Շահեն Մեղրյանին հետմահու շնորհվեց ազգային հերոսի կոչում
Այսօր ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանով Արցախի ազգային հերոսի կոչում է շնորհվել լեգենդար հրամանատար Շահեն Մեղրյանին:
Այսօր Արցախում, հանրահայտ «Եղնիկներ» զորամասում կանգնեցվեց Շահեն Մեղրյանի հուշարձանը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, ինչպես նաև Շահեն Մեղրյանի մարտական ընկերները:
Շահեն Մեղրյանը ծնվել է 1952 թ. հունվարի 2-ին Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղում։ Գերազանց ավարտելով միջնակարգ դպրոցը՝ 1969թ. ընդունվել է ԵՊՀ տնտեսագիտության ֆակուլտետ։ 1975 թ. ավարտել է համալսարանը և վերադարձել Շահումյանի շրջան։ Սկզբում աշխատել է որպես տնտեսագետ, ապա շրջանի կոմերիտմիության առաջին քարտուղար։ 1981-1988 թթ. եղել է պահածոների գործարանի տնօրեն, 1988-1991 թթ.` Ագրոարդյունաբերության վարչության պետ, 1991-1992 թթ. շրջանի շրջկոմի նախագահ և առաջին քարտուղար։
Շահեն Մեղրյանի մարտական ուղին սկսվել է 1988 թ.: Այն ժամանակ Շահենը առաջիններից էր, որ զգաց, թե առանց մարտական ջոկատների անհնար է պաշտպանել շրջանը և սկսեց կազմակերպել զինված ջոկատներ։ 1990 թ. անդամագրվել է ՀՅԴ կուսակցությանը։ 1990 թ. հունվարի 9-ին շրջանի ղեկավարությունը ամբողջությամբ գերի է վերցվում թշնամու կողմից` Մարտունաշենի ճանապարհին։
Շրջանի ինքնապաշտպանության առաջին գործողությունը տեղի ունեցավ Մանաշիդ գյուղում, 1990 թ. հունվարի 12-13-ին, երբ ազերիները փորձեցին գյուղը տեղահանել, շրջանի նորաստեղծ խմբերը հետ շպրտեցին նրանց գյուղի սահմաններից։ Թշնամին մեծ կորուստներ տվեց այդ մարտում։ 1991 թ., երբ տխրահռչակ «կոլցո» օպերացիայից հետո ընկավ Գետաշեն-Մարտունաշենը, Շահումյանի դրությունը կտրուկ վատացավ։
1991 թ. հունիսին ազերիները, ռուսների օգնությամբ, գրավեցին շրջանի 3 գյուղերը՝ Էրքեջ, Բուզլուխ, Մանաշիդ։ 1991 թ., Շահենը՝ իր ջոկատների հետ կազմակերպեց օպերացիա, որի արդյունքում սեպտեմբերի 11-13-ին ազատագրվեցին Էրքեջ, Բուզլուխ, Մանաշիդ գյուղերը։ Այդ օպերացիան առաջինն էր ԼՂՀ-ում, երբ արցախյան ազատամարտիկները կարողացան իրենց ուժերով, գրավված տարածքները, ազատագրել։ 1991 թ. նոյեմբերի 29-ին Շահենի գլխավորությամբ մաքրվեց Թոդան ադրբեջանական գյուղը։
Մինչև շրջանի անկումը, շրջանի ամբողջ ճակատով, եղել են ընդհարումներ։ 1992 թ.հունիսի 13-ին բռնի տեղահանումից հետո, Շահենը կարողացավ Հաթերք գյուղում իր շուրջը հավաքել մի խումբ տղաներ՝ թվով 25 հոգի և այդ տղաների հետ մտավ թշնամու թիկունք։ Այդպես սկսվեց հայդուկային շարժումը ԼՂՀ հյուսիսային մասում։ Հայդուկների անմիջական օգնությամբ ազատագրվեցին Մարտակերտի մի շարք գյուղեր՝ Հաթերքը, Ակնաբերդը, Մադաղիսը, Տոնաշենը, Դաստագիրը, Սարսանգի ջրամբարը։
Գյուրան բոյի պարտությունը Սարսանգի ջրամբարի մոտ, թե ինչպես էին ազերիները խուճապահար փախչում, նկարահանել է օպերատոր Նևզորովը և ցուցադրել ՌԴ հեռուստաալիքներով։ Այդ հաղթանակը Շահենինն էր ու իր հայդուկներինը։ 1993 թ. ապրիլին ազատագրվեց Գյուլիսատնը և գրավեցին դեպի շրջան տանող բոլոր բարձունքները։
Շահենը պատրաստվում էր ՀՀ գալուց հետո ազատագրել հարազատ շրջանը։ Բայց, ավաղ, 1993 թ. ապրիլի 17-ին, երբ ուղղաթիռով իր մի քանի տղաների հետ գալիս էր Երևան, ուղղաթիռը խփվեց ռուսական ուժերի կողմից… բոլորը զոհվեցին։ 1993 թ. հունիսի 15-ին ՀՀ ՊՆ թիվ 314 հրամանով զորամասն անվանակոչվեց «Շահեն Մեղրյան» հատուկ նշանակության ջոկատ։

Шагену Мегряну посмертно присвоено звание Национального Героя
Сегодня указом президента НКР Бако Саакяна звание Национального Героя Арцаха присвоено легендарному командиру Шагену Мегряну.
Сегодня в Арцахе, в известной воинской части «Егникнер» был установлен памятник Шагену Мегряну.
На мероприятии присутствовали президент НКР Бако Саакян, другие официальные лица, а также боевые товарищи Шагена Мегряна.
Шаген Мегрян родился 2 января 1952 года в селе Гюлистан Шаумянского района. С отличием окончив среднюю школу, в 1969 году поступил на экономический факультет ЕГУ, который окончил в 1975 году и возвратился в Шаумянский район. Поначалу работал экономистом, затем был избран первым секретарем райкома комсомола. В 1981-88 годах был директором консервного завода, в 1988-91гг. – начальником агропромышленного объединения, в 1991-92гг. председателем и первым секретарем райкома.
Боевой путь Шагена Мегряна начался в 1988г. Тогда он одним из первых почувствовал, что без боевых отрядов невозможно защитить район, и начал формировать вооруженные отряды. В 1990г. вступил в партию АРФД. 9 января 1990г. все руководство района было взято в плен противником на пути в Мартунашен.
Первая акция самообороны в районе произошла в селе Манашид 12-13 января 1990г., когда азеры попытались депортировать население села и новосозданные отряды отбросили их от границ села. Враг в этом бою понес большие потери. В 1991г., когда после печально прославленной операции «кольцо» пал Геташен-Мартунашен, положение Шаумяна резко ухудшилось.
В июне 1991г. азеры, с помощью русских, захватили три села района – Эркеч, Бузлух, Манашид. В 1991г. Шаген со своими отрядами организовал операцию, в результате которой 11-13 сентября были освобождены три эти села. Эта операция была первой в НКР, когда арцахские ополченцы сумели своими силами освободить захваченные территории. 29 ноября 1991г. во главе с Шагеном было зачищено азербайджанское село Тодан.
До падения района по всему фронту района происходили столкновения. После насильственной депортации, 13 июня 1992г., Шаген сумел в селе Атерк собрать вокруг себя группу ребят, численностью 25 человек, и проник в тыл противника. Так началось движение гайдуков на севере НКР. При непосредственной помощи гайдуков был освобожден ряд сел Мартакерта – Атерк, Акнабер, Мадагис, Тонашен, Дастагир, Сарсангское водохранилище.
Поражение в Гюран бое, у водохранилища Сарсанг, бегство в ужасе азеров заснял оператор Невзоров и показал по телеканалам РФ. Эта победа принадлежала Шагену и его гайдукам. В апреле 1933г. был освобожден Гюлистан и захвачены все высоты, ведущие в район.
По возвращении из РА Шаген собирался освободить родной район. Но увы, 17 апреля 1993г., когда с несколькими ребятами направлялся в вертолете в Ереван, российскими силами вертолет был сбит, все погибли. 15 июня 1993 года приказом №314 МО РА воинской части было присвоено название «Отряд особого назначения «Шаген Мегрян».