Աշոտ Ղուլյանը հանդիպել է կոնգրեսականներ Բրեդ Շերմանի եւ Աննա Էշուի հետ
Դեկտեմբերի 3-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում հանդիպել է կոնգրեսականներ Բրեդ Շերմանին եւ Աննա Էշուին:
ԼՂՀ ԱԺ մամլո ծառայության փոխանցմամբ՝ հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի օրակարգում Արցախին վերաբերող խնդիրներն ու նախանշվել առաջիկա համագործակցության ուղղությունները: Կոնգրեսականների խնդրանքով Արցախի խորհրդարանի նախագահը ներկայացրել է վերջին ամիսներին ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում նկատվող զարգացումներն ու առկա հիմնախնդիրները:
Աշոտ Ղուլյանը երախտագիտություն է հայտնել կոնգրեսականներ Էշուին եւ Շերմանին՝ նախօրեին կայացած Արցախի անկախության տոնին նվիրված միջոցառմանը քաջալերող ելույթների եւ անաչառ գնահատականների համար: Նույն օրն ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանատանը կայացել է ընդունելություն՝ ի պատիվ ԼՂՀ ԱԺ նախագահի, որին հրավիրված են եղել Վաշինգտոնում գործող դիվանագիտական, հանրային և համայնքային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ողջույնի խոսքում ԼՂՀ խորհրդարանի ղեկավարը ամփոփել է Արցախի անկախության տարիների գրանցած հաջողությունները եւ նշել ներկայիս մարտահրավերներին միասնաբար դիմակայելու անհրաժեշտությունը: Աշոտ Ղուլյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ-ում ՀՀ Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Սարգսյանին ու դեսպանատան աշխատակազմին՝ ԱՄՆ կատարած այցի ծրագրին օժանդակելու, ինչպես նաեւ Վաշինգտոնում գործող հայկական կառույցներին՝ մշտական աջակցության ու ազգանվեր գործունեության համար:

On December 3, Speaker of the NKR National Assembly Ashot Ghulyan had a meeting with Congressman Brad Sherman and Congresswoman Anna Eshoo in Congress.
As reported by the NKR NA press service, during the meetings, the sides discussed issues related to Artsakh on the agenda of the Armenian Caucus and indicated the directions for future cooperation. At the request of the congressmen, Artsakh’s parliamentary speaker presented the developments that have been unfolding in the settlement of the Azerbaijani-Karabakhi conflict over the past months and the current issues.
Ashot Ghulyan expressed gratitude to Congressman Sherman and Congresswoman Eshoo for their encouraging speeches and impartial evaluations at the event devoted to Artsakh’s independence yesterday. On the same day, the Embassy of the Republic of Armenia to the United States of America hosted a reception in honor of the Speaker of the NKR National Assembly. Among the guests were representatives of diplomatic, as well as public and community organizations of Washington.
In his welcoming remarks, Artsakh’s parliamentary speaker recapped the achievements that have been made throughout the years of Artsakh’s independence and mentioned the need to resist the current challenges together. Ashot Ghulyan thanked Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the United States of America Tigran Sargsyan and the staff at the embassy for supporting the visit to the U.S., as well as to Armenian organizations based in Washington for their ongoing support and pro-national efforts.