Մայր Աթոռում Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի 140-ամյակին նվիրված հուշակոթող բացվեց
Նոյեմբերի 8-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում կատարվեց «Սուրբ Սահակ-Սուրբ Մեսրոպ» հուշակոթողի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի 140-ամյակին նվիրված հուշակոթողը կանգնեցվել է ազնիվ բարերարությամբ ռուսաստանաբնակ Հրաչյա Պողոսյանի:
Հուշակոթողի բացման կապակցությամբ խոսքով հանդես եկավ Մայր Աթոռի հոգևոր-կրթական հաստատությունների վերատեսուչ, Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի տեսուչ Տ. Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանը: «Խորհրդավոր և խորհրդանշական օր է այսօր: Խորհրդավոր, որովհետև ասես հեռավոր դարերի խորքից մեզ են այցելել հայ դպրության նահապետները՝ Սուրբ Սահակն ու Սուրբ Մաշտոցը, որ այսուհետ և ընդմիշտ իրենց ամենատես հայացքի ներքո են պահելու Հայ հոգևոր և ազգային դպրության դարբնոցը՝ Գևորգյան հոգևոր ճեմարանը: Իսկ խորհրդանշական է պահն այս, որովհետև իրար են միահյուսվել պատմական, բերկրալի և ուրախական թվականներ, որ սակայն սոսկ թվանիշ չեն, այլ յուրաքանչյուրը մի բեկումնային պահ՝ հայ Ժողովրդի, Հայ Եկեղեցու, հայագիտության և հայկական մշակույթի զարգացման ընթացքում: Եվ բոլորովին պատահական չէ, որ գրերի գյուտից 1610 տարի անց՝ Ճեմարանի 140-ամյակին, նոյեմբեր ամսվա այս արևոտ օրը՝ այն նույն վայրում, ուր Սահակն ու Մաշտոցը հիմնեցին առաջին դպրոցը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի առաջնորդությամբ և ազգային բարերար տիար Հրաչյա Պողոսյանի նվիրատվությամբ կանգնեցնում ենք մեր դպրության հիմնադիր սրբերի հուշակոթողը: Կան թվականներ, որ ուղղակի դրոշմված են յուրաքանչյուր հայի հիշողության մեջ՝ 301, 404, 451, 551, 1441, 1874… Դրանք վերաբերում են պատմական տարբեր իրողությունների, որոնք, սակայն, հետապնդել են միասնական նպատակ՝ պահել, պահպանել, ստեղծել, արարել ու բարձրացնել ամենայն ինչ, որ ազգային է, հայկական և հանուն հայկականության», – նշեց Գևորգ Սրբազանը:
Այս առիթով իր սրտի խոսքն ասաց մեծարգո բարերարը` միաժամանակ շնորհավորելով նաև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի գահակալության տասնհինգերորդ տարեդարձը:
Այնուհետև նախագահությամբ Մայր Աթոռի Վարչատնտեսական բաժնի տնօրեն Տ. Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանի կատարվեց հուշակոթողի օրհնության կարգ:
Հուշակոթողի բացմանը ներկա էին Մայր Աթոռի միաբանները, Ռուս Եկեղեցու ներկայացուցիչներ՝ գլխավորությամբ Մոսկվայի և Համայն Ռուսիո Պատրիարքի առաջնորդական փոխանորդ, Սոլնեչնոգորսկի եպիսկոպոս Սերգիի, Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի տեսչական ու դասախոսական անձնակազմը, սաները և բազում ուխտավորներ:

Monument dedicated to 140th anniversary of Gevorgyan Spiritual Lyceum opens at the Mother See
The “Saint Sahak-Mesrop Mashtots” monument was opened during a solemn ceremony held under the direction of His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians at the Mother See of Holy Etchmiadzin on November 8. The monument is dedicated to the 140th anniversary of the Gevorgyan Spiritual Lyceum and was placed thanks to a sincere donation from Russia-based benefactor Hrachya Poghosyan.
Overseer of the Religious and Educational Institutions of the Mother See, Superintendent of the Gevorgyan Spiritual Lyceum, Father, Bishop Gevorg Saroyan delivered a speech on the occasion of the opening of the monument. “Today is an unearthly and symbolic day. It is unearthly because we are visited by the leaders in Armenian scholastics, Saint Sahak and Saint Mashtots, who will be “looking over” the Gevorgyan Spiritual Lyceum. It is symbolic because we are celebrating historic dates that are not merely dates, but a turning point in the development of the Armenian people, the Armenian Church, Armenology and the Armenian culture. It is not by chance that 1,610 years after the creation of the Armenian alphabet, on the 140th anniversary of the Lyceum, on this sunny morning of November, at the place where Sahak and Mashtots established the first Armenian school, we are placing a monument devoted to the holy founders of Armenian scholastics under the direction of His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians and with a donation from national benefactor, Mr. Hrachya Poghosyan. There are dates that every Armenian remembers, including 301, 404, 451, 551, 1441 and 1874…They are the dates of historic events during which we have pursued the goal to maintain, preserve, create and do everything possible to maintain the nation and the “Armenianness” at the high level,” His Holiness Gevorg mentioned.
The distinguished benefactor expressed his heartfelt words and congratulated the Catholicos of All Armenians on the 15th anniversary of his enthronement.
Director of the Administrative and Economic Affairs Division of the Mother See, Father, Bishop Mushegh Babayan gave his blessing for the opening of the monument.
Among those attending the opening of the monument were the congregates of the Mother See, representatives of the Russian Church under the leadership of Vicar of the Prelacy of the Patriarch of Moscow and All of Russia, Bishop Sergi of Solnechnogorsk, the teachers and superintendents of the Gevorgyan Spiritual Lyceum, as well as the students and several pilgrims.