Հայաստանը 2015թ. կշարունակի տնտեսական աջակցություն ցուցաբերել ԼՂՀ-ին
Հայաստանի Հանրապետությունը 2015թվականին ևս կշարունակի տնտեսական աջակցություն ցուցաբերել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը: Այս մասին Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում ՀՀ 2015թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը միջպետական վարկ տրամադրելու համար ՀՀ 2015թ. պետական բյուջեի նախագծով նախատեսված է շուրջ 45 միլիարդ 500 միլիոն դրամ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց ՀՀ վարչապետը:
Նա ընդգծեց, որ արտաքին տնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված միջոցառումները միտված կլինեն տնտեսական մրցակցության բարձրացմանը և համաշխարհային տնտեսությանն ինտեգրման խորացմանը: «Անհրաժեշտ միջոցառումներ կձեռնարկվեն Եվրամիության արտոնյալ առևտրային ռեժիմից օգտվելու շարունակականության ապահովման համար, ինչպես նաև առանցքային շեշտադրում կկատարվի Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության քայլերի արդյունավետ իրականացման համար»,- նշեց Հովիկ Աբրահամյանը:

Армения в 2015 году продолжит оказывать экономическое содействие НКР
Армения в 2015 году продолжит оказывать экономическое содействие Нагорно-Карабахской Республике. Об этом заявил премьер-министр РА Овик Абрамян при обсуждении проекта Государственного бюджета РА на 2015 год на совместном заседании постоянных комиссией НС.
«Для предоставления Нагорно-Карабахской Республике межгосударственного кредит а проектом Госбюджета РА на 2015 год предусмотрено около 45 млрд 500 млн драмов», – сказал, как передает «Арменпресс», премьер-министр.
Он подчеркнул, что мероприятия, направленные на развитие внешних экономических отношений, будут нацелены на повышение экономической конкуренции и углубление интегрированности в мировую экономику. «Необходимые мероприятия будут предприняты для обеспечения дальнейшего пользования льготным торговым режимом Евросоюза, а также будет сделан акцент на эффективное осуществление шагов по членству Армении в Евразийском экономическом союзе», – отметил Овик Абрамян.