կառավարության ղեկավարին արդյունավետ համագործակցության համար՝ նշելով, որ կշարունակի մնալ Հայաստանի բարեկամն ու սիրով կպահպանի կապերը մեր երկրի և ժողովրդի հետ:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել ՀՀ-ԵԽ համագործակցության ընթացքից և մասնավորապես, 2012-2014 թթ. Գործողությունների ծրագրի արդյունքներից: Երկուստեք ընդգծվել է, որ Գործողությունների ծրագրով նախատեսված ծրագրերը հաջող իրականացվել են, և բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանը որպես ԵԽ անդամ երկիր էական առաջընթաց է արձանագրել ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում: Կողմերը բարձր են գնահատել նաև 2013 թ. մայիս-նոյեմբեր ամիսներին ԵԽ նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության արդյունքները, ինչը հնարավորություն տվեց զարգացնել երկկողմ համագործակցությունը և ակտիվացնել երկխոսությունը ԵԽ անդամ երկրների հետ:
Անդրադառնալով համագործակցության առաջնահերթություններին և հեռանկարներին՝ Հովիկ Աբրահամյանը և Օլեքսանդր Պավլյուկը մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ԵԽ 2015-2017 թթ. Գործողությունների ծրագրի վերաբերյալ, որը ներկայում քննարկման փուլում է և հնարավորություն կտա շարունակել ընթացիկ բարեփոխումները:

Farewell Meeting Held with Council of Europe Yerevan Office Head
Prime Minister Hovik Abrahamyan received Council of Europe Yerevan Office Head Oleksandr Pavlyuk, who is completing his mission in our country.
Thanking Mr Pavlyuk for the work performed during his tenure of office, the Premier appreciated his personal contribution to the deepening of EU-Armenia cooperation and wished him every success in future activities.
In turn, Oleksandr Pavlyuk thanked the head of government for effective cooperation, noting that he will remain a friend of Armenia and will keep in touch with Armenia and the Armenian people.
Pleased with the pace of EU-Armenia cooperation, the interlocutors highlighted the positive impact of the 2012-2014 Program of Action. It was emphasized on either side that all the activities envisaged under the Program of Action had been implemented successfully, and that as a member of the Council of Europe, Armenia has managed significant progress in the field of democracy and human rights.
Hailing the results of Armenia’s chairmanship of the Committee of Ministers of the Council of Europe, both sides pointed out that it had promoted bilateral cooperation and activated the dialogue with Council of Europe-member States.
Referring to the prospects and priorities of cooperation, the parties exchanged views on the 2015-2017 EU-Armenia Program of Action, which is currently under discussion and will help propel the ongoing reforms.