Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ֆրանսիայի ԱԳՆ Մայրցամաքային Եվրոպայի գլխավոր դեպարտամենտի պետ Էրիկ Ֆուրնյեին
Հոկտեմբերի 15-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ֆրանսիայի ԱԳՆ Մայրցամաքային Եվրոպայի գլխավոր դեպարտամենտի պետ Էրիկ Ֆուրնյեին, ով Հայաստան է ժամանել՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև անցկացվող խորհրդատվություններին մասնակցելու նպատակով:  Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Ողջունելով հյուրին` արտգործնախարարը գոհունակություն հայտնեց հայ-ֆրանսիական երկկողմ առանձնաշնորհյալ հարաբերություններում առկա բարձր մակարդակի և ինտենսիվ շփումների կապակցությամբ` ընդգծելով, որ դրանք նպաստավոր դաշտ են ստեղծում՝ երկու երկրների միջև առկա բազմաբնույթ համագործակցության առավել ամրապնդման և ընդլայնման համար:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները անդրադարձան երկկողմ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի, միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցությանը, մտքեր փոխանակեցին միջազգային և տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների շուրջ:
Կողմերը քննարկեցին Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերությունները, այդ ձևաչափով ընթացող համագործակցությունը:
Հանդիպման օրակարգում էին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում փոխգործակցության սերտացման հարցերը։
Արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ քննարկումների ընթացքում նախարար Նալբանդյանը կարևորեց Ֆրանսիայի, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միասնական ջանքերն` ուղղված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը։ Այս համատեքստում անդրադարձ կատարվեց հոկտեմբերի վերջին Ֆրանսիայի Նախագահի նախաձեռնությամբ Փարիզում նախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքներին։

Edward Nalbandian received Eric Fournier, Head of Continental Europe Department of the MFA of France
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/10/g_image1.jpg)
On October 15 Foreign Minister Edward Nalbandian received Eric Fournier, Head of the Continental Europe Department of French MFA who has arrived in Yerevan to participate in consultations held between the Foreign Ministries.
Welcoming the guest the Foreign Minister expressed satisfaction with the existing high-level Armenian-French privileged bilateral relations, and underlined that it serves as a solid basis for further enhancing and expanding of multi-dimensional cooperation between the two countries.
During the meeting the sides touched upon the questions of development of bilateral relations, collaboration in the framework of international organizations.They also had an exchange of views concerning pressing issues of international and regional agenda.
The sides also discussed Armenia-EU partnership and cooperation in this framework.
The agenda of the meeting also included questions concerning activation of partnership in the framework of the Francophonie Organization.
During the discussions on the Nagorno-Karabakh peace process Minister Nalbandian stressed the importance of joint efforts of France, as well as other Co-Chair Countries of the OSCE Minsk Group- Russia and the United States, towards the exclusively peaceful settlement of the issue. In this context the sides touched upon the preparatory works of the upcoming meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan by the initiative of the President of France which will take place in Paris at the end of October.