Ղարաբաղը ներդրողներ է փնտրում. Մոսկվայում տեղի ունեցավ Արցախի զարգացմանը նվիրված ֆորում
Ղրիմի և Ուկրաինայի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները, որոնք հանգեցրին աշխարհաքաղաքական լուրջ ցնցումների և պատժամիջոցների կիրառման տեսքով Արևմուտքի կողմից Ռուսաստանի նկատմամբ տնտեսական ճնշման, այսպես թե այնպես ԼՂՀ և  Ռուսաստանի հայկական հասարակական կազմակերպությունների  միջև կապերի հաստատման նոր ու ոչ սովորական միջոցների փնտրման խնդիր են դնում:
Նոյեմբերի 20–ին Տագանկայում, «Ռումս» հյուրանոցի սրահում հայկական կազմակերպությունների և գործարար շրջանակների հանպատրաստից ֆորումը, դատելով ամեն ինչից,  հզոր ազդակ դարձավ  Մոսկվայի հայ համայնքի և գործարար շրջանակների կողմից Ղարաբաղի նկատմամբ նոր ալիքի ձևավորման համար: Համայնքի հետաքրքրության և համակրանքի գրավման համար ԼՂՀ ղեկավարությունը ոչ մի նոր բան չի հնարել, այլ սկսել է պարզ ու հասանելի, ավելի շուտ` բաց, խոսել իր ծրագրերի մասին:
Ֆորումի գլխավոր գործող անձը` ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը, հանդես եկավ «Արցախի ներդրումային հնարավորությունները և տնտեսական զարգացման հեռանկարները. ծրագրեր և համագործակցության հնարավորություններ» զեկուցումով: Նա բնականորեն, առանց ավելորդ գույների ու բացթողումների նկարագրեց, թե ինչ բարդ իրավիճակում է հարկադրված լինում աշխատելու Ղարաբաղի ղեկավարությունը և բնակչությունը: Պատերազմի վերսկսման մշտական վտանգը ի վիճակի չէ կանգնեցնելու տնտեսության աճը, ինչը հանդիսանում է Ղարաբաղի իրական անկախությաան առարկայական հիմքը:  Ա. Աղաբեկյանի ցուցադրած աղյուսակից տեսանելի էր, թե ինչես է տարեց-տարի կրճատվում Հայաստանի ֆինանսական օգնությունը, ինչպես է աճում սեփական ֆինանսական ապահովությունը: Եվ այնուամենայնիվ, Ա. Աղաբեկյանի խոսքերով,Արցախը ունի դեռ չգործարկված հնարավորություններ տնտեսության տարբեր ճյուղերում: Նա ցուցադրեց, թե ներդրողները ԼՂՀ-ում ինչ հարկային և այլ արտոնություններ ունեն: ԼՂՀ կառավարության հարկային քաղաքականության վերլուծությունը թույլ է տալիս խոսելու մի յուրօրինակ օֆշորոյին գոտու մակարդակի մասին:
Հետաքրքիր ու գրավիչ տնտեսական ծրագրերի հետ  մեկտեղ ԼՂՀ կառավարությունը մշակել և իրագործում է տնտեսությունում ֆինանսների ներգրավման նոր ձև` Ազգային վիճակախաղի տեսքով, որի եկամուտը ուղղվում է տնտեսության զարգացմանը: 2014 թ. դեկտեմբերի 28–ին տեղի կունենա Ազգային վիճակախաղի երկրորդ խաղարկությունը: Անցյալ տարվա վիճակախաղի միջոցներով Իշխանաձորում կառուցվել են տներ բազմանդամ ընտանիքների համար և բացվել են նոր աշխատատեղեր: Այսպիսով, Արցախի տնտեսության ամրապնմանը մասնակցելու հնարավորություն է բացվում ոչ միայն խոշոր ներդրողի, այլ նաև միջին դասի և ամեն ցանկացողի համար: Վիճակախաղի մեկ տոմսը արժե ընդամենը հինգ դոլար:
Ֆորումում ԼՂՀ փոխվարչապետի զեկուցումը շահարգիռ արձագանք և պատասխան առաջարկություններ առաջացրեց: Արցախից պահածոների խոշոր քնակություն գնելու և Ռուսաստանում իրացնելու ցանկություն հայտնեց մոսկովյան ընկերություններից մեկը, խոսվեց նաև Արցախում աշխատելու համար Մոսկվայում բաժնետիրական ներդրումային հիմնադրամի ստեղծման մասին: Շատերը ցանկություն հայտնեցին տեղում ծանոթանալու համագործակցության հնարավորություններին: Ա. Աղաբեկյանը վստահեցրեց, որ բոլոր առաջարկություններն ու դիտողությունները հաշվի կառնվեն:
Ամփոփելով հանդիպումը, Ֆորումի կազմակերպիչ, «Ռուս-հայկական համագործակցություն» կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանը նշեց, որ ԼՂՀ փոխվարչապետի հետ երկխոսությունը, ԼՂՀ կառավարության ծրագրերի հետ ծանոթությունը ցույց է տալիս, որ կան բազմաթիվ ձևեր, որոնք թույլ են տալիս իրացնելու այն բարոյական ու հոգևոր պարտքը, որը յուրաքանչյուր հայ ունի Արցախի նկատմամբ:  Մեր խնդիրն է ընդլայնելու շահագրգիռ անձանց շրջանակը, գտնել խիզախ ու հավատարիմ գործընկերներ: Սա ոչ միայն Արցախի, այլ նաև ողջ հայության խնդիրն է: Եվ լավ է, որ Արցախի ղեկավարությունն ու կառավարությունը գտնվում են ներդրողների և սփյուռքի հետ աշխատանքի  նոր մեթոդների ու ձևերի մշտական փնտռտուքի մեջ, որ ֆինանսական օգնություն չեն խնդրում, այլ առաջարկում են փոխշահավետ և օգտավետ բիզնես: Դա համապատասխանում է ժամանակի ոգուն և համոզիչ է:
ԼՂՀ կառավարության և Մոսկվայի հայ համայնքի հաջողված երկխոսության արդյունքում «Ռուս-հայկական համագործակցությունը» առաջարկեց դրա փորձի հիման վրա Մոսկվայում Արցախի ներդրումային ամենամյա մեծ ֆորում անցկացնել:

Карабах ищет инвесторов. В Москве прошел Форум по развитию Арцаха
События в Крыму и на Украине, которые привели к серьезным тектоническим катаклизмам в геополитике, задействованию экономического прессинга в виде санкций против России со стороны Запада, так или иначе, ставят вопрос о поиске новых неординарных способов установления контактов первую очередь с соотечественниками, армянскими общественными организациями России руководства НКР.
Состоявшийся в Москве на Таганке, в конференц-зале гостиницы «Румс» импровизированный форум армянских общественных организаций и деловых кругов, судя по всему, сумел дать  мощный импульс к формированию новой волны интереса к Карабаху со стороны деловых кругов армянской диаспоры Москвы. Для завоевания симпатий и интереса диаспоры руководство НКР не стало придумывать ничего нового, оно просто и доходчиво, а точнее открыто стало говорить о своих планах и программах.
Главное действующее лицо форума – вице-президент НКР Артур Агабекян выступил с докладом «�?нвестиционные возможности Арцаха и перспективы экономического развития: программы и формы сотрудничества».  Без прикрас и недомолвок обрисовал, в каких непростых условиях приходится работать как руководству, так и населению Карабаха. Постоянная угроза возобновления войны, тем не менее, не в состоянии остановить рост экономики, которая является объективной основой истинной независимости НКР. По продемонстрированной А.Агабекяном диаграмме  было видно, как из года в год сокращалась финансовая помощь Армении, как росла собственная финансовая обеспеченность. �? тем не менее, по словам А.Агабекяна, Арцах обладает еще не задействованными резервами, возможностями в разных сферах экономики.
А.Агабекян продемонстрировал, какие налоговые льготы и преференции имеют инвесторы в НКР. Анализ налоговой политики правительства НКР показывает, что их уровень позволяет говорить о своего рода офшорной зоне. Вместе с интересными и привлекательными  экономическими программами правительство НКР разработало и реализует новую форму привлечения финансов в экономику  в виде розыгрыша Национальной лотереи, прибыль от которой идет на развитие экономики Арцаха. 28 декабря 2014 г. состоится второй розыгрыш Национальной лотереи. На средства от прошлогодней лотереи построены дома для многодетных семей в �?шханадзоре и открыты новые рабочие места.  Таким образом, для участия в укреплении экономики Арцаха открываются двери не только для крупных инвесторов, но среднего класса, каждого желающего. Стоимость одной лотереи составляет всего 5 долларов.
На форуме доклад вице-премьера нашел заинтересованный  отклик и ответные предложения. Готовность закупить большую партию компотов из  Арцаха для реализации в России выразила одна из московских фирм, руководимых армянами. Говорили о необходимости создания паевого инвестиционного фонда в Москве для работы в Арцахе. Многие выразили заинтересованность на месте изучить возможности сотрудничества. Все замечания и предложения по уверению А.Агабекяна будут учтены.
Обобщая встречу, организатор форума, президент организации «Русско-Армянское Содружество» Юрий Навоян отметил, что диалог с вице-премьером НКР, знакомство с экономическими программами правительства НКР еще раз говорят о существовании многих способах реализации того морального и духовного долга, которые имеет каждый армянин перед Арцахом. Наша задача расширить круг заинтересованных лиц, найти смелых и верных партнеров. Это не только проблема Арцаха, но и всего армянства. �? хорошо, что правительство Арцаха, его руководство в постоянном поиске новых форм и методов работы с инвесторами и диаспорой. Что оно не просит финансовой помощи, а предлагает взаимовыгодный и прибыльный бизнес. Это в духе времени и очень убедительно.
После успешного диалога между правительством НКР и московской армянской диаспорой, «Русско-Армянское Содружество» предложило на основе этого опыта ежегодно в Москве провести большой инвестиционный форум по Арцаху.