Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան. «20 տարի առաջվա համեմատ` այսօր Թուրքիայում ավելի շատ են խոսում 1915թ.-ին պատահածի մասին»
Թուրքիայում ԱՄՆ նորանշանակ դեսպան Ջոն Բասսը, ինչպես և ակնկալվում էր, Անկարայում իր պաշտոնը ստանձնելուց հետո հրաժարվել է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունն անվանել «ցեղասպանություն» եզրույթով:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Բասսը լայնածավալ հարցազրույց է տվել թուրքական Hurriyet Daily News-ին, որում պատասխանել է նաև լրագրողի այն հարցին, թե «արդյոք ԱՄՆ-ն 2015թ.-ին պատրաստվում է օսմանյան հայերի նկատմամբ 1915թ. ջարդերը ճանաչել որպես ցեղասպանություն»: «Այս հարցի առնչությամբ պետք է ասեմ, որ, որպես կառավարություն, մենք հստակորեն ներկայացրել ենք մեր տեսակետներն այն պայմանների և իրադարձությունների առնչությամբ, որոնք տեղի
ունեցան այս սարսափելի ողբերգության ընթացքում՝ սկսած 1915 թվականից սկզբից»,- նշել է Բասսը՝ հիշեցնելով այս կապակցությամբ այս տարի և նախորդ տարիներին Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը ԱՄՆ հնչեցրած հայտարարությունները:
ԱՄՆ դեսպանը համոզմունք է հայտնել, որ «այդ սարսափելի իրադարձությունների և կոտորածների ու ողբերգությանն առնչվող փաստերի լիակատար և անկեղծ ճանաչումը բխում է թե՛ Թուրքիայի, թե՛ Հայաստանի շահերից»:
«Այս ամենը կարևոր է երկու երկրների միջև հարաբերությունների հաստատման տեսանկյունից, մենք հավատացած ենք, որ դա բխում է երկու երկրների շահերից և ի վերջո այն նաև Թուրքիայի հետ մեր ընդհանուր հետաքրքրությունների և տարածաշրջանում կայունության կառուցման և ամրապնդման շրջանակներում է»,- նշել է Ջոն Բասսը: Նա հավելել է, որ «20 տարի առաջվա համեմատ այսօր Թուրքիայում ավելի շատ են խոսում 1915թ.-ին պատահածի մասին»: Նա այս փոփոխությունն անվանել է «առողջ զարգացում», որն արդեն սկսել է և պետք է, որ շարունակվի»:
Դեսպանն անդրադարձել է նաև 2014թ. ապրիլի 24-ի կապակցությամբ այն ժամանակվա վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ուղերձին՝ այն պատմական և կարևոր որակելով, ինչպես նաև հայտնելով համոզմունք, որ այս հարցում պետք է շարունակել աշխատանքներ տանել:

Посол США заявил в Анкаре, что «полное и честное признание» резни 1915 года – в интересах и Армении, и Турции
Новоназначенный посол США в Турции Джон Басс, как и ожидалось, приступив к своим обязанностям, отказался назвать преступление, совершенное в отношении армян в Османской империи в 1915 году, геноцидом. Как передает Арменпресс, Басс дал развернутое интервью турецкой HurriyetDailyNews, в котором ответил также на вопрос: собираются ли США, признать армянские погромы 1915г. Как геноцид? «Должен сказать, что наше правительство четко представило свою позицию относительно событий, происшедших в тот трагический период начала ХХ века», – отметил Басс, напомнив заявления, озвученные США в День памяти жертв Геноцида в этом и в предыдущие годы. Посол выразил уверенность, что «полное и честное признание фактов, касающихся тех ужасных трагических событий – погромов и резни, исходит из интересов как Турции, так и Армении».
«Это важно с точки зрения установления отношений между двумя странами, мы уверены, что это в интересах обеих стран, и наконец, это укладывается в рамки двусторонних интересов с Турцией, а также установления и укрепления стабильности в регионе», – сказал Басс. Он также отметил, что «сегодня в Турции о событиях 1915г.
Говорят гораздо больше, чем 20 лет назад». Этот факт он назвал «здоровой динамикой», которая должна быть продолжена.
Он упомянул послание Эрдогана по случаю 24 апреля 2014г., охарактеризовав его как «важное и историческое», выразив