Նավարայի խորհրդարանի հայտարարությունը. ԼՂՀ-ն պետք է լիիրավ կողմ հանդիսանա
Նոյեմբերի 3-ին Նավարայի (Իսպանիայի ինքնավար համայնք/մարզ) խորհրդարանի խոսնակների խորհուրդը հանդես է եկել պաշտոնական հայտարարությամբ, որով Նավարայի խորհրդարանը կոչ է անում միջազգային հանրությանը, հատկապես՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին և Եվրամիությանը ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ արդյունավետ քայլերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ և ժողովրդավարական ճանապարհով կարգավորման համար։ Այս մասին տեղեկացնում են ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հայտարարության մեջ համոզմունք է հայտնվում, որ Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները պետք է պարտադիր կողմ հանդիսանան ցանկացած ձևաչափի, որը կարող է վճռորոշ դերակատարություն ունենալ երկրի ապագայի համար և ողջունվում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նվիրվածությունը ժողովրդավարությանը։
Նավարայի խորհրդարանը իր հայտարարության մասին ծանուցելու է Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությանը (ԵԱՀԿ), Եվրոպական Միությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարություններին և Լեռնային Ղարաբաղի նախագահին ու խորհրդարանին:
Հայտարարության ամբողջական տեքստին կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հասցեով՝http://www.parlamentodenavarra.es/57/section.aspx?idnoticia=6038
Խոսնակների խորհուրդը խորհրդարանական մարմին է, որտեղ խորհրդարանական խմբակցությունները ներկայացված են իրենց խոսնակներով։ Այն մասնակցում է խորհրդարանի կողմից քաղաքական բանաձևերի մշակմանն ու ընդունմանը և իրավասու է հանդես գալու պաշտոնական հայտարարություններով։

Официальное заявление парламента Наварры
3 ноября Совет спикеров парламента Наварры (автономная область/ провинция �?спании) выступил с официальным заявлением, которым парламент Наварры призывает международное сообщество, в особенности, Минскую группу ОБСЕ и ЕС, предпринять все необходимые эффективные меры для урегулирования нагорно-карабахского конфликта мирным и демократическим путем.
В заявлении выражается уверенность, что власти Нагорного Карабаха должны быть обязательной стороной любого переговорного формата, который может иметь определяющую роль для будущего страны. В заявлении приветствуется приверженность народа Нагорного Карабаха демократии.
Парламент Наварры ознакомит со своим заявлением ОБСЕ, ЕС, правительства Армении и Азербайджана, а также президента и парламент Нагорного Карабаха.
С полным текстом заявления можно ознакомиться по следующему адресу:http://www.parlamentodenavarra.es/57/section.aspx?idnoticia=6038
Совет спикеров парламента Наварры – парламентский орган, в котором представлены руководители всех парламентских фракций. Совет принимает участие в разработке и принятии политических резолюций и полномочен выступать с официальными заявлениями.